Szczecińska branża IT wabi niemieckich inwestorów

Przedsiębiorcy niemieccy coraz częściej szukają firm i specjalistów IT w Polsce, m.in. w Szczecinie, ponieważ nasze firmy informatyczne oferują wysoką jakość produktów i usług w atrakcyjnych cenach. Zachodni inwestorzy doceniają także niewielką odległość dzielącą Szczecin i Berlin. Do inwestowania w Szczecinie przedsiębiorców z Niemiec zachęcali przedstawiciele miasta i Klastra.IT podczas Polish Outsourcing Forum w Berlinie.

Celem forum było zaprezentowanie niemieckim inwestorom potencjału Polski w dziedzinie IT oraz możliwości współpracy polskich i niemieckich firm informatycznych. Wśród prezentujących się miast znalazł się także Szczecin – „Mamy prawie 2 tysiące firm informatycznych, w regionie jest ich ponad 4 tysiące. Blisko 2,5 tysiąca młodych ludzi studiuje kierunki informatyczne, a prawie 6,5 tysiąca inne kierunki techniczne” – wskazywał Marek Kubik, Dyrektor Wydziału Obsługi Inwestorów UM.

Niemieckim przedsiębiorcom zaprezentowano również realizowane w mieście inwestycje obejmujące nie tylko nowoczesne biurowce, ale także centra naukowe, instytucje wspierające rozwój biznesu oraz infrastrukturę komunikacyjną – „W 2014 roku na inwestycje związane z transportem i komunikacją przeznaczono 34 mln zł, na inwestycje wspierające rozwój gospodarczy – 32 mln i prawie 5 mln na inwestycje mieszkaniowe” – wyliczał Kubik – „Trwa również rozbudowa Technoparku Pomerania, wspierającego rozwój firm IT. Nowoczesne otoczenie biznesowe obejmować będzie przestrzenie do pracy dla pasjonatów nowoczesnych technologii wraz z usługami dla biznesu i największą w regionie serwerownię”.

O tym, że szczeciński rynek IT jest dobrym miejscem dla niemieckiego kapitału, z perspektywy biznesowej przekonywał inwestorów Marcin Kaczmarek, prezes szczecińskiego oddziału niemieckiej firmy Consileon. Jako powody ulokowania biznesu w Szczecinie wskazywał stabilną i bezpieczną sytuację gospodarczą, wysokie kwalifikacje tutejszych specjalistów IT, podobny sposób prowadzenia biznesu i brak różnic kulturowych oraz konkurencyjne koszty pracy. „Ważne jest także bliskie sąsiedztwo, które umożliwia sprawne zarządzanie biznesem i szybkie organizowanie spotkań biznesowych. Firma się rozwija, zatrudniamy coraz więcej osób, jesteśmy zadowoleni” – przekonywał Kaczmarek.

Potencjał lokalnej branży informatycznej prezentowali przedstawiciele Klastra.IT, który zrzesza już ponad 60 firm informatycznych ze Szczecina i regionu – mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, firmy lokalne oraz członków międzynarodowych grup. „Reprezentujemy wszystkie sektory rynku IT – od tworzenia oprogramowania, gier oraz aplikacji mobilnych i internetowych, przez zarządzanie projektami, świadczenie usług i doradztwo IT, po produkcję i obsługę sprzętu informatycznego” – mówił Marcin Szulga z Unizeto Technologies, wiceprezes Klastra.IT.

Szeroko omawiano także działania podejmowane wspólnie przez klastrowe firmy na rzecz rozwoju szczecińskiej branży nowoczesnych technologii. Wskazywano na realizowanie wspólnych projektów biznesowych m.in. wykorzystujących otwarte dane publiczne do tworzenia aplikacji ułatwiających życie mieszkańcom Szczecina czy współpracę na rzecz tworzenia nowoczesnych usług dla powstającego centrum danych. Dużo uwagi poświęcono też ścisłej współpracy przedsiębiorców z uczelniami wyższymi i szkołami średnimi w zakresie unowocześniania programów kształcenia informatyki i uczestniczenia w procesie edukacji młodzieży – „W całej Europie brakuje specjalistów IT i zapotrzebowanie na nich będzie wzrastać. To, że szczecińskie firmy są zaangażowane w proces ich kształcenia już na wczesnych etapach edukacji, jest bardzo dużym atutem dla zagranicznych inwestorów” – komentował Sascha Kellert, właściciel firmy ezeep i członek stowarzyszenia SIBB, zrzeszającego niemieckie firmy IT z Berlina i Brandenburgii.

Klaster.IT zaoferował niemieckim inwestorom również pomoc w rozpoczynaniu działalności na szczecińskim rynku. Współpraca z władzami miasta oraz znajomość lokalnego rynku i działających w branży firm jest dla potencjalnych inwestorów bardzo ważna – „Możemy wesprzeć zagranicznych partnerów we wszystkich aspektach związanych z wchodzeniem na nowy rynek – od polecenia do współpracy podwykonawcy czy konsorcjanta, przez prawne aspekty dotyczące prowadzenia działalności w Polsce, po pomoc w budowaniu oddziału na lokalnym rynku” – zapewniała Marzena Zasińska-Igła z Klastra.IT.

Tak szeroka współpraca szczecińskich firm IT zarówno pomiędzy sobą, jak i z lokalnym samorządem, uczelniami i szkołami średnimi oraz instytucjami wspierającymi rozwój biznesu spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród niemieckich przedsiębiorców – „Szczeciński sektor IT prężnie się rozwija, a prezentowanie jego potencjału niemieckim inwestorom bez wątpienia sprawia, że atrakcyjność inwestycyjna miasta wzrasta” – konkludował Andreas Dressler, Dyrektor Zarządzający niemieckiej firmy Terrain, zajmującej się doradztwem w zakresie inwestycji zagranicznych.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu