Przejdź do treści

Futbol amerykański na The World Games 2017 we Wrocławiu!

Futbol amerykański, żużel, kickboxing i wioślarstwo halowe to dyscypliny, które zostały zaakceptowane przez władze International World Games Association (IWGA) przyznającej prawo do organizacji The World Games. Wcześniej sporty te zostały wskazane przez miasto-gospodarza igrzysk w stolicy Dolnego Śląska.

 

– Chcielibyśmy, żeby porozumienia z wybranymi czterema federacjami zostały podpisane najpóźniej do połowy maja. Im szybciej to nastąpi, tym lepiej, ponieważ wówczas będziemy mogli rozpocząć układanie dokładnego programu igrzysk – powiedział Piotr Przygoński, szef komitetu organizacyjnego 10. Światowych Igrzysk Sportowych The World Games. – Gratuluję wyboru! Futbol amerykański od samego początku była na naszej liście. Duży wpływ na decyzję ma rozwój tego sportu w ostatnich latach i fakt, że drużyna z Wrocławia jest jedną z najmocniejszych w kraju. Liczymy na owocną współpracę medialną, organizacyjną i sportową. Wierzę, że wspólnymi siłami odniesiemy wielki sukces – dodał Przygoński.

 

– To kolejna znakomita informacja dla naszej dyscypliny. Od kilku lat Polska Liga Futbolu Amerykańskiego ustanawia najwyższe standardy organizacji wydarzeń futbolowych w Europie. Jestem przekonany, że turniej futbolowy we Wrocławiu odniesie spektakularny sukces – skomentował Tommy Wiking, prezes Międzynarodowej Federacji Futbolu Amerykańskiego International Federation of American Football – IFAF)

 

– Reprezentacja Polski w futbolu amerykańskim jest  bardzo młodym przedsięwzięciem. Powstała  na początku 2013 roku, kilka miesięcy przed startem ósmego sezonu PLFA. Jesteśmy zachwyceni szansą, ale też zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności jaka na nas spoczywa. Czekają nas trzy lata bardzo intensywnych przygotowań do turnieju, w którym zagrają najlepsze zespoły z całego świata – powiedział Jędrzej Stęszewski, prezes Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego.

 

Sporty na zaproszenie są to dyscypliny, które nie znajdują się w oficjalnym programie igrzysk, a ich światowe federacje nie są członkami IWGA. Zawodnicy z tych dyscyplin zostaną przyjęci na takich samych zasadach, jak zawodnicy w ramach oficjalnego programu igrzysk. Wyniki rywalizacji „sportów na zaproszenie” nie będą się jednak liczyły się do końcowej klasyfikacji medalowej państw.

 

Oficjalny program TWG 2017

W ubiegłym tygodniu ogłoszona została lista blisko 40 dyscyplin, które znalazły się w oficjalnym programie 10. Światowych Igrzysk Sportowych. Decyzja o ich wyborze została podjęta podczas spotkania SportAccord Convention, które odbyło się w tureckiej miejscowości Belek. Wśród wybranych dyscyplin znalazły się m.in. łucznictwo, bilard i snooker, kręgle, ultimate frisbee, lacrosse, sumo, trójbój siłowy, taniec sportowy, wspinaczka sportowa i karate.