Przejdź do treści

LEMON, CZYLI SYSTEM POZYCJONOWANIA I MONITOROWANIA LOKOMOTYW

PKP Informatyka zainstalowała pierwsze urządzenia do pozycjonowania i monitorowania lokomotyw PKP Intercity. Urządzenia wraz z dedykowaną aplikacją tworzą system Lemon.

Lemon umożliwia lokalizację każdej lokomotywy wyposażonej w urządzenie. Jej pozycja jest wyświetlana na mapie linii kolejowych. System podaje m.in. informację o statusie lokomotywy (w ruchu, wyłączona).

– Lemon udostępnia również podstawowe dane o pociągu, np. numer i rodzaj lokomotywy, prędkość. Użytkownik może sprawdzić nie tylko, gdzie znajduje się wybrany pociąg, ale i z jaką prędkością w danym momencie się porusza – mówi Sławomir Nowicki, prezes zarządu PKP Informatyka.

System jest dostępny z poziomu dedykowanej strony www. Wystarczy tylko się zalogować. Obok pozycjonowania system monitoruje całą trasę – nagrywa obraz i dźwięk, który następnie przechowuje. Instalowane w kabinie maszynisty urządzenie to dwie kamery, które rejestrują i zapisują obraz w dużej rozdzielczości w każdych warunkach atmosferycznych.

– Docelowo odstąpimy od modelu, w którym przejazd danego składu był wpisywany do systemu przez dyżurnych. Niewykluczone, że upublicznimy też mapy, na których pasażerowie będą mogli sprawdzić, gdzie znajduje się wybrany pociąg PKP Intercity – dodaje Paweł Hordyński, członek zarządu PKP Intercity ds. finansowych.

Urządzenia zostaną zainstalowane w kilkuset lokomotywach oraz składach zespolonych PKP Intercity. Zakończenie montażu zostało zaplanowane na czerwiec br.

Poprawa bezpieczeństwa to podstawowy cel wprowadzenia tego rozwiązania. Oprócz odtworzenia wszelkich zdarzeń, które mogą wystąpić na torach, system usprawni procesy zarządzania i raportowania pracy lokomotyw.