Przejdź do treści

Wyjątkowa książka w kategorii literatura faktu „100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku” w formie wygodnych minibooków

Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarne antologia polskiego reportażu pod redakcją Mariusza Szczygła to zbiór 100 najbardziej wartościowych tekstów literatury faktu XX wieku. Dla pasjonatów gatunku dostępna jest również w postaci cyfrowej. Świętując wydanie tak ważnej pozycji w formie e-książki, Virtualo – dystrybutor e-booków – przygotował quiz z reporterskimi nagrodami.

Antologia to hołd złożony polskiej szkole reportażu, zbiór prezentujący jej najlepszych twórców, tych najsławniejszych i tych niesłusznie zapomnianych, a wspólnie tworzących reporterską historię XX wieku. Pozycja składa się z dwóch tomów i znalazły się w niej teksty opublikowane pomiędzy 1901 a 2000 rokiem. Całość waży trzy kilogramy i jest dumą pomysłodawcy projektu – Mariusza Szczygła, który do każdego reportażu napisał szkic o danym autorze, jego warsztacie lub kulisach powstawania tekstu. Przy doborze materiałów współpracowała z nim rada programowa złożona z wybitnych reporterów i literaturoznawców: Hanny Krall, Małgorzaty Szejnert, prof. Kazimierza Wolny-Zmorzyńskiego i Elżbiety Sawickiej.

Antologia reportażu w nowoczesnej formie

Wersja cyfrowa antologii polskiego reportażu dostępna jest w dwóch formach – podobnie jak wersja papierowa w dwóch tomach: e-booka oraz w formie 10 tematycznych minibooków: Rosja, Kobiety, Ameryka, Na wsi, Buduje się nowa Polska, Tajemnicze historie, Historia, którą można było opisać dopiero po latach, Z fabryki, Nowe wspaniałe lata 90. i Ze świata. Wśród autorów znajdziemy najbardziej znane nazwiska: Kapuściński, Krall, Wańkowicz, Cat-Mackiewicz, Słonimski, Szejnert, Tochmann, Hugo-Bader,jak i te mniej znane, które jednak poznać warto. Każdy minibook to około stu stron tekstu i dostępny jest dla pasjonatów wirtualnych książek w bardzo przystępnej cenie – 5,99 zł.

Quiz Virtualo z wiedzy o reportażu

Z okazji wydania antologii polskiego reportażu firma Virtualo, największy polski dystrybutor książek cyfrowych, we współpracy z Mariuszem Szczygłem zorganizowała na Facebooku na profilu Virtualo.pl quiz na temat historii reportażu. Od 26.02 do 09.03 będzie można zweryfikować i pogłębić swoją wiedzę dotyczącą twórców polskiego reportażu i ich dzieł. Nagrodami dla uczestników będą minibooki zawierające wybrane reportaże ze zbioru przygotowanego przez Mariusza Szczygła. Zwycięzca z największą liczbą punktów otrzyma nagrodę główną – całą antologię wydawnictwa Czarne w wersji cyfrowej, a kolejne 100 osób minibooki.

Mariusz Szczygieł – redaktor antologii „100/XX” w krótkim wywiadzie dla Virtualo

Virtualo.pl: Jak długo trwało stworzenie tak imponującego zbioru reportaży?

Mariusz Szczygieł: Równy rok. Ja i moja współpracownica musieliśmy przeczytać ok. 700 reportaży, zasugerowanych nam przez radę programową, ale także wygrzebanych z mojej pamięci, żeby wybrać około stu. Trwało to od stycznia do maja, a potem prawie pięć miesięcy pisałem szkice o poszczególnych autorach. Każdy wymagał reaserchu, przeczytania jego książek, znalezienia starych recenzji, wywiadów. Mam wrażenie, że ta ponad setka autorów jest mi teraz bardzo bliska.

V: Którzy autorzy to absolutne must know polskiego reportażu?

MSZ: Wszyscy. Nie będę mówił, które dziecko najładniejsze i które kocham bardziej, bo wszystkie kocham.

V: Czy Antologia reportażu XX wieku powinna być podręcznikiem dla studentów dziennikarstwa?

MSZ: Z taką nadzieją ją tworzyłem. Ja takiego podręcznika na dziennikarstwie nie miałem. Ta książka daje ogromne możliwości sprawdzenia, jak się w różnych okresach XX wieku pisało, jak się traktowało bohatera, jak się traktowało czytelnika, jaki wizerunek miały w reportażu kobiety czy cudzoziemcy.

V: Który tekst najbardziej Pana poruszył, zaskoczył?

MSZ: Poruszyło mnie wiele tekstów. Płakałem przy Depozycie Andrzeja Mularczyka. A zaskoczył mnie fantastyczny reportaż Marii Rodziewiczówny. Kto by pomyślał, że pisząc tak beznadziejne powieści, mogła napisać wspaniały, mocny, niekiczowaty reportaż. Powinna była zostać reporterką.

O Antologii – krótki opis Mariusza Szczygła

Antologia 100/XX to zbiór najciekawszych, najważniejszych, najbardziej kontrowersyjnych polskich reportaży XX wieku. 100 lat – 100 rozdziałów, ponad 120 autorów od roku 1901 do 2000. Od Janusza Korczaka do Wojciecha Jagielskiego.

Każdy tekst jest poprzedzony moim (Szczygła) szkicem o autorze i okolicznościach powstania tekstu. Są w niej reportaże o ważnych momentach w historii Polski. O małych miasteczkach i wsiach. O ludziach, którzy nie potrafili się dostosować do otoczenia. O tym, jak Polacy widzieli świat.

Są reportaże, które powstały dzięki udawaniu przez reportera kogoś, kim nie był. Oprócz nieoczywistych tekstów takich gwiazd reportażu jak Zofia Nałkowska, Hanna Krall czy Ryszard Kapuściński, są w niej reportaże autorów nieznanych lub zapomnianych. A także takich, którzy sami zapomnieli, że byli reporterami. Zaskoczeniem na pewno będą świetne reportaże Marii Rodziewiczówny i Michała Ogórka.

  • Minibook 1. Rosja: Sieroszewski, Słonimski, Cat-Mackiewicz, Ostałowska
  • Minibook 2. Kobiety: Wasilewska, Strońska, Kozicki, Bijak, Tochman
  • Minibook 3. Ameryka: Jeż, Bryła, Szczepański, Górnicki
  • Minibook 4. Na wsi: Hołda, Strońska, Łuka, Pielecki, Redliński
  • Minibook 5. Buduje się nowa Polska: Ostromęcki, Krajewski, Kapuściński, Godek, Rolicki
  • Minibook 6. Tajemnicze historie: Bartosz, Ostrzycka, Rymuszko, Święch
  • Minibook 7. Historia, którą można było opisać dopiero po latach: Staniewski, Seidler, Morawski, Lipiński
  • Minibook 8. Nowe wspaniałe lata 90.: Ostrowska-Metelska, Matys, Nowak, Wróblewska
  • Minibook 9. Z fabryki: Dąbrowska, Ros, Wróblewski, Wróblewska, Wańkowicz
  • Minibook 10. Ze świata: Jagielski, Giełżyński, Dębicki, Goetel, Pruszyński