Przejdź do treści

Biura skrojone na miarę

Warszawski rynek biurowy staje się coraz bardziej wymagający nie tylko dla deweloperów i właścicieli biurowców, którzy muszą znaleźć najemców. Wbrew pozorom, ci ostatni również nie mają łatwego zadania. Znalezienie optymalnego miejsca wymaga nie lada umiejętności i specjalistycznej wiedzy o rynku.

Ponad 4.1 mln mkw. powierzchni biurowych przy wskaźniku wolnych przestrzeni na poziomie prawie 12 proc. co daje ok. 500,000 mkw. które czekają na najemców. Nie można się więc dziwić, że od kilkunastu miesięcy mówi się o rynku najemcy. Fakt, właściciele biurowców są skłonni na daleko idące negocjacje aby pozyskać najemcę. W błędzie są jednak ci, którzy myślą, że znalezienie satysfakcjonującego miejsca dla firmy jest łatwym zadaniem. łatwym zadaniem..

Tak jak zróżnicowana jest oferta stołecznych biurowców, tak różne są potrzeby każdego z najemców. Dla niektórych firm świetnie sprawdzą się nowoczesne biura w centrum, inne będą preferowały wyremontowane kamienice, znajdą się i klienci budżetowi, którzy będą zerkać w stronę Służewca czy Alei Jerozolimskich. To znane i uznane kierunki, w których rozwija się stołeczny rynek. Oferta biurowa w mieście jest jednak znacznie bogatsza.

Jednym z najnowszych trendów są rewitalizacje budynków. Jeśli do szybkiego postępu technologicznego dodamy rosnące wymagania najemców, to zrozumiałe będzie, że nawet nieruchomości sprzed dekady, dziś wymagają ulepszeń. Po ich przeprowadzeniu oferują najnowsze standardy i coś jeszcze. Takie lokalizacje gwarantują znany adres i sprawdzone przez lata rozwiązania. Nową jakość zyskał m.in. znany warszawski biurowiec Atrium Tower położony w centrum miasta. Znany adres i ciekawa oferta właściciela – AEW Europe przypadły do gustu firmie MDDP Akademia Biznesu, która wynajęła w nim ponad 1 000 mkw. zajmując przestrzeń na dwóch piętrach.
Przedstawiciele firm zainteresowanych najmem powierzchni w Atrium Tower, w momencie, w którym znajdą się wewnątrz budynku, są zaskoczeni, jak bardzo wnętrza ewoluowały i jak korzystnie się prezentują  mówi Michał Orłowski, Dyrektor w Dziale Powierzchni Biurowych BNP Paribas Real Estate.

Centralna i rozpoznawalna lokalizacja zachęciła też firmę Travel Express do wynajęcia powierzchni w pełni zmodernizowanej kamienicy z połowy XX w. przy ul. Żurawiej 6/12. Obydwie transakcje dotyczyły budynków, które na trwałe wpisały się w zabudowę śródmieścia. deweloperzy starają się dostarczać na rynek projekty, które uzupełniają i nadają nową jakość tej części miasta. Kolejnym przykładem, który wypełnia lukę biurowców butikowych o wysokim standardzie jest kameralny budynek Chmielna 25. Niezwykła elewacja gmachu sprawia, że nie można przejść obok niego obojętnie.

Nowatorska architektura została idealnie wkomponowana w otaczającą go tkankę miejską. Wzbudza ona duże zainteresowanie i podziw. Cechą wyróżniającą budynek jest przestronne wnętrze z doskonale doświetlonym atrium i efektywnym układem funkcjonalnym poszczególnych pięter, idealnym pod podział gabinetowy – uważa Michał Orłowski, Dyrektor w Dziale Powierzchni Biurowych BNP Paribas Real Estate.

Nie samym jednak śródmieściem żyje stołeczny rynek. Na biurowej mapie Warszawy przybywa nowych lokalizacji. Takim właśnie miejscem jest Wilanów, który dzięki dużym inwestycjom wyrasta na jedną najdynamiczniejszych dzielnic miasta. Kamieniem milowym w rozwoju tej części Warszawy okazała się budowa Miasteczka Wilanów – eleganckiego osiedla, które oprócz mieszkań oferuje powierzchnie biurowe i niepowtarzalną atmosferę tworzącą się na styku wspaniałej historii oraz nowoczesnego miasta. To miejsce staje się atrakcyjną alternatywą dla uznanych lokalizacji biurowych południowej Warszawy. Atuty Wilanowa skłoniły firmę Atlantic do zlokalizowania swojego biura w tej dzielnicy.

Klient poszukiwał nowoczesnego rozwiązania w postaci powierzchni, która umożliwiałaby elastyczną aranżację biura i dopasowanie go do prowadzonej działalności – mówi Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektor Zespołu Reprezentacji Najemcy w Dziale Powierzchni Biurowych firmy BNP Paribas Real Estate.

Potrzeby najemców są urozmaicone i aby je zaspokoić trzeba dysponować specjalistyczną wiedzą zarówno o rynku biurowym jak i wymaganiach klientów. Szukając odpowiedniego miejsca dla firmy warto zdać się na specjalistów ponieważ wynająć biuro może każdy, ale tylko ekspert znajdzie biuro skrojone na miarę.