Przejdź do treści

Orły 2014 – Nagroda Publiczności wyłoniona przez społeczność Filmwebu

Tagi:

Filmweb – największy i najczęściej odwiedzany polski serwis filmowy – został patronem medialnym 16. edycji Orłów, nagród Polskiej Akademii Filmowej. W ramach patronatu na serwisie zrealizowana zostanie szeroka kampania reklamowa, prowadzone będą działania redakcyjne, a przede wszystkim wspólnie wyłoniony zostanie laureat Nagrody Publiczności.

Nagroda Publiczności to jedna z 18 kategorii Orłów, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej. „Kategoria ta jest bardzo interesującym porównaniem gustów środowiska filmowego i publiczności. Dla twórców filmu otrzymanie Orła w tej kategorii jest szczególnym wyróżnieniem, bo przecież właśnie widzowie są głównymi odbiorcami tworzonej przez nich sztuki” – mówi Dariusz Jabłoński, Prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

W tegorocznej edycji widzowie będą mogli oddawać głosy poprzez serwis Filmweb na najlepszy ich zdaniem polski film minionego roku. Plebiscyt online rozpocznie się 5 lutego, a zakończy 7 marca 2014 roku.

„Fakt, że użytkownicy Filmwebu wyłonią laureata Nagrody Publiczności, bardzo nas cieszy” – dodaje Artur Gortych, prezes i założyciel Filmweb.pl. – „To właśnie społeczność tworzy Filmweb, drugą na świecie bazę filmową i jeden z największych światowych serwisów o tematyce filmowej. Teraz swoimi głosami  nasi użytkownicy zdecydują, jaki zeszłoroczny polski film zasługuje na nagrodę publiczności”.

„Cieszymy się ze współpracy z Filmwebem, bo zależy nam na tym, aby umożliwić udział w głosowaniu na Nagrodę Publiczności jak największej liczbie osób. Trudno wyobrazić sobie do realizacji tego celu lepsze miejsce niż polski serwis filmowy o największym zasięgu” – mówi Dariusz Jabłoński, Prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Filmweb będzie wspierał Konkurs także merytorycznie. 10 stycznia 2014 roku rozpoczął się przegląd filmów kandydujących do Orłów w warszawskim kinie Iluzjon. Po projekcjach odbywają się spotkania z twórcami – część z nich w ramach współpracy patronackiej prowadzą właśnie dziennikarze Filmwebu – Michał Walkiewicz, Łukasz Muszyński i Jakub Popielecki. Widzowie będą mieli możliwość uczestniczenia w tych spotkaniach i rozmowy  m.in. z Janem Kidawą-Błońskim („W ukryciu”), Andrzejem Jakimowskim („Imagine”), Jackiem Borcuchem („Nieulotne”) czy Tomaszem Wasilewskim („Płynące wieżowce”).

Filmy, które uhonorowano Nagrodą Publiczności w poprzednich edycjach, to m.in.: „Jesteś Bogiem” w reżyserii Leszka Dawida, „Róża” i „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego czy „33 sceny z życia” Małgośki Szumowskiej.

Nominacje do Orłów zostaną ogłoszone 4 lutego 2014 roku w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. Ogłoszenie zwycięzcy w kategorii „Nagroda za osiągnięcia życia” oraz spotkanie
z Nominowanymi odbędzie się 4 marca 2014 roku w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. Ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2014 została zaplanowana na 10 marca 2014 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Jak co roku, relację z gali będzie można obejrzeć w TVP 2.

Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej od 1999 roku. Orły przyznawane są w 18 kategoriach. Głosowanie na filmy kandydujące do Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu. Partnerem Polskich Nagród Filmowych Orły od chwili ich powstania jest czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, która nadzoruje także proces przyznawania Oscarów.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Kinem Przeglądu filmów kandydujących do Orłów 2014 jest kino Iluzjon Filmoteki Narodowej, a partnerem przeglądu – Filmoteka Narodowa. Przegląd online filmów kandydujących do Orłów 2014 przygotowuje Kinoplex.pl. Sponsorami Orłów 2014 są na chwilę obecną: Jean Louis David, Bobbi Brown, Orka. Partnerem organizacji – Krakowska Fundacja Filmowa. Lista filmów kandydujących do Orłów 2014 została przygotowana we współpracy z Boxoffice.pl.

Szczegółowe informacje i regulamin Polskich Nagród Filmowych Orły dostępne są na stronie www.pnf.pl.