Przejdź do treści

Intel Business Challenge Europe – szansa na milionowe wsparcie inwestycyjne dla startupów

Ruszyła tegoroczna edycja Intel® Business Challenge Europe. Już po raz dziewiąty młodzi przedsiębiorcy będą mieli okazję zaprezentować i rozwinąć swój pomysł na biznes w branży nowych technologii, jednocześnie otrzymają niezbędne wsparcie ekspertów i poznają międzynarodowych inwestorów. Będą rywalizować o pozycję najlepszego startupu w Europie, a w kolejnym etapie – na świecie.

Intel Business Challenge Europe jest częścią konkursu Intel Global Challenge, którego celem jest wyłonienie startupów o największym potencjale i udzielenie im wsparcia merytorycznego oraz finansowego.

Uczestnicy przez cały czas trwania konkursu biorą udział w szkoleniach organizowanych przez Intela. Cel to wzbogacenie swoich umiejętności, a następnie przekształcenie własnego przedsiębiorstwa w firmę, która osiągnie sukces. Projekt daje możliwość poznania międzynarodowych inwestorów, których pomoc może okazać się niezbędna we wdrożeniu technologii opracowywanych przez startupy. Intel Business Challenge Europe jest wielkim impulsem do działania oraz rozwoju, stwarzającym pole rywalizacji dla najbardziej kreatywnych młodych umysłów w branży nowych technologii.

Konkurs, który pozwala osiągnąć sukces

W tym roku Intel Business Challenge Europe odbywa się już po raz dziewiąty. Aby dowiedzieć się jakie korzyści konkurs przyniósł dotychczasowym laureatom i zdobyć informacje, które pomogą go uatrakcyjnić, Intel zlecił włoskiemu uniwersytetowi Scuola Superiore Sant’Anna – stałemu partnerowi konkursu – przeprowadzenie badań na grupie finalistów z ośmiu pierwszych edycji Intel Global Challenge.

Wstępne wnioski z badań:
Przez 8 lat trwania projektu w międzynarodowych finałach wzięło udział 166 drużyn.
64 zespoły (39%) można uznać za „gwiazdy”, jako że osiągnęły ogromny sukces na rynku; 30 zespołów (18%) znajduje się w stanie „stabilnego rozwoju”, są aktywne w mniejszym zakresie i wciąż potrzebny jest im rozwój; 72 zespoły (43% całości) zakończyły działalność. Podsumowując, ponad połowa firm wciąż utrzymuje się na rynku, a większość z nich wciąż się rozrasta, co jest bardzo dobrym wynikiem w środowisku startupowym.
Usługi oraz technologie internetowe i telekomunikacyjne to sektory najczęściej obecne w finałach Intel Business Challenge. Charakterystyczne dla startupów, które odniosły największy sukces, czyli „gwiazd”, jest połączenie produktów i usług w jednym planie biznesowym.
Firmy biorące udział w konkursie stworzyły ponad 1 800 miejsc pracy (średnia to 25 miejsc u „gwiazd” i 9 w firmach „stabilnie rozwijających się”.)
Ponad 56 milionów dolarów zostało zainwestowanych w konkursowe przedsięwzięcia (w tym ponad 30 milionów na przedsięwzięcia „gwiazd”).

„Intel Business Challenge to o wiele więcej niż tylko konkurs dla startupów. To całoroczny proces akceleracyjny, którego  głównym celem jest podniesienie umiejętności potrzebnych młodym ludziom do osiągnięcia sukcesu w biznesie. Fakt, że ponad połowa projektów uczestniczących w finale do dziś z sukcesem konkuruje na rynku świadczy o wysokiej jakości tego procesu i projektów w nim uczestniczących.”, powiedział Michał Dżoga, Manager Corporate Affairs Group z Intela.

Zasady konkursu

Tegoroczne rozgrywki Intel Business Challenge składają się z trzech rund:
Runda pierwsza trwa od 15 stycznia do 15 czerwca. Uczestnicy mogą zgłaszać swoje projekty i rejestrować się poprzez stronę internetową konkursu www.intelchallenge.eu . Następnie, przez maksymalnie pół roku (w zależności od terminu rejestracji) mają dostęp do materiałów treningowych i wielu innych zasobów, które pomogą im rozwinąć i udoskonalić biznesplany. Na zakończenie tego etapu każdy uczestnik musi zamieścić na platformie MilestoneHero prezentację swojego pomysłu oraz krótki film. Jury złożone z międzynarodowych ekspertów wybierze 24 najlepsze drużyny europejskie.

Runda druga rozpocznie się 15 czerwca – będzie to proces oceny zgłoszonych planów biznesowych, który potrwa do września. Wybrane drużyny zyskują prawo do dodatkowych sesji coachingowych, przygotowujących je do wrześniowych europejskich finałów. Po rundzie półfinałowej oraz finałowej zostanie wyłonionych pięć zespołów, które wezmą udział w globalnym konkursie.

Runda trzecia to Intel Global Challenge. Rozgrywki odbędą się w październiku w Dolinie Krzemowej, przy współpracy z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley. Zespoły z całego świata przez cały tydzień będą brać udział w spotkaniach z ekspertami i doskonalić swoje umiejętności przed prezentacją finałową. Wcześniej będą korzystać z sesji coachingu online.

Jury wybierze najbardziej innowacyjne projekty z największym potencjałem biznesowym. Intel Business Challenge Europe poszukuje innowacyjnych produktów, inteligentnych technologii, interaktywnych aplikacji sieciowych i mobilnych, które znajdą zastosowanie w następujących obszarach: biotechnologia, nanotechnologia, energetyka i technologie przyjazne środowisku, opieka zdrowotna i urządzenia medyczne, teleinformatyka, ludzie i społeczeństwo.

Zgłoszenia do Intel Business Challenge Europe przyjmowane są do 15 czerwca. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.intelchallenge.eu.

Film o konkursie: http://www.youtube.com/watch?v=ckDWXs_ZkSA.