Czym ludzki mózg różni się od komputera? Czy to możliwe, że jesteśmy śmiertelni tylko dlatego, że wciąż jeszcze nie chcemy żyć wiecznie? Co się stanie, kiedy sztuczna inteligencja zacznie dominować nad biologiczną. Czy w XXI wieku dojdzie do fuzji biologii z technologią i robotyką?
I czy to znaczy, że ludzie na dobre zamienią się w roboty? Ray Kurzweil snuje wspaniałą opowieść o przyszłości człowieka i stawia tezę, że przeznaczeniem naszej cywilizacji jest fuzja człowieka z maszyną. To przeznaczenie nazywa „Osobliwością” (ang. Singularity).
– Książka Kurzweila to literacki hołd złożony nauce i technice. Ponieważ przekonuje on, że wszystko w życiu można opisać i zaplanować w sposób inżynieryjny, pozostaje w wielkim sporze z entuzjastami losowości, takimi np. jak Nassim Nicholas Taleb – mówi dr Agnieszka Liszka, współwłaścicielka Kurhaus Publishing.
Z najdrobniejszymi szczegółami, analizując setki wzorców, Kurzweil opisuje, jak z biegiem lat z ludzi „analogowych przekształcimy się w Ludzi 2.0 („W naszym krwiobiegu krążyć będą miliardy nanobotów. Będą niszczyć patogeny, poprawiać błędy DNA, eliminować toksyny i wykonywać wiele innych zadań, by poprawić nasze fizyczne samopoczucie. W rezultacie będziemy w stanie żyć bez końca, nie starzejąc się…”) i Ludzi 3.0 („Stajemy się cyborgami”).