Przejdź do treści

„NADCHODZI OSOBLIWOŚĆ”
 Książka kontrowersyjnego naukowca z Google’a – Raya Kurzweila już w Polsce!


Czym ludzki mózg różni się od komputera? Czy to możliwe, że jesteśmy śmiertelni tylko dlatego, że wciąż jeszcze nie chcemy żyć wiecznie? Co się stanie, kiedy sztuczna inteligen­cja zacznie dominować nad biologiczną. Czy w XXI wieku dojdzie do fuzji biologii z tech­nologią i robotyką?
I czy to znaczy, że ludzie na dobre zamienią się w roboty? Ray Kurzweil snuje wspaniałą opowieść o przyszłości człowieka i stawia tezę, że przeznaczeniem naszej cywilizacji jest fuzja człowieka z maszyną. To przeznaczenie nazywa „Osobliwością” (ang. Singularity).

Książka Kurzweila to literacki hołd złożony nauce i technice. Ponieważ przekonuje on, że wszystko w życiu można opisać i zaplanować w sposób inżynieryjny, pozostaje w wielkim sporze z entuzjastami losowości, takimi np. jak Nassim Nicholas Taleb – mówi dr Agnieszka Liszka, współwłaścicielka Kurhaus Publishing.

Z najdrobniejszymi szczegółami, analizując setki wzorców, Kurzweil opisuje, jak z biegiem lat z ludzi „analogowych przekształcimy się w Ludzi 2.0 („W naszym krwiobiegu krążyć będą miliardy nanobotów. Będą niszczyć patogeny, poprawiać błędy DNA, eliminować tok­syny i wykonywać wiele innych zadań, by poprawić nasze fizyczne samopoczucie. W rezul­tacie będziemy w stanie żyć bez końca, nie starzejąc się…”) i Ludzi 3.0 („Stajemy się cyborgami”).