Przejdź do treści

Narty kontra snowboard, karta kontra gotówka

9 na 10 osób ankietowanych w badaniu „Polacy na stoku”  przeprowadzonym przez organizację płatniczą Diners Club, wybiera zimą narty. Ta tradycyjna forma zimowego szaleństwa wygrywa, ze snowboardem, który preferuje niewiele ponad 10 proc. respondentów. W tym sezonie widać wyraźny odwrót od deski – w zeszłym roku jazdę na niej deklarowało prawie 17 proc. Polaków.

Narty czy deska, to nie jedyny dylemat z jakim musi się zmagać każdy, kto wybiera się na zimowe wakacje. Ważne jest też pytanie, czy na wyjazd zabierać ze sobą gotówkę czy płacić kartą. Szczególnie, gdy wybieramy się za granicę. Badanie pokazało, że zwolenników kart i gotówki jest prawie tyle samo. Do płacenia gotówką podczas zimowego wyjazdu przyznało się 51 proc. respondentów, a do używania kart płatniczych 49 proc.

Korzystanie z karty daje szczególne korzyści podczas zimowego wyjazdu za granicę. Nie musimy wymieniać waluty w kantorze, wystarczy tylko płacić kartą lub wypłacać lokalną walutę w bankomacie. Nie trzeba też z góry zakładać ile wydamy i zabierać całej kwoty ze sobą. Przewożenie dużych sum pieniędzy może być niebezpieczne, a wyjazd na narty dużej rodziny możemy  potrzebować nawet ponad 10 tys. zł – mówi Katarzyna Fatyga z Diners Club. Dodaje, że karty są dość powszechnie akceptowane na stokach we wszystkich krajach, do których jeżdżą Polacy.

W wielu miejscach osoby płacące kartą mogą liczyć na dodatkowe zniżki. Na przykład od tego sezonu osoby kupujące online karnety na popularne w Polsce słowackie ośrodki w Jasnej i Tatrzańskiej Łomnicy mogą liczyć na obniżkę ceny karnetu jednodniowego od 2 do nawet 11 EUR. W wielu ośrodkach można skorzystać z tego, że cena skipassów jest niższa na początku sezonu.  Kupując go online, kiedy jest tańszy, można oszczędzić nawet do 30 proc. ceny. Szansą na oszczędności jest także przedsprzedaż karnetów, organizowana przez niektóre ośrodki przed rozpoczęciem sezonu. Na podobne zniżki można liczyć rezerwując online wypożyczenie sprzętu narciarskiego czy też wejściówki na inne atrakcje np. do aquaparku.

Ponad 65 proc. ankietowanych stwierdziło, że zimowy urlop rezerwuje bezpośrednio na stronie hotelu lub pensjonatu. Ponieważ ¾ badanych deklaruje wyjazd zagraniczny, to najszybciej i najbezpieczniej zrobić taką rezerwację podając dane swojej karty. Taka forma z jednej strony zabezpiecza hotelarza, który ma gwarancję przyjazdu gościa, a z drugiej nie wymaga od posiadacza karty angażowania środków na przedpłatę. W przypadku wyjazdów do mniejszych pensjonatów lub kwater prywatnych w Polsce, czasami wymagana jest wcześniejsza wpłata zaliczki przelewem. Nie zawsze jest to niestety bezpieczne, o czym świadczą pojawiające się co rok informacje o turystach, którzy zostali oszukani płacąc z góry za pobyt w nieistniejących kwaterach.

Ze szczególnej ochrony podczas podróży mogą skorzystać posiadacze kart Diners Club. Są oni objęci bogatym pakietem ubezpieczeniowym, w którego skład wchodzi m.in. ubezpieczenie mienia osobistego. Ubezpieczenie to w trakcie podróży zagranicznej chroni przedmioty przed kradzieżą, a bagaż przed zagubieniem przez przewoźnika. Dodatkowo właściciele kart narciarskich Diners Club SKI TEAM oraz Diners Club PREMIUM posiadają ubezpieczenie NNW do kwoty 100 tys. zł także w Polsce oraz globalne ubezpieczenie nart i snowboardu do kwoty 2 tys. zł. Co ważne, obejmuje ono także zniszczenie lub uszkodzenie sprzętu podczas jazdy na stoku.

Wszyscy posiadacze kart Diners Club korzystają oczywiście ze specjalnego ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą obejmującego także choroby przewlekłe, amatorskie uprawianie sportu oraz akcje ratownicze oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej do kwoty 1 mln dolarów. Ubezpieczenie to obejmuje nie tylko posiadacza karty, ale i rodzinę podróżującą wraz z nim.

Plany wyjazdu na narty lub snowboard w sezonie zimowym 2013/2014

Narty

89,90%

Snowboard

10,10%

Sposoby dokonywania płatności zimowego wyjazdu

 

gotówką

51,26%

kartą płatniczą

48,74%

 

Jak respondenci rezerwują zimowy urlop

 

przez biuro podróży

14,14%

na stronie hotelu/pensjonatu

65,66%

 

poprzez lokalne biuro informacji turystycznej

7,83%

 

na polskojęzycznej ogólnej stronie rezerwacyjnej

4,55%

 

bezpośrednio po przyjeździe na miejsce

7,83%

 

 

Informacje  o badaniu:

Badanie opinii „Polacy na soku 2013/2014″ zostało przeprowadzone wśród Internautów, w wyselekcjonowanej grupie osób, które interesują się narciarstwem, snowboardem i innymi sportami zimowymi. Jest to już drugie – po ubiegłorocznym – badanie tego typu. W tym roku ankietę online wypełniło 396 Internautów.

Wyniki badania pozwalają ocenić m.in. dokąd najchętniej wybierają się Polacy na „zimowe szaleństwo”, jakie gadżety na stoku są dla nich najważniejsze oraz czym kierują się, wybierając ubezpieczenie na podróż – i czy w ogóle decydują się na wykup takiego ubezpieczenia.

Badanie zostało przeprowadzone w okresie od 3. października 2013 r. do 4. listopada 2013 r., czyli w czasie, kiedy amatorzy zimowych już zaczęli sezon lub się do niego przygotowują.

Organizator badania:

Organizatorem i pomysłodawcą przeprowadzenia badania jest Diners Club Polska.

Partnerzy badania:

Ski Team Pro Shop, Grupa Travel, BFC, Magazyn NTN Snow & More, portal austria.info i portal wakacyjnywynajem.pl