Przejdź do treści

Eurotel kupuje sieć iTerra za ponad 3 mln zł, planuje uzyskać 30 proc. udział w rynku do końca 2014 r.

Grupa Eurotel kupuje za 3,093 mln zł konkurencyjną sieć iTerra, autoryzowanego sprzedawcę sprzętu Apple.  Przejęte salony będą działały pod marką iDream i tym samym marka iTerra zniknie z rynku. Plan Eurotela zakłada, że po tym przejęciu i planowanym na 2014 rok uruchomieniu kolejnych sklepów marki iDream, zostanie ona jednym z czołowych graczy na rynku, z ok. 30-procentowym udziałem.

Eurotel SA od kilku miesięcy buduje swoją sieć salonów Apple, pod nazwą iDream (www.iDream.pl) – w czerwcu został uruchomiony pierwszy salon w Bydgoszczy, a w październiku – w Olsztynie.

Zarówno iDream, jak i iTerra, to autoryzowani dystrybutorzy Apple, prowadzący tzw. salony APR (Apple Premium Reseller). Transakcja dotyczy nabycia „zorganizowanej części przedsiębiorstwa” iTerra. Sieć ta posiada cztery salony APR: w Białymstoku, Szczecinie, Kielcach i Częstochowie. W wyniku transakcji Eurotel SA przejmuje wszelkie prawa i obowiązki związane z prowadzeniem tej działalności. Za przejęcie salonów iTerra, Eurotel SA zapłaci 3,093 mln zł, w całości ze środków własnych.

– Planujemy, że zwrot z tej inwestycji osiągniemy w ciągu dwóch lat. W Polsce są cztery firmy posiadające salony APR : mające w sumie ok. 30 APR w całym kraju. Na 2014 r. planujemy otwarcia kolejnych 3-4 salonów iDream. W sumie będziemy więc ich mieli 10, co da nam znaczącą pozycję,  z ok. 30 procentowym udziałem w polskim rynku APR – mówi Tomasz Basiński, Wiceprezes Zarządu Eurotel SA.

Salony APR spełniają najwyższe standardy – lokalizowane są zwykle w prestiżowych centrach handlowych lub w najbardziej atrakcyjnych miejscach miast. Ich powierzchnia – ponad 100 m2 – pozwala na pełną ekspozycję produktów Apple, swobodne poruszanie się wewnątrz i dostęp do pełnej oferty towarowej, jak również możliwość bezpośredniego testowania działania każdego z produktów. Salony APR zapewniają również dostęp do najświeższych produktów – premier produktowych, nocnych sprzedaży etc.

Przejęcie sieci iTerra to duże wydarzenie zarówno dla iDream, jak i dla całego rynku Apple Premium Resellers, który w ten sposób zaczyna się konsolidować, a równocześnie dzięki większej skali działania iDream otrzyma wyższe upusty na zakupy. Jest to także ważne wydarzenie dla Grupy Eurotel, bowiem jest to kolejny duży krok w kierunku dywersyfikacji źródeł przychodów Grupy – komentuje Tomasz Basiński.

Strategię dywersyfikacji realizujemy konsekwentnie już od dłuższego czasu, dlatego zwiększaliśmy nasze zaangażowanie w sieć PLAY, uzupełniliśmy grupę o spółkę z obszaru call center – MediaSystem, a od kilku miesięcy budujemy sieć iDream. Rozwój organiczny iDream jest naszą główną strategią, ale jeśli można taki proces przyśpieszyć, wykorzystując nadarzające się rynkowe okazje, to zawsze taką opcję rozważamy i stąd decyzja o przejęciu iTerradodaje Wiceprezes Zarządu Eurotela.

Poza siecią salonów Apple Premium Reseller, pod marką iDream działa również sklep internetowy oferujący pełną paletę produktów marki Apple (www.iDream.pl ). Dzięki dokonanej akwizycji możliwy jest odbiór osobisty zakupów w tym sklepie w większej ilości stacjonarnych punktów sprzedaży.