Qumak S.A. stworzy wirtualną lokomotywę

Qumak rozpoczyna prace nad symulatorem jazdy lokomotywą. Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Demonstrator+. Wartość umowy wynosi 13,1 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na 30 listopada 2016 r.

Konsorcjum, którego liderem jest Qumak S.A., wykona symulator lokomotywy oraz opracuje metodykę przeprowadzanych na nim szkoleń i ćwiczeń. To nowatorskie przedsięwzięcie stworzy narzędzia, dzięki którym polscy maszyniści będą mogli pozyskać praktyczne umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu, m.in. z zakresu prowadzenia szybkich pociągów pasażerskich, takich jak Pendolino. W ramach projektu zmapowane zostaną główne trasy kolejowe w Polsce. Umożliwi to osobom korzystającym z symulatora uczenie się na rzeczywistych trasach, na których będą później prowadzić pociągi. Dzięki temu projektowi maszyniści będą mogli zdobyć praktyczną i opartą na jednolitych zasadach wiedzę na najwyższym poziomie. Projekt ten to efekt współpracy działu R&D spółki z Wojskową Akademią Techniczną, Instytutem Kolejnictwa oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego w Inżynierii Komunikacyjnej „IKKU”.

Bazując na efektach badawczych ośrodków akademickich, chcemy tworzyć zaawansowane technologicznie rozwiązania, które następnie będziemy komercjalizować. Działalność ta jest traktowana przez nas jak inwestycja, która ma przynieść w dłuższym horyzoncie wymierne korzyści dla spółki – mówi Jacek Suchenek, członek zarządu Qumak S.A.

 

W ramach komercjalizacji projektu spółka ma zamiar sprzedawać symulatory polskim, a w dłuższym horyzoncie również zagranicznym, firmom kolejarskim. Zgodnie z planem będzie również czerpać przychody z ich serwisu, aktualizacji map oraz dodatkowych szkoleń.

 

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu