Przejdź do treści

Nowa jakość motywacji na rynku

Efektywne zarządzanie zespołami pracowników wymaga stosowania różnych narzędzi. Trafny ich dobór przekłada się na większe zaangażowanie ludzi i osiąganie wyznaczonych przez organizację celów.

Firmy coraz chętniej podążają za trendami i otwierają się na rozwiązania dające pracownikom swobodę wyboru. Przykładem są karty przedpłacone. Zaspokajają indywidualne potrzeby zatrudnionych, są proste w obsłudze, a dodatkowo sprawdzają się w efektywnym zarządzaniu budżetem przeznaczonym na świadczenia pozapłacowe.

Dla ducha i dla ciała

Wiele osób, pracując w stresujących warunkach, ma za mało czasu dla siebie i rodziny. Z pomocą może przyjść pakiet motywacyjny oparty na systemie kart przedpłaconych. Na rynku jest dostępne nowoczesne rozwiązanie – innowacyjny duet – świadczenie sportowo-rekreacyjne i kulturalne na jednej karcie. W ramach karty Ticket Sport&Culture® firmy Edenred, która wprowadziła to rozwiązanie jako pierwsza na rynek polski 1,5 roku temu, pracownik wraz z bliskimi może korzystać z najszerszej oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych w Polsce i za granicą oraz udać się do wybranego przez siebie kina, teatru, filharmonii, na wystawę lub kupić bilety na koncert przez Internet. Pracownik nie jest tu ograniczony czasem wykorzystania świadczenia, a środki niewykorzystane w danym miesiącu nie przepadają. Pracodawca, udostępniając zatrudnionym osobom karty Ticket Sport&Culture®, ma pewność, że zadbał o potrzeby wszystkich pracowników, nie narzucając formy aktywności. Dodatkowo rozwiązanie to może być wprowadzone równolegle obok już istniejących.

Prezenty i nagrody

Wiele firm stawia na cykliczne nagradzanie pracowników. Powodem do przekazania takiego prezentu są święta, jubileusze i inne uroczystości. Wyrazem uznania za pracę może być karta podarunkowa Ticket dla Ciebie®. Pracownik zapłaci nią w Polsce, za granicą i w Internecie – wszędzie tam, gdzie są akceptowane karty płatnicze. Osobisty charakter prezentu i zaangażowanie firmy przy wręczaniu takiej formy świadczenia jest zarówno wyrazem wdzięczności, jak i skuteczną zachętą do dalszej pracy. Pracownik bardziej zapamięta, że dostał środki pieniężne na karcie wraz z podziękowaniem np. od zarządu niż zwykły przelew gotówki na konto. Takie działania wzmacniają employer branding. Wśród dostępnych propozycji można znaleźć rozwiązania – przygotowane zarówno dla pracowników, jak i ich dzieci – które z powodzeniem zastępują np. tradycyjne paczki świąteczne.

Smaczny lunch

Częstą praktyką stosowaną w niektórych krajach europejskich i USA jest zapewnienie bezpłatnego posiłku osobom, które zostają w pracy po godzinach. Dzięki dofinansowaniu wyżywienia pracownicy mogą się zregenerować, spożywając ciepły posiłek w trakcie pracy. Dodatkowo podczas wspólnej przerwy na obiad pojawia się element integrujący zespół. Karta Ticket Restaurant® przekazywana w ramach dofinansowania posiłków jest akceptowana w Polsce m.in. w kantynach, stołówkach firmowych, barach szybkiej obsługi, restauracjach, pizzeriach, piekarniach. Posiłki można również zamówić przez Internet, co przy jesienno-zimowej aurze jest bardzo wygodne dla pracownika.

Wypoczynek

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę badawczą 4P Research Mix w 2010r., 66% firm dofinansowuje wypoczynek zatrudnionym i ich dzieciom. Pracodawca, przekazując pracownikom to świadczenie na karcie przedpłaconej Ticket Holiday®, ma pewność, że środki zostaną wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem. Z tą kartą pracownik zaplanuje wypoczynek z bliskimi według własnych preferencji w szerokiej sieci punktów świadczących usługi turystyczne w kraju i za granicą. Dodatkowo skorzysta z wielu rabatów, m.in. w ośrodkach wypoczynkowych i SPA, hotelach, pensjonatach, biurach podróży, czy zakupi bilety lotnicze ze zniżką.

Karta karcie nierówna

Wybierając karty przedpłacone, warto sprawdzić know-how oraz doświadczenie partnera. Ważna jest rzetelność i szybkość świadczonych usług, elastyczność w sprostaniu niestandardowym oczekiwaniom, serwis oraz łatwość użytkowania kart. Duże znaczenie ma nowoczesna technologia, umożliwiająca konfigurację pakietu świadczeń wg indywidualnych upodobań, oraz ekspertyza prawnopodatkowa i doradztwo w zakresie danego świadczenia.