Przejdź do treści

Edukacja zmierza ku rewolucji

1 Clayton Christensen, Training Support

Wiele wskazuje na to, że przyszłością polskiego szkolnictwa jest e- oraz blended-learning.

Clayton Christensen prognozuje w swojej książce (Disrupting Class), że w 2019 roku aż 50% kierunków szkół wyższych będzie kursami online („By 2019, 50 percent of all high school courses will be delivered online”).

tsZainteresowanie kształceniem elektronicznym widać na przestrzeni lat. Otóż w 2000 roku z kursów online korzystało 45 tys. uczniów szkół podstawowych i średnich. W 2009 było to ponad 3 mln uczniów. Prognozuje się, że w 2019 połowa kierunków studiów wyższych będzie kursami internetowymi (http://www.knewton.com/blended-learning/).

Zwykle jednak kursy/szkolenia online są tylko uzupełnieniem szkoleń tradycyjnych, które wciąż wiodą prym w edukacji. Wynikiem połączenia nauczania stacjonarnego z internetowym jest blended learning, a więc nauczanie mieszane, które również bardzo szybko zyskuje na popularności.

Blended learning można rozumieć różnie, m.in. jako uzupełnianie nauki tradycyjnej nauką online przez samego studenta (co jest obecnie bardzo powszechne), jako naukę internetową ze wsparciem tutora, jako nauczanie stacjonarne przeplatane nauczaniem online itd.

Dlaczego blended learning jest przyszłością? Otóż ta metoda sytuuje ucznia/kursanta i jego potrzeby w centrum, pozwalając mu na dowolne (prawie) rozłożenie rytmu nauki, na oszczędność czasu i pieniędzy związanych z dojazdami. Ponadto dzięki różnorodności materiałów, zadań i ćwiczeń daje lepsze efekty. Dla trenerów/nauczycieli jest to znakomita pomoc, wyręczająca go w realizacji testów (platformy blended learningowe zapewniają nawet sprawdzanie oraz automatyczne raportowanie wyników testów, ćwiczeń i zadań), w prowadzeniu części szkolenia oraz w utrwalaniu wiedzy.

Training Support (http://trainingsupport.pl/), jedno z narzędzi do skutecznego blended learningu, umożliwia dowolne rozłożenie metod szkoleniowych oraz tworzenie dowolnego kontentu. Taka plastyczność pozwala na realizację inwencji samego trenera oraz na zaspokojenie potrzeb każdego z kursantów. Wciąż jeszcze można niezobowiązująco testować platformę.