Przejdź do treści

Kuźnia Programistów – darmowy kurs programowania dla laików

1 Aleksandra Lewandowska, Fundacja Netcamp, kurs programowania, Robert Król, Wojciech Gajdziński

netcampWedług szacunków Komisji Europejskiej do 2016 roku w Europie powstanie aż 700 tys. nowych miejsc pracy dla specjalistów IT, tymczasem informatyków już jest za mało. Najbardziej poszukiwanymi pracownikami w tym sektorze są programiści. Aby sprostać potrzebom rynku, szczecińska Fundacja Netcamp bezpłatnie kształci kandydatów na programistów,  którzy dotąd nie mieli styczności z programowaniem.

Z badań rynku wynika, że zapotrzebowanie na specjalistów w branży informatycznej stale wzrasta. Już w 2012 roku co piąta firma w krajach Unii Europejskiej zatrudniała specjalistów IT. Przybywa również miejsc pracy dla informatyków w administracji. Największym zainteresowaniem pracodawców w tym sektorze cieszą się programiści – stanowią oni obecnie jedną z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych w kraju i na świecie. Jest to jednocześnie jedna z najlepiej opłacanych profesji – według serwisu wynagrodzenia.pl w Polsce średnia miesięczna płaca programisty w 2012 roku wynosiła 6 tys. zł brutto.

Stale rosnący niedobór specjalistów i niewystarczająca liczba absolwentów kierunków technicznych sprawiają, że pracodawcy z branży IT coraz częściej na stanowisko programisty zatrudniają osoby z wykształceniem humanistycznym. W procesie rekrutacyjnym mniejszą uwagę przywiązują do dyplomu ukończenia kierunku informatycznego, a coraz większe znaczenie ma dla nich pasja, zrealizowane choćby hobbystycznie projekty, przebyte kursy oraz determinacja do nauki i rozwoju.

„Kandydat przychodzący na rozmowę kwalifikacyjną musi posiadać wiedzę programistyczną i praktyczne umiejętności. Firmy weryfikują je, prosząc o przygotowanie prostego kodu, żeby ocenić, czy mają do czynienia z kimś, kto potrafi programować. Jeśli tak jest, kandydat najczęściej zostaje przyjęty na stanowisko młodszego programisty, a ewentualne braki są uzupełniane na szkoleniach” – wyjaśnia Robert Król z Fundacji Wspierania Rozwoju Branży Internetowej Netcamp.

Dla osób, które dotychczas nie miały styczności z informatyką, ale chciałyby zdobyć podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu programowania, Fundacja Netcamp stworzyła bezpłatny, internetowy kurs „Kuźnia Programistów”. „Kierujemy go do osób, które dotychczas nie miały styczności z programowaniem. Naszym celem jest przygotowanie ich do pracy programisty” – mówi Wojciech Gajdziński, twórca programu.

Nauka obejmuje zaprezentowane w przystępny sposób podstawy programowania w języku C++. Każdy, kto ukończy kurs, będzie w stanie sam nauczyć się kolejnego, dowolnego języka programowania – „Pierwsze kroki w programowaniu i ćwiczenia zostały zaprezentowane w sposób zrozumiały nawet dla zupełnie początkujących” – zapewnia Aleksandra Lewandowska, jedna z pierwszych uczestniczek kursu.

Kuźnia Programistów jest szansą dla osób bezrobotnych, które nie mogą znaleźć zatrudnienia w swoim zawodzie. W samym tylko Szczecinie pod koniec października 2013 roku liczba zarejestrowanych osób bez pracy wynosiła ponad 18 tysięcy. Kurs z zakresu programowania umożliwi im zdobycie niezbędnych kwalifikacji w jednej z najlepiej opłacanych profesji w Polsce i na świecie – „Zapewniam, że każdy, kto poświęci czas na naukę programowania przekona się, że jest to nie tylko frajda, ale także szansa na naprawdę dobrą pracę” – dodaje Gajdziński.

Kurs on-line jest bezpłatny i dostępny na stronie Kuźnia Programistów. W ramach Kuźni powstał też przewodnik dla bezrobotnych, przybliżający pracę i specjalności programistyczne.

Kuźnia Programistów to projekt realizowany przez Fundację Netcamp, będącą członkiem Klastra ICT Pomorze Zachodnie. Kurs został objęty wsparciem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.