Przejdź do treści

ATAL S.A. debiutuje na rynku Catalyst

1 Atal, Bank Raiffeisen POLBANK, BondSpot, CATALYST, Zbigniew Juroszek

atalObligacje ogólnopolskiego dewelopera ATAL S.A. o wartości ponad 25 mln zadebiutowały na rynku Catalyst w alternatywnym systemie obrotu BondSpot. Środki uzyskane z emisji spółka przeznaczy na zakup gruntów pod nowe inwestycje w kluczowych dla firmy miastach. ATAL S.A. jest jednym z trzech największych deweloperów w Polsce pod względem sprzedaży mieszkań. Od stycznia do końca listopada 2013 roku nowych nabywców znalazło 1195 lokali oferowanych przez spółkę.

Subskrypcja na zakup obligacji wprowadzonych na giełdę rozpoczęła się 6 września i zakończyła 17 września 2013 roku. Pierwsza w historii spółki emisja papierów dłużnych odbyła się 8 października. Emisja liczyła 7 860 2-letnich obligacji serii A i 17 600 3-letnich obligacji serii B, o łącznej wartości nominalnej 25,46 mln zł. Nabywcami obligacji są wyłącznie inwestorzy instytucjonalni.

Zdecydowaliśmy się na niedużą emisję obligacji, ponieważ dysponujemy wystarczającymi zasobami finansowymi do rozpoczęcia i prowadzania zaplanowanych przez nas inwestycji. Zamierzamy jednak na trwałe związać się z rynkiem kapitałowym. Przed wejściem na główny parkiet GPW powstrzymuje nas to, że inwestorzy patrzą na ATAL przez pryzmat indeksu WIG-Deweloperzy. Wpływa to na wycenę poniżej prawdziwej wartości spółki. Dlatego uznaliśmy, że w obecnej sytuacji wejście na rynek Catalyst jest odpowiednim etapem na drodze do realizacji naszych celów – powiedział Zbigniew Juroszek, prezes ATAL S.A.

ATAL S.A. jest jednym z najprężniej rozwijających się deweloperów w Polsce. W 2012 roku spółka odnotowała 244 mln zł przychodu, poprawiając tym samym wynik o 63%. Po trzech kwartałach bieżącego roku deweloper sprzedał 928 mieszkania, odnotowując rok do roku ponad 80-procentowy wzrost. Stabilność spółki gwarantuje kapitał własny o wartości ponad 300 mln zł.

Strategia rozwoju spółki zakłada ugruntowanie jej pozycji w pierwszej trójce największych deweloperów w Polsce. W tym celu ATAL S.A. zamierza zwiększyć swoje zaangażowanie na rynku warszawskim, gdzie z sukcesem zrealizował inwestycję Atal Marina. Ponadto spółka będzie dążyła do wzmocnienia pozycji lidera w Krakowie, gdzie oferuje m.in. kompleksy mieszkaniowe Bronowice Residence, City Towers Czyżyny czy zlokalizowany w centrum miasta projekt Nadwiślańska 11. Priorytetem będzie także utrzymanie udziału w rynkach wrocławskim, gdzie w portfelu nieruchomości mieści się m.in. Dyrekcyjna 33 oraz osiedle domów Ville Murano, a także w Łodzi, w której buduje kolejny etap inwestycji Nowe Polesie. W Katowicach z kolei firma realizuje osiedle ATAL Francuska Park, w ramach którego powstanie 655 mieszkań.

Planujemy ciągły rozwój naszej działalności i kolejne inwestycje w największych miastach w Polsce. Dlatego pozyskane z rynku kapitałowego środki, które stanowią alternatywę dla kredytów bankowych, przeznaczymy na zakup atrakcyjnych gruntów. Pozwoli to na zwiększanie skali prowadzonej przez nas działalności – dodaje Zbigniew Juroszek.

W planach spółki są kolejne realizacje. Ruszyły prace budowlane we Wrocławiu przy ul. Na Polance oraz ul. Dmowskiego 19, a także w Łodzi przy ul. Rolniczej.W trakcie przygotowania są warszawskie osiedla – drugi etap Atal Marina oraz nowy projekt przy ul. Walewskiej, a także krakowskie inwestycje – kontynuacja City Towers Czyżyny oraz obiekty mieszkaniowe przy ul. Lipskiej. Ponadto deweloper będzie rozwijać program wykończenia wnętrz ATAL Design, z którego mogą skorzystać nabywcy mieszkań z oferty dewelopera.

ATAL S.A. jest obecny na polskim rynku od ponad 20 lat. Spółka należy do grupy kapitałowej ATAL, gdzie jest jednostką dominującą. Specjalizuje się w budownictwie kompleksów mieszkaniowych, biurowych i handlowo-magazynowych zlokalizowanych w obrębie największych miast w Polsce. Firma aktualnie prowadzi 13 projektów inwestycyjnych w Krakowie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu oraz w Warszawie. Do tej pory deweloper sprzedał ponad 3600 mieszkań o łącznej powierzchni blisko 170 tys. mkw.

Organizatorem Emisji i wyłącznym oferującym obligacje serii A i B był Bank Raiffeisen POLBANK.