Pirackie transmisje sportowe – rosnący problem polskiego internetu

1 mecze.com, Pentagon Research

meczeDo niedawna dla większości Polaków naturalnym było oglądanie transmisji sportowych w telewizji. Jednak obecnie, w dobie internetu i płatnych pakietów telewizyjnych, wielu widzów wybiera przekazy internetowe. Niestety często ich jakość i pochodzenie budzą wątpliwości co do legalności transmisji. Skąd można mieć pewność, że wybiera się legalną relację?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że oglądając transmisje w internecie, łamią prawo. Często serwisy pobierają opłaty od użytkowników, co tworzy mylne wrażenie legalności, bo wydaje się, że jeśli coś zostało opłacone, powinno być zgodne z prawem.

Sondaż akcji społecznej “Oglądaj legalnie” wykazał, że niemal 20% internautów dało się oszukać w ten sposób. Za przykład można wziąć walkę Andrzeja Gołoty z Przemysławem Saletą, transmitowaną w systemie pay-per-view. Jak podaje sport.pl, na 500 tysięcy widzów oglądających walkę, tych którzy opłacili dostęp, było tylko 100 tysięcy. Ponadto badania Megapanelu z lipca bieżącego roku wskazują, że wśród 20 najpopularniejszych w Polsce stron o tematyce sportowej, znajduje się aż 5 nadających nielegalne transmisje, a liczba oglądających wciąż wzrasta. Jak w takim razie nie dać się oszukać?

W takiej sytuacji pomocą służy serwis mecze.com. Wskazuje on strony, na których znajdują się wyłącznie legalne transmisje. Wbrew pozorom, nie są one wyłącznie płatne. Na przykład serwisy tvp.sport czy sts.pl oferują całą gamę darmowych przekazów. Jeśli chodzi o płatne serwisy, również możemy wybierać spośród wielu, chociażby sport.vod.pl, czy ipla. W ten sposób użytkownik ma gwarancję, że polecane serwisy posiadają prawa do dystrybucji transmisji i nie zostanie oszukany przez pobranie opłaty za nielegalne oglądanie, ponadto nie będzie uczestniczył w piractwie na ogromną skalę.

Z badania Pentagon Research wynika, że niemal 30% internautów w Polsce oglądało chociaż raz nielegalną transmisję w internecie. OECD donosi, że straty nadawców w Polsce sięgają około 3,2 miliardów złotych, a na świecie prawie 800 miliardów dolarów rocznie. Należy mieć świadomość, że oglądanie nielegalnych transmisji jest równoznaczne z kradzieżą. Obecnie internauci mają ogromną możliwość wyboru legalnych transmisji sportowych, należy tylko wiedzieć, gdzie ich szukać.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu