Przejdź do treści

Jak skutecznie przygotować dom do zimy? Ochrona domu przed zimnem

1 Krzysztof Krzemień, Termo Organika

termo organikaPierwsze przymrozki przypomniały o zbliżającej się zimie, która jak twierdzą meteorolodzy ma w tym roku być bardzo sroga. Temperatury będą spadać grubo poniżej zera, a styczeń ma obfitować w duże opady śniegu. Dlatego komfort ciepłego domu w mroźne dni jest tak bezcenny, od niego zależy bowiem zdrowie i samopoczucie nasze i naszych bliskich.

Ocieplenie ścian domu, czyli popularna termomodernizacja  to wciąż najlepsza gwarancja optymalnej temperatury pomieszczeń mieszkalnych oraz znacznych oszczędności pieniędzy na ogrzewaniu.

– Warto wiedzieć, że średnie opłaty za ogrzanie nieocieplonego domu stanowią ponad 50% wszystkich kosztów eksploatacji budynku – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych z Termo Organiki – Ocieplając dom 15 centymetrową warstwą styropianu w kropki Termo Organiki można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Na termomodernizację w tym roku może być już jednak za późno, ale jest kilka żelaznych zasad gwarantujących ochronę każdego domu przed zimnem.

Uszczelnianie, odsłaniane, zakrywanie…

Zarówno w ocieplonym jak i nieocieplonym budynku przed przenikaniem chłodu ochroni nas dokładne uszczelnienie okien i drzwi. Domowe grzejniki powinny zostać odsłonięte tak, by firanki i zasłony nie tworzyły warstwy ochronnej dla emitowanego przez nie ciepła.  W pochmurny dzień bez słońca staraj się zasłaniać okna zasłonami i roletami. To spowoduje, że ciepło nie będzie miało łatwej ucieczki na zewnątrz domu. W przypadku słonecznego dnia, odwracamy działanie, rozsuwamy wszystkie żaluzje, zasłony, firanki czy rolety tak, by słońce miało łatwą drogę do wnętrza domu i nagrzało jego pomieszczenia. Eksperci zalecają instalację ekranów zagrzejnikowych wykonanych z pianki pokrytej folią aluminiową, która na zasadzie lustra odbija energię cieplną do środka domu i ogranicza straty ciepła uciekającego przez ściany. Warto również przykręcać kaloryfery na czas, kiedy domowników nie ma w domu. Mniejsza praca kaloryferów pod naszą nieobecność to spore oszczędności energii (ok. 10-15%). Nie we wszystkich pomieszczeniach temperatura musi być również jednakowa, co wpłynie na oszczędność energii, a może skutkować dodatkowymi profitami. W sypialni na przykład zdecydowanie lepiej się śpi, a organizm szybciej się regeneruje, kiedy temperatura jest niższa o kilka stopni niż w pozostałych pomieszczeniach.

Wszystko sprawdzone i w najlepszym porządku

Podczas dużych mrozów możemy dogrzewać pomieszczenia na różne sposoby, używając m.in. grzejników olejowych i elektrycznych, piecyków gazowych, kominków na drewno i węgiel, itd. Ich stan techniczny przed sezonem winien być sprawdzony przez fachowców. Na przykład warto sprawdzić, czy kaloryfery nie są zapowietrzone. Zawsze pamiętajmy, by chroniąc się przed zimnym powietrzem, nie zatykać przewodów wentylacyjnych. To może być niebezpieczne. Każde paliwo  potrzebuje do spalania dużych ilości tlenu, dlatego otwory wentylacyjne powinny być drożne i odsłonięte. Przed przymrozkami koniecznie zamknijmy wszelkie zewnętrzne dopływy wody m.in. odłączmy węże ogrodowe. Upewnijmy się, że wszystkie uszczelki wokół przewodów wentylacyjnych, komina i innych elementów dachowych są sprawne i należycie zamontowane. Nieszczelne spowodują niebezpieczeństwo, jak i utratę ciepła. Usuńmy zanieczyszczenia z rynien oraz udrożnijmy wpusty dachowe. Naprawmy chodniki wokół domu, aby uniknąć przeciekania wody do piwnic. Pozbądźmy się uszkodzeń elewacji i innych elementów zewnętrznych, które mogą stać się przyczyną „zadomowienia się” insektów.