Przejdź do treści

Polska animacja w Katarze. „Kacperiada” ze studia Human Ark na festiwalu filmów animowanych dla dzieci i młodzieży w Doha

1 Ajyal Youth Film Festival, Kacperiada, Studio Human Ark, Wojtek Wawszczyk

human arkPilotażowy odcinek serialu animowanego dla dzieci „Kacperiada” ze Studia Human Ark zostanie zaprezentowany na międzynarodowym festiwalu filmów animowanych – Ajyal Youth Film Festival w Katarze, w dniach 26-30 listopada 2013.

Ajyal Youth Film Festival organizowany jest przez Instytutu Filmowy w Doha. Jego celem jest integracja międzykulturowa poprzez wykorzystanie filmu, jako medium łączącego pokolenia. W festiwal zaangażowano setki młodych ludzi, dając im możliwość poznania różnych kultur i wyrażenia własnej opinii. Ajyal po arabsku oznacza pokolenie i jest nawiązaniem do idei samego festiwalu, którego niezwykłość polega na tym, że to właśnie młodzi ludzie, bezpośredni widzowie konkursowych filmów, wchodzą w skład festiwalowego jury.

Human Ark w trakcie festiwalu, pokaże pilotażowy odcinek serialu telewizyjnego „Kacperiada”. To familijny serial animowany dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat, tworzony na motywach opowiadań Grzegorza Kasdepke. Obraz wykonany jest techniką 3D z elementami wycinanki, na serię będzie składać się 13 odcinków trwających 11 minut. W prace nad serialem zaangażowani są doświadczeni i wybitni twórcy związani ze studiem Human Ark, m.in. Wojtek Wawszczyk, Kamil Polak czy Tomasz Leśniak. Kacperiada została już wyróżniona – jesienią 2012 w Amsterdamie na targach Cinekid, jako projekt o wysokim potencjale koprodukcyjnym i sprzedażowym. W tym roku była również prezentowana na najważniejszym na świecie festiwalu filmów animowanych w Annecy. Trailer filmu można obejrzeć pod adresem: https://vimeo.com/27903598. Podczas Ajyal Youth Film Festival w Doha studio Human Ark reprezentować będzie reżyser, animator, supervisor i jeden ze współprowadzących studio – Wojtek Wawszczyk.

– Bardzo jesteśmy ciekawi tego, jak „Kacperiada” zostanie przyjęta w Doha. Podczas produkcji pilotażowego odcinka robiliśmy badania fokusowe na grupie widzów wieku 6-8 lat i spotkaliśmy się z pozytywnymi reakcjami. Teraz zweryfikujemy te opinie z międzynarodową dziecięcą publicznością. Ich reakcja będzie dla nas niezwykle cenna, mówi Wojtek Wawszczyk, reżyser „Kacperiady” i jeden ze współprowadzących studio animacji Human Ark.

Festiwalowe filmy oceniane będą przez 3 niezależne składy jury: Mohaq, (co po arabsku oznacza księżyc w nowiu) to grupa najmłodszych członków jury w wieku od 8 do 12 lat. To właśnie w tej kategorii zostania zaprezentowana „Kacperiada” ze studia Human Ark. Druga grupa to jury w wieku od 13 do 17 lat, zwana Hilal, czyli po arabsku półksiężyc i trzecia, najstarsza grupa w wieku od 18 do 21 lat to Bader, czyli księżyc w pełni. Ajyal Youth Film Festival rozpocznie się 26 listopada i potrwa 5 dni. Więcej o festiwalu na http://www.dohafilminstitute.com/filmfestival.