Przejdź do treści

Do konkursu Przedsiębiorca Roku Ernst & Young nominowano tylko jedną spółkę publiczną

W tegorocznej 11. edycji prestiżowego konkursu Przedsiębiorca Roku, organizowanego od lat przez firmę Ernst & Young wśród jedenastu nominowanych przedsiębiorców znalazł się tylko jeden reprezentant rynku kapitałowego – PILAB S.A. 23 Listopada podczas Gali Finałowej konkursu spośród grona finalistów wyłonieni zostaną zwycięzcy.

Zdobywca tytułu EY Przedsiębiorca Roku 2013 będzie reprezentować Polskę w międzynarodowym finale World Entrepreneur of the Year wiosną 2014 roku w Monte Carlo. Spotkają się w nim wszyscy zwycięzcy lokalnych edycji konkursu – z ponad 50 krajów świata. Wśród finalistów jest Krystian Piećko, założyciel i prezes PILAB S.A., spółki IT zajmującej się zarządzaniem i integracją baz danych za pomocą unikalnej i autorskiej technologii, w całości polskiej produkcji.

Stosowane przez spółkę rozwiązania, pozwalają m.in. na łączenie dowolnych (w tym nieustrukturyzowanych) zestawów danych w bardzo szybki i nie wymagający specjalistycznej wiedzy sposób. Co ciekawe, dane połączone w systemie PILAB oraz uzyskiwane wyniki udostępniane są końcowym użytkownikom w sposób nie wymagający specjalistycznej wiedzy w zakresie baz danych, umożliwiając tworzenie dowolnych raportów i zestawień danych w trybie ad hoc. Zaawansowany poziom i kreatywność patentowanych systemów PILAB docenią już niebawem Amerykanie. Natomiast w Posce spółka przygotowuje szereg projektów, które wpisują się w globalny trend związany z wyzwaniami cywilizacyjnymi m.in. skokowo rosnący napływ danych oraz konieczność szybkiego i efektywnego zarządzania informacją w przemyśle, bankowości, administracji.

Już dziś technologia i rozwiązania PILAB zadziwiają specjalistów z Doliny Krzmowej swoją szybkością i elastycznością działania. PILAB ma tam już grono ambasadorów. Jednym z nich jest Gabe Gotthard akcjonariusz i Członek Rady Nadzorczej PILAB S.A. a także doświadczony ekspert i anioł biznesu. To również legenda amerykańskiego IT. Współtworzył m.in. firmę 3PAR sprzedaną do Hewlett-Packard za 2,35 mld USD.

– USA to największy i najbardziej konkurencyjny rynek świata dla branży IT. Jeśli sprawdzimy się tam, świat jest nasz. Z drugiej strony pojawienie się w Stanach Zjednoczonych zapewnia możliwość uchwycenia wartości rynkowej spółki PILAB, jako właściciela technologii, ze względu na ilość i wielkość transakcji kapitałowych w obszarze firm technologicznych związanych z analizą i przetwarzaniem informacji – komentuje Krystian Piećko, Prezes Zarządu PILAB S.A. Dodatkowo cieszy nas fakt, iż zwykle transfer technologii odbywa się z zagranicy do Polski – w naszym przypadku, polski hi-tech może  zaoferować znaczącą wartość zagranicznym partnerom – dodaje Piećko.

Zdaniem szefa PILAB S.A. właśnie innowacyjność i potencjał miedzynarodowej ekspansji wpłyneły na decyzję Jury konkursu, które pod przewodnictwem Jana Krzysztofa Bieleckiego wyłoniło finalistów tegorocznej edycji konkursu.

Grono tegorocznych finalistów konkursu EY szczególnie dobrze odzwierciedla siłę i dynamikę sektora małych i średnich firm, a warto pamiętać, że sektor ten generuje prawie połowę PKB Polski. Coraz dobitniej zaznacza też swoją obecność młodsza generacja przedsiębiorców, dla której podstawowymi wyznacznikami biznesowych strategii są innowacyjność oraz działalność międzynarodowa, czyli dominanty, dzięki którym Krystian Piećko znalazł się w gronie nominowanych. Gala Finałowa zamykająca tegoroczną edycję będzie transmitowana przez dwie stacje telewizyjne: TVN24 i TVN CNBC.