Przejdź do treści

Lekaro zrealizuje minimum 2 umowy na gospodarkę odpadami M.St. Warszawy

1 Lekaro, Leszek Zagórski

lekaroW dniu 19 listopada Urząd M.St. Warszawy zawarł umowy na 4 z 9 zadań w przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu stolicy. Lekaro – jedna z największych firm zajmujących się zagospodarowaniem odpadów na terenie aglomeracji warszawskiej – podpisała kontrakt z Ratuszem na 2 zadania tj. na kompleksową obsługę dzielnic: Praga Północ, Praga Południe, Rembertów, Wawer i Wesoła.

„W trybie natychmiastowym rozpoczynamy przygotowania do realizacji umów w pięciu dzielnicach Warszawy. Wdrożenie nowego systemu wymaga szeregu przygotowań, jednak jesteśmy pewni, że wszystko będzie gotowe do daty zakończenia okresu pomostowego, czyli do końca stycznia 2014 roku. We wdrożeniu możemy bazować na naszym doświadczeniu z ośmiu ościennych gmin, które już teraz obsługujemy w nowym systemie” – mówi Leszek Zagórski, dyrektor Lekaro.

W sumie Lekaro złożyło ofertę na realizację trzech zadań w przetargu: zadania trzeciego (Mokotów), piątego (Praga Północ, Praga Południe) i szóstego (Rembertów, Wawer, Wesoła).

„Dzięki zaoferowaniu najatrakcyjniejszych cen, przy spełnieniu rygorystycznych kryteriów jakościowych określonych w specyfikacji, wszystkie z trzech złożonych przez nas ofert okazały się najkorzystniejsze dla Miasta i mieszkańców. Jesteśmy przekonani, że warunki i wynik przetargu są prawidłowe i w najlepszym interesie Warszawiaków, którzy dostaną wysokiej jakości usługę za korzystną cenę. Oczekujemy na zawarcie umowy także w zakresie zadania trzeciego, zgodnie z rozstrzygnięciem przetargu ogłoszonym 9 września br.” – dodaje dyrektor Lekaro.

Lekaro posiada specjalistyczny zakład mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów zmieszanych (MBP) o statusie RIPOK, zlokalizowany w Woli Duckiej pod Warszawą. Obecnie jest w stanie przetworzyć do 300 000 Mg (ton) zmieszanych odpadów komunalnych rocznie. Jest to wystarczająca przepustowość do obsługi trzech zadań w Warszawie i ośmiu ościennych gmin. Zakład Lekaro jest jednym z największych w Polsce pod względem wolumenu zagospodarowywanych odpadów. Wyposażony jest w trzy wysokowydajne ciągi sortownicze. Wchodzące w skład zakładu Centrum Recyklingu wykorzystuje najnowocześniejsze, wysokowydajne technologie przetwarzania odpadów, dzięki którym efektywnie odzyskuje cenne surowce.

Firma konsekwentnie inwestuje w rozwój technologiczny i logistykę. Aktualnie Lekaro finalizuje modernizację zakładu, obejmującą automatyzację procesów i zwiększenie poziomów odzysku surowców wtórnych. W całym 2013 roku koszt inwestycji wyniesie ponad 20 mln zł. Ponadto, firma rozbudowuje flotę samochodów, inwestując m.in. w bezpylne, przyjazne środowisku samochody, które zapewniają cichy, nieinwazyjny odbiór odpadów od klientów. Wszystkie pojazdy będą spełniać wymagania przetargu, tzn. będą posiadać nowoczesny system dynamicznego ważenia i lokalizacji, podłączony pod infrastrukturę IT. „Do tej pory zostało dostarczonych 7 pojazdów, do końca roku sfinalizujemy zakup kolejnych 14” – mówi Leszek Zagórski. Łączna wartość tej inwestycji wyniesie 10,5 mln zł.