Przejdź do treści

Najbardziej kontrowersyjna książka Macieja Bennewicza

1 Maciej Bennewicz, Życie na ziemi. Poradnik dla kosmitów

Zabawny i ironiczny opis relacji społecznych panujących we współczesnym świecie. Symboliczny kosmita jest tu raczej ostrzegany przed życiem na Ziemi, skłonnościami ludzi do manipulowania i wykorzystywania własnego gatunku niż zapraszany do stołu z tradycyjną gościnnością. 

A zatem wylądowałeś, drogi Kosmito.

Jeśli kiedykolwiek czułeś się wyobcowany, nierozumiany,

jeżeli czułeś, że trudno ci funkcjonować w świecie społecznych norm i wartości,

to sprawdź, jak zrobić atut ze swojej wyjątkowości.

Tak długo będzie tutaj trudno, dopóki nie znajdziesz skutecznych sposobów,

które nieoczekiwanie sprawią, że stanie się łatwo.

Książka jest swego rodzaju moralitetem, napisanym językiem metaforycznym, dotyczącym natury ludzkiej i jej pułapek, oraz mechanizmów wpływających na tworzenie osobowości. Uwypuklone są zwłaszcza te mechanizmy, które kształtują indywidualne postawy ludzi, ich satysfakcję lub poczucie wykluczenia i niedostosowania. „Życie na ziemi” obfituje w liczne dialogi, w czasie których poznajemy Kosmitów, postaci barwne i kontrowersyjne, o nietuzinkowych poglądach na rzeczywistość. Książka stanowi swoisty przewodnik/poradnik pozwalający poznawać naturę drugiego człowieka. 

Narracja jest skierowana wprost do owego umownego Kosmity [w domyśle czytelnika]. Ten zabieg pozwala odbiorcy utożsamiać się z postaciami wyjątkowymi [Kosmici], usuwa pejoratywne skojarzenia dotyczące wyobcowania, inności oraz bycia outsiderem a ponadto umożliwia zdystansowane przyglądanie się pułapkom natury ludzkiej. 

W „Życiu na ziemi” nie pada ani jedno słowo: coaching, lecz każdy rozdział zakończony jest Poradą dla Kosmity lub Wnioskami – które są nie tylko swoistym podsumowaniem danego rozdziału, ale także swego rodzaju źródłem inspiracji. Co jakiś czas na kartach książki pojawia się także Bajka Gonza. Gonzo to jedna z postaci symbolizujących postawę Kosmity i jednocześnie osoba wypowiadająca najbardziej kontrowersyjne sądy na temat natury ludzkiej oraz mechanizmów społecznych. Jego bajki są aluzyjne, inspirujące i metaforyczne – jak to z bajkami dla dorosłych bywa. 

Fragmenty książki:

(..) Każdy z nas czuł się choćby raz w życiu dziwakiem, cudakiem, odmieńcem, każdy czuł się jak kosmita, przybysz z innej planety, który nie rozumie otaczających go zjawisk. Poczułeś się zdradzony przez najbliższą osobę, oszukany przez wiernego przyjaciela, wyśmiany przez kolegów? Być może ktoś obiecywał ci złote góry, wspaniałe perspektywy, a skończyłeś układając papiery na półkach, kserując kartki lub szorując brudne podłogi. Ktoś deklarował ci miłość i wierność, lecz z równą determinacją cię zdradził.  Jest wiele miejsc i sytuacji, które nas zaskakują, dziwią, ranią. Nie umiemy sobie wówczas radzić tak dobrze, jak byśmy chcieli. Dlatego nie przejmuj się tak bardzo sobą samym, takich jak ty jest wielu. Nie jesteś ani wyjątkowy, ani szczególny, nie przytrafiło ci się nic niecodziennego. Życie na Ziemi takie już jest, czasem wspaniałe a czasem zaskakująco trudne, czasem pełne uniesień, a czasem rozczarowujące.

(…) Niektórzy przystosowali się całkiem nieźle do życia na Ziemi, ale pozostała w nich nuta szaleństwa. Na całe szczęście, gdyż Kosmita ma naturalną zdolność do widzenia rzeczywistości z lotu ptaka, którą inni muszą w sobie dopiero rozwinąć lub nigdy nie osiągną takiego poziomu kreatywności. Kosmita ma unikalną zdolność do odrzucania oczywistości, dzięki temu dostrzega rozwiązania i możliwości, które innym nawet nie przychodzą do głowy.

Liczba stron 320, format: 135 x 215mm, oprawa miękka ze skrzydełkami, cena; 44,90 zł

Premiera: 22 listopada 2013 r.