Świat bez Venture Capital: czy to w ogóle możliwe?

1 Venture Capital

wsi capitalJak wyglądałby świat bez Facebook`a, Google`a czy Microsoft? Zapewne inaczej. Jednak najprawdopodobniej miejsce tych innowacji zajęłyby  inne, możliwe, że bardziej zaawansowane i absorbujące usługi i produkty. A jak wyglądałby świat bez funduszy Venture Capital? To już inna historia. Bez Venture Capital innowacyjne pomysły mogłyby do dnia dzisiejszego pozostać jedynie w sferze fantazji wizjonerów, chcących tworzyć, jednak nie mających do tego odpowiednich narzędzi i środków.

Dziś przedsiębiorcy często skarżą się na brak dostępu do źródeł finansowania dla ich projektów, a bez odpowiedniego zaplecza finansowego rozwijające się firmy nierzadko mają trudność w osiągnięciu założonych celów. Venture Capital I Private Equity zapewniają kapitał oraz fachową pomoc we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań. To duża szansa dla projektów innowacyjnych, a nawet ryzykownych, ponieważ fundusze Venture Capital wiedzą, jak to ryzyko zabezpieczyć.

Fundusze Venture Capital to również szereg korzyści dodatkowych: wiedza, kontakty biznesowe, doświadczenie, ekspertyzy, pomoc w opracowaniu biznesplanu i strategii marketingowej. Gdy przedsiębiorca zyskuje inwestora o dobrej reputacji zwiększa się również wiarygodność projektu. Co ważne: aniołowie biznesu angażują się w przedsięwzięcie osobiście, czego żaden bank zrobić nie może. Ponad to kapitał i fachowa pomoc pozwalają skupić się na prowadzeniu działalności, pozostawić w tyle konkurencję i umożliwiają rynkową ekspansję. A to już marzenie niemal każdego przedsiębiorcy, z funduszem Venture Capital właściwie w zasięgu ręki.

Facebook, Google, Microsoft, ale też wiele polskich spółek, jak: Lotus, Intel, Meritum Bank, Merlin, Empik, Nasza Klasa, KRUK i Xerox, co je łączy? Wszystkie te firmy, dzisiejszą markę i renomę, wypracowały korzystając ze wsparcia właśnie funduszy Venture Capital.