Szybszy IPS i filtr URL w chmurze – nowy firmware dla UTM firmy NETASQ

1 Firmware 9.1, NETASQ

dagmaFirma NETASQ udostępniła nowy firmware 9.1 dla swoich rozwiązań UTM, przeznaczonych do kompleksowej ochrony sieci firmowych. Nowy firmware zwiększa wydajność silnika IPS w urządzeniach NETASQ nawet o 35%, a efektywność ochrony antywirusowej podnosi do 100%. Nowe oprogramowanie wprowadza również m.in. filtrowanie URL w chmurze, nową wersją modułu transparentnego uwierzytelniania (SSO) oraz opcję zapisu logów na kartach SD już od najniższych modeli.

Nowy firmware 9.1 dostępny jest bezpłatnie dla wszystkich użytkowników NETASQ, posiadających urządzenia serii U, US lub NG z aktywnym serwisem. Moduł IPS w aktualnej wersji firmware’u, dzięki optymalizacji kodu oraz aktualizacji jądra BSD, jest teraz wydajniejszy nawet o 35% w przypadku najmocniejszych modeli. W ten sposób posiadacze urządzeń NETASQ zyskują pewność, że przy stale rosnącej ilości danych IPS swobodnie poradzi sobie z ich analizą również za kilka lat. Za udoskonalonym IPS-em firma NETASQ stawia także szybszą ochronę antywirusową, której wydajność wzrasta przy nowej wersji firmware’u nawet do 100%. Nowa wersja oprogramowania dla rozwiązań UTM firmy NETASQ daje również lepszą kontrolę nad urządzeniami mobilnymi, pozwalając na identyfikowanie smartfonów i tabletów (iOS, Android) podłączających się do sieci firmowej i monitorowanie sposobu, w jaki użytkownicy korzystają za ich pośrednictwem z sieci i aplikacji sieciowych.

Firmware 9.1 udostępnia działającą w chmurze funkcję Extended Web Control (opcja płatna) – mechanizm rozszerzonej kontroli adresów URL, umożliwiający kategoryzację w czasie rzeczywistym i pracujący w oparciu o bazę ponad 100 milionów adresów WWW, ujętych w 65 kategoriach, z czego 8 dedykowanych jest bezpieczeństwu. Nowe oprogramowanie dla urządzeń NETASQ to także udoskonalone raportowanie. Teraz oprócz darmowego Event Reporter Light (raporty dla małych i średnich firm) i płatnego Event Analyzer (raporty dla dużych firm) NETASQ dodaje bezpłatną opcję raportów interaktywnych w języku polskim, zawierającą 21 gotowych raportów, przechowywanych bezpośrednio na urządzeniu. Za ich pośrednictwem możliwe jest sprawdzenie m.in. jak pracownicy korzystają z dostępu do Internetu podczas pracy, które ataki zostały zablokowane oraz które stacje w firmowej sieci są narażone na konkretne ataki. Co ciekawe, z poziomu każdego takiego raportu administrator może bezpośrednio przejść do konfiguracji urządzenia i tam wprowadzić stosowne zmiany w zaporze. Dodatkowo, dzięki możliwości zapisu logów na karty SD i SDHC (opcja płatna), posiadacze najmniejszych urządzeń mogą teraz przechowywać logi na swoich urządzeniach – zapisane na wspomnianych kartach pamięci.

Firmware 9.1. wprowadza także monitoring funkcji SafeSearch w przeglądarkach internetowych, dzięki czemu możliwe jest filtrowanie nieodpowiedniej zawartości oraz grafik i zdjęć w wynikach wyszukiwarek Google, Bing i Yahoo. Wraz z nową wersją firmware’u firma NETASQ udostępniła nowy kreator instalacji, dostępny m.in. w języku polskim, za pośrednictwem którego można wykonać pierwszą konfigurację z najwyższym poziomem bezpieczeństwa w zaledwie 3 minuty.