Przejdź do treści

Studenci sprawdzą, jak jeździć oszczędnie

1 Fundacja ISKIERKA, RADOŚCI Z OSZCZĘDNOŚCI, Rafał Czechowski, Stalexport Autostrada Małopolska

radosci z oszczednosciW ramach kampanii „RADOŚCI Z OSZCZĘDNOŚCI” studenci śląskich i małopolskich uczelni będą mieli okazję sprawdzić, co i w jakim stopniu wpływa na zużycie paliwa podczas jazdy. Zdobyta w ten sposób wiedza pozwoli im nie tylko ekonomicznie podróżować, ale również poczynić oszczędności wirtualne na rzecz Fundacji ISKIERKA. Organizatorem akcji jest Stalexport Autostrada Małopolska S.A. (SAM S.A.)\

Kolejna odsłona trwającej od tygodnia kampanii „RADOŚCI Z OSZCZĘDNOŚCI” odbędzie się na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego (24 października) na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (25 października), Akademii Górniczo-Hutniczej (28 października) oraz na Politechnice Śląskiej, na Wydziale Transportu (29 października). Na uczelniach zostanie ustawiona makieta samochodu, dzięki której, przy użyciu rozszerzonej rzeczywistości, studentom zostaną zaprezentowane wyniki testu ekonomicznej jazdy przeprowadzonego przez zarządcę autostrady na A4 Katowice-Kraków.

Zaledwie w pierwszych dniach trwania kampanii, do akcji aktywnie włączyło się ponad tysiąc osób. Internauci, którzy wzięli udział w konkursie organizowanym na Facebook’u pod adresem: www.facebook.com/A4KatowiceKrakow zaoszczędzili już ponad 12 tysięcy złotych dla podopiecznych Fundacji ISKIERKA. Konkursowicze, oprócz gromadzenia oszczędności dla Fundacji, codziennie mają możliwość wygrania jednej z siedmiu nagród. Konkurs trwa do 29 października.

– Studenci, powszechnie dzisiaj używający samochodu, należą do grupy kierowców najaktywniej korzystających z Internetu. Liczymy, że z korzyścią dla siebie włączą się w zabawę w oszczędzanie na Facebook’u i zwiększą wartość wsparcia dla podopiecznych Fundacji ISKIERKA – mówi Rafał Czechowski, rzecznik Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Kampania została oparta o wyniki testu ekonomicznej jazdy przeprowadzonego przez zarządcę A4 Katowice-Kraków. Pokazują one, jak wybrane czynniki wpływają na wysokość spalania. Uwzględniając niektóre z nich, kierowcy mogą ograniczyć zużycie paliwa nawet o połowę.

SAM S.A sprawdził, jak styl jazdy, wyposażenie samochodu czy sposób korzystania z urządzeń pokładowych może wpłynąć na wysokość spalania. W tym celu na A4 Katowice-Kraków został przeprowadzony test ekonomicznej jazdy, w którym wzięły udział dwa identyczne samochody – VOLVO V40. W ramach testu wykonano szereg przejazdów koncesyjnym odcinkiem A4, podczas których każdorazowo badano, jak dany czynnik np. obniżone ciśnienie w oponach czy dynamiczna jazda, może wpłynąć na wysokość spalania. Kierowcy obu pojazdów wyruszali w tym samym czasie. Kierowca pierwszego samochodu starannie stosował się do zasad ekonomicznej jazdy, natomiast prowadzący drugie auto był pod tym względem zupełnie niefrasobliwy. Tego typu test, prowadzony w naturalnych warunkach występujących na autostradzie, został w Polsce przeprowadzony po raz pierwszy. Relacja z testu wraz z wynikami dostępna jest pod adresem: http://youtu.be/P_p_JBC1CXo.

SAM S.A. zaprasza do włączenia się do akcji w filmach pod adresami: http://youtu.be/40HOx3ifpfo oraz http://youtu.be/ykKisjj8tYY.