Przejdź do treści

FireEye wprowadza rozwiązanie do ochrony przed zagrożeniami dla urządzeń mobilnych oparte na maszynie wirtualnej

1 Charles Kolodgy, Dawn Song, FireEye, FireEye Mobile Threat Prevention

fireeyeFirma FireEye, lider w dziedzinie ochrony przed zaawansowanymi cyberatakami, poinformowała o wprowadzeniu nowej platformy FireEye® Mobile Threat PreventionTM opartej na chmurze, której zadaniem będzie ochrona przed zagrożeniami mobilnymi. Nowy produkt, chroniący platformę AndroidTM, będzie ogólnie dostępny pod koniec 2013 roku.

Według firmy Google na system Android jest już dostępnych ponad  milion aplikacji, które pobrano ponad 50 mld razy na ponad miliard urządzeń. Różnorodne źródła tych aplikacji powodują wiele zagrożeń dla bezpieczeństwa i ochrony danych.

„Przedsiębiorstwa mają obecnie do czynienia nie tylko ze smartfonami i tabletami, które nabywają i udostępniają pracownikom, lecz także z prywatnymi urządzeniami pracowników. Muszą zabezpieczać swoje treści, dane i aplikacje na urządzeniach, które przeważnie nie są ich własnością” — powiedział Charles Kolodgy, wiceprezes ds. badań w dziale zabezpieczeń firmy IDC.

Platforma FireEye Mobile Threat Prevention służy do wykrywania i raportowania o zagrożeniach mobilnych. Zamiast opierać się na sygnaturach — nieskutecznych w walce z dzisiejszymi, stale zmieniającymi się zagrożeniami — platforma używa mechanizmu FireEye Multi-Vector Virtual Execution™ (MVX), który automatycznie analizuje zagrożenia mobilne. Taka analiza zagrożeń umożliwia klientom podejmowanie świadomych decyzji i wdrażanie zasad bezpieczeństwa w swoim środowisku mobilnym.

Spośród wyjątkowych funkcji platformy FireEye Mobile Threat Prevention można wymienić takie jak:

  • Krótka ocena zachowania aplikacji, w tym jej ukrytych złośliwych i niechcianych funkcjonalności.
  • Analiza kontekstowa łącząca odseparowane działania służące do pokazania pełnego obrazu niechcianych działań aplikacji oraz wykrycia złośliwych działań niewidocznych na pierwszy rzut oka;
  • Analiza zagrożeń na żądanie zarówno dla aplikacji dostosowanych, jak i aplikacji dostępnych w publicznych sklepach z aplikacjami lub sklepach z aplikacjami dla przedsiębiorstw;
  • Baza zagrożeń dla aplikacji zawierająca szczegółowe działania dla ponad miliona aplikacji;
  • Szczegółowa analiza podejrzanych aplikacji, umożliwiająca specjalistom ds. bezpieczeństwa zrozumienie szczegółowych działań aplikacji;
  • Interfejsy API umożliwiające integrację z rozwiązaniami do zarządzania urządzeniami mobilnymi i rozwiązaniami do punktów końcowych;
  • Udostępnianie informacji o zagrożeniach za pomocą chmury FireEye Dynamic Threat Intelligence™ (DTI), uwzględniającej zagrożenia pochodzące z Internetu, poczty elektronicznej i plików.

„Cyberprzestępcy korzystają obecnie ze wszystkich dostępnych środków, aby atakować przedsiębiorstwa i kraść ich własność intelektualną” — powiedział Dawn Song, współpracujący z FireEye profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. „Te połączone ataki pochodzą z różnych stron: poczty elektronicznej, Internetu, plików, a ostatnio coraz częściej z urządzeń mobilnych. Tradycyjne zabezpieczenia nie radzą sobie z coraz bardziej złożonymi i dynamicznymi zagrożeniami. FireEye Mobile Threat Prevention oferuje wyjątkową metodę rozwiązania tych problemów”.

W ostatnim czasie firma FireEye wykryła szybko rozwijającą się grupę zagrożeń mobilnych, która infekowała aplikacje na system Android pobrane ponad 200 mln razy. Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://ow.ly/pSsOd.