Przejdź do treści

Elektryki gonią spalinowe jednoślady

Dyskusja na temat parametrów technicznych pojazdów napędzanych energią elektryczną trwa od lat. Inżynierowie na całym świecie prześcigają się w opracowywaniu co raz lepszych rozwiązań. Czy nadszedł już ten moment, w którym pojazdy elektryczne zaczynają stanowić realną konkurencje dla spalinowych? Na rynku pojawiła się nowa marka, których najnowsze modele są w stanie przejechać nawet do 70 km na jednym ładowaniu baterii.

Obserwując rynek skuterów i motocykli elektrycznych, do tej pory można było natrafić na zaledwie kilka marek oferujących na polskim rynku swoje modele i to zwykle w bardzo wygórowanych cenach. Sytuacja zmieniła się kilka miesięcy temu, gdy w Warszawie otworzono salon E3SCOOTER. Jest to marka dystrybuująca skutery, rowery i motocykle elektryczne z największej na świecie fabryki. Czy sukces jaki elektryczne jednoślady odniosły za granicą, uda się powtórzyć w Polsce?

Ceny na szczęście nie zwalają z nóg. Dla fanów skuterów jednoosobowych, najkorzystniejszym wyborem będzie solidny, terenowy model EM04, którym można przewieźć ciężki ładunek lub lekka jednoosobówka EM05 w czarnym lub białym kolorze. Oba modele w cenie 3,9 tys. złotych.  Najdroższy jest za to motocykl, który na chwilę obecną można kupić za 8,5 tys. złotych.  Na drugim miejscu w rankingu najdroższych modeli plasuje się dwuosobowy skuter EM07 w stylu „Vintage” o wartości 4,9 tysięcy złotych. Firma E3SCOOTER daje gwarancję na rok lub 5 tys. km, która obejmuje wszystkie wykryte w tym czasie wady wykonawcze i materiałowe, istnieje również możliwość przedłużenia gwarancji. Serwis obsługuje klientów systemem door-to-door, a ciekawostką w przypadku akurat tych jednośladów jest to, że można się nimi swobodnie poruszać w deszczu, jak również myć je na myjni automatycznej.

Skutery elektryczne, to już pojazdy mniejsze, ale wyróżniające się świetnym przyspieszeniem, ruszają natychmiast, aby po chwili osiągnąć maksymalną prędkość 45 km/h, która nie zmusza nas jeszcze do posiadania prawa jazdy, a wystarcza do swobodnego poruszania się w ruchu miejskim. Największy zasięg wśród skuterów E3SCOOTER osiągają modele: Terenowy EM04 o ładowności 112 kg i Klasyczny EM05 będący obecnie bestsellerem producenta, a wyróżniający się ciekawym designem. Na drugim miejscu plasuje się model utrzymany w stylu „Vintage”, którego zasięg wynosi 55 km, ale za to ma homologację na dwie osoby.

Wśród jednośladów oferowanych przez E3SCOOTER znajdziemy aż osiem modeli napędzanych energią. Najlepszymi parametrami technicznymi wyróżnia się motocykl. Najszybszy z rodziny E3SCOOTER, EM01 rozpędza się do 65 km/h. Na w pełni naładowanej baterii przejeżdża 70 km. Waga tego motocykla wynosi 176 kg.