Przejdź do treści

Dane finansowe pod ochroną

1 HSM Polska, HSM shredstar, Marcin Sobaniec, Narodowy Bank Polski

hsmWedług danych Narodowego Banku Polskiego aż 66% Polaków posiada karty płatnicze. Rozwój elektronicznych produktów bankowych niesie za sobą wiele korzyści, ale też powoduje wzrost przestępstw w tej dziedzinie. W placówkach wielu banków nadal praktykuje się przecięcie karty płatniczej na pół, aby ją dezaktywować. Jednak jedynym skutecznym sposobem jest całkowite fizyczne zniszczenie karty np. za pomocą małej niszczarki.

„Wraz z upowszechnieniem się kart płatniczych, pojawił się problem z ich utylizacją. Nawet nośnik przecięty na pół nie jest wystarczająco uszkodzony. Dobry hacker bez problemu będzie w stanie skopiować zawartość paska magnetycznego i odzyskać dane potrzebne do wyrobienia duplikatu naszej karty. W przypadku kart kredytowych (tzw. wypukłych) bez mechanicznego zniszczenia całej karty odtworzenie jej fizycznego wizerunku wystarczy do obciążania karty w trybie off-line, czyli wyłącznie na podstawie sczytanych odtworzonych przez oszustów danych. Dlatego jedynym sposobem zabezpieczenia dostępu do naszego konta jest całkowite fizyczne zniszczenie karty płatniczej.” – tłumaczy Marcin Sobaniec, Menadżer kategorii produktowej firmy HSM Polska.

Nacięcie kart płatniczych może utrudnić ponowne wykorzystanie tego nośnika. Jednak to nie jest wystarczająca metoda zabezpieczenia dostępu do kont klienta. Z kolei odejście od stanowiska pracy do niszczarki znajdującej się w innym pomieszczeniu lub na innym piętrze może budzić wątpliwości czy nasza karta zostanie na pewno skutecznie zniszczona. Przedstawiciele firmy HSM Polska sp. z o.o. proponują wprowadzenie innego rozwiązania, na które już zdecydowały się niektóre instytucje finansowe. Jest nim niszczenie nośników elektronicznych takich jak karty plastikowe bezpośrednio przy kliencie. Można tego dokonać np. za pomocą małej nabiurkowej niszczarki. Eliminujemy w ten sposób wszelkie podejrzenia o niedopełnienie obowiązku wobec osób, które zaufały instytucji finansowej.

Według danych pochodzących od banków i agentów rozliczeniowych, w latach 2004 – 2009 zanotowano ponad 20 tysięcy oszustw, dokonanych za pomocą kart płatniczych. Wraz ze wzrostem ilości przestępstw pojawiają się nowe pomysły i procedury bezpieczeństwa zwiększające bezpieczeństwo transakcji oraz użytkowników. Najmniejszy z rodziny produktów HSM shredstar jest urządzeniem mogącym znaleźć zastosowanie w placówkach banków i urzędach administracji publicznej, właśnie ze względu na opcję niszczenia plastikowych kart.

Unikalną cechą tego urządzenia są jego wymiary, pozwalające na umieszczeniu go na biurku lub bezpośrednio przy nim oraz funkcjonalność. HSM Multishred jest jedynym urządzeniem w swojej klasie, mającym tak szerokie zastosowanie. Skutecznie tnie ono również płyty CD/DVD i papier na ścinki o wielkości 4×35 mm, spełniając tym samym rygorystyczne wymagania normy DIN 66399. Niszczarka według tej normy spełnia stopnie bezpieczeństwa P-4, O-4 oraz T-4. Co to oznacza w praktyce? „Tak drobne ścinki stanowią barierę nawet dla osób dysponujących odpowiednią wiedzą i sprzętem potrzebnym do skopiowania danych zapisanych na zniszczonych kartach plastikowych” –dodaje Marcin Sobaniec. „Wzrost liczby fraudów, czyli przestępstw związanych z kartami płatniczymi nie powstrzymuje nawet ciągłe podnoszenie poziomu zabezpieczeń stosowanych przez instytucje finansowe. Dlatego nie zwalnia nas to z obowiązku przestrzegania zasad bezpieczeństwa”.