Intel prezentuje Galileo – płytę z procesorem Quark dla deweloperów, stworzoną razem z Arduino

1 Arduino, Brian Krzanich, Centrum Innowacji Sapienza, Intel, Intel Galileo, Stephen Trueman

intelCEO Intela, Brian Krzanich, poinformował o współpracy Intela z firmą Arduino LLC, twórcą wiodącej platformy sprzętowej open source, cieszącej się dużą popularnością wśród konstruktorów oraz studentów i nauczycieli. Krzanich przedstawił również Intel® Galileo, pierwszy produkt z nowej rodziny płyt dla deweloperów opartych na architekturze Intel®, kompatybilnych z Arduino.

Zestaw narzędzi dla deweloperów i interfejs programowania Arduino ułatwiają artystom, projektantom i hobbistom – często bez wykształcenia technicznego – tworzenie interaktywnych urządzeń i środowisk.

Płyta Galileo zbliży Intela i Arduino, umożliwiając współpracę nad przyszłymi rozwiązaniami, które będą oferować rosnącej rzeszy inżynierów-amatorów wydajność, skalowalność i szeroki wachlarz możliwości technologii Intela. Krzanich poinformował też, że 50 tys. płyt Intel® Galileo zostanie bezpłatnie przekazanych tysiącowi uniwersytetów na całym świecie w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

„Nasza firma jest nieustannie zaangażowana w edukację i wiemy, że eksperymentowanie pobudza zainteresowanie naukami ścisłymi, technologią i matematyką” – powiedział Krzanich. „Sam przez wiele lat byłem „twórcą”, a technologia i urządzenia, które można dzięki niej zbudować, wciąż są moją pasją. Liczymy na owocną współpracę ze społecznością Arduino, której będziemy dostarczać doskonałe produkty Intela, aby jeszcze dalej przesunąć granice wyobraźni.”

Już dziś Intel współpracuje z 17 uniwersytetami na sześciu kontynentach nad opracowaniem programu nauczania opartego na nowej płycie Intel Galileo. Celem inicjatywy jest udostępnienie możliwości technologii Intel jak największemu gronu nauczycieli i studentów. W najbliższych miesiącach firma przedstawi kolejne uczelnie zaangażowane w program.

„Jesteśmy podekscytowani perspektywą pracy z Intelem i możliwością wykorzystania wydajnych technologii tej firmy na naszych płytach” – powiedział Massimo Banzi, założyciel Arduino. „Wiążę ogromne nadzieje z naszą współpracą i jestem przekonany, że doprowadzi ona do powstania fantastycznych, nowatorskich konstrukcji, które staną się punktem wyjścia dla wielu przyszłych innowacji”.

„Dzięki umowie podpisanej z Uniwersytetem Sapienza w Rzymie Intel uzyska dostęp do zasobów badawczych największego uniwersytetu w Europie, oferując w zamian wiedzę w zakresie praktycznego zastosowania nauki oraz doświadczenie we współpracy z branżą technologiczną” – komentuje Stephen Trueman, dyrektor Centrum Innowacji Sapienza.

Płyta Intel® Galileo: Co można na niej stworzyć?

Intel Galileo to pierwszy model z linii płyt Arduino opartych na architekturze Intel, zaprojektowany z myślą o twórcach urządzeń, a także nauczycielach i studentach. Platforma jest łatwa w użyciu zarówno dla początkujących konstruktorów jak i tych, którzy chcą poszerzyć swoje możliwości.

Intel Galileo łączy w sobie wydajność technologii Intela z łatwością obsługi środowiska deweloperskiego Arduino. Płyta korzysta z systemu operacyjnego open-source Linux z bibliotekami oprogramowania Arduino, co stwarza duże możliwości skalowania i ponownego wykorzystania istniejącego oprogramowania – tzw. szkiców. Intel Galileo można programować przy pomocy hostów z systemami Mac OS*, Microsoft Windows* lub Linux. Płyta została ponadto zaprojektowana tak, aby zachować zgodność sprzętu i oprogramowania z całym ekosystemem shieldów Arduino.

Intel Galileo wyposażono w procesor Intel® Quark SoC X1000, pierwszy model z rodziny Intel® Quark – produktów o niskim poborze energii i małych rdzeniach. Technologia Intel® Quark umożliwi wdrożenie technologii Intela w gwałtownie rozwijających się obszarach – od „internetu rzeczy” (Internet of Things) po „wearables”, czyli przyszłe rozwiązania elektroniczne przeznaczone do noszenia na ciele. Zaprojektowany w Irlandii Quark SoC X1000 to 32-bitowy, jednordzeniowy, jednowątkowy procesor kompatybilny z architekturą Pentium®, z taktowaniem do 400 MHz.

Aby pozwolić na rozbudowę funkcjonalności poza ekosystemem shieldów Arduino, płyta Intela została wyposażona w standardowe interfejsy I/O takie jak ACPI, PCI Express*, Ethernet 10/100Mb, SD, USB 2.0 i gniazda hosta EHCI/OHCI USB, UART high speed, port RS-232, 8MB programowalnej pamięci flash typu NOR, a także gniazdo JTAG, umożliwiające łatwe debugowanie. Intel Galileo wykorzystuje też wszystkie zalety Arduino IDE, oferując szerokie możliwości tworzenia oprogramowania i zaawansowane funkcje kompletnego, niemodyfikowanego oprogramowania Linux* na jednej platformie, obsługiwanego przez wspólny łańcuch dystrybucji open source.

Płyta Intel Galileo jest zatem doskonałym narzędziem do szybkiego tworzenia prototypów prostych interaktywnych urządzeń, takich jak ekrany LED połączone z mediami społecznościowymi, lub bardziej zaawansowanych projektów z dziedziny automatyzacji domu, a nawet konstrukcji pełnowymiarowych robotów, sterowanych za pomocą smartfona.

Intel® Galileo trafi do sprzedaży pod koniec listopada. Aby dowiedzieć się, gdzie będzie można kupić nowy produkt lub poznać szczegółowe informacje na jego temat, wystarczy odwiedzić strony http://maker.intel.com i www.intel.com/support/go/galileo.

Intel: edukacja i społeczność twórców

Intel wspiera społeczność twórców zorientowanych na innowacje – bez względu na to, czy ma to miejsce w sali lekcyjnej, laboratorium czy prowizorycznym warsztacie w domu lub garażu.

Wraz z Maker Media*, Pixar* i Cognizant firma jest sponsorem i założycielem programu Maker Education Initiative. Intel prowadzi również inicjatywę Start Making!, której celem jest inspirowanie dzieci do odważnego tworzenia i rozwoju pasji do nauk ścisłych i przyrodniczych, technologicznych, inżynieryjnych i matematyki. W jej ramach Intel oferuje możliwość uczenia się przez bezpośrednią obserwację i eksperymentowanie, które można powtórzyć w warunkach domowych lub w klasie przy pomocy gotowych zestawów elektronicznych, dostępnego oprogramowania i codziennych materiałów i przyborów.

W minionej dekadzie Intel zainwestował ponad 1 mld USD w edukację na wszelkich poziomach w ponad 60 krajach, zapewniając narzędzia i zasoby umożliwiające kształcenie na miarę XXI wieku.

O Arduino

Arduino to pierwsza rozpowszechniona na szeroką skalę platforma sprzętowa open source, wprowadzona na rynek w 2005 roku, aby uprościć proces tworzenia prototypów urządzeń. Pozwala ona tworzyć interaktywne urządzenia osobom z niewielkim przygotowaniem technicznym lub nawet bez niego. Ekosystem Arduino składa się z trzech elementów: małej płyty z układami scalonymi, która pozwala łatwo i bez większych wydatków nauczyć się programować mikrokontroler, darmowego oprogramowania do programowania płyty oraz społeczności twórców. Codziennie na stronie www.arduino.cc tysiące osób komunikują się ze sobą, zadając pytania i prosząc o pomoc, proponując rozwiązania oraz angażując się we wspólne projekty.