Przejdź do treści

Trudno jest zarobić na handlu domenami

1 Portal Skarbiec.Biz, sprzedaż domen

skarbiecKolekcjonowanie i obrót domenami internetowymi zdecydowanie nie jest biznesem dla każdego. To inwestycja długoterminowa, w przypadku której często niezbędny jest znaczny wkład finansowy. By przynosiła spodziewane efekty, wymaga ona jednak przede wszystkim sporego doświadczenia i dużego wyczucia, które pozwoli realizować własne pomysły lub z milionów domen wyłuskać te, które posiadają największy potencjał wypracowania zysku.

Sex sales

Domaining, który w języku polskim określany jest także nieco niezdarnym hasłem domeniarstwo, to hobbistyczne kolekcjonowanie domen internetowych lub forma czysto biznesowego obrotu nimi w celu osiągnięcia maksymalnego zysku.

Najdroższymi domenami internetowymi w skali świata (liczone nie według potencjału domeny, a konkretnej wartości jej ceny w transakcji sprzedaży) były w roku 2012 takie serwisy, jak choćby 60.com, BJ.com czy Giftsbasket.com. Za okrągły milion dolarów sprzedano także domenę PersonalLoans.com, jednak na szczycie zestawienia i tak znalazł się adres www.Investing.com, który zmienił właściciela za niebagatelną sumę niespełna 2,5 mln dolarów. To oczywiście spektakularny wynik, jednak mimo wszystko daleko mu do szczytu wartości sprzedaży domen internetowych wszechczasów. Do tej pory najwięcej zapłacono m.in. za domenę Izrael.com (5,88 mln USD), Beer.com (7,0 mln USD), Diamond.com i Business.com (po 7,5 mln USD), Fb.com (Facebook kupił ją za 8,5 mln USD), Porn.com (9,5 mln USD), Fund.com (9,9 mln USD). Rekordzistą jest jednak domena Sex.com, która zmieniła właściciela za 14 mln dolarów, oraz Insure.com, za którą jedna z firm marketingowych wyłożyła całe 16 mln dolarów. Warto jednak wspomnieć, że na początku roku 2012 przetoczyła się przez media informacja, jakoby domena PrivateJet.com została sprzedana za kwotę ponad 30 mln dolarów, jednak specjaliści, porównując ceny rynkowe oraz potencjał analogicznych domen, z dużą zgodnością twierdzą, że sprzedaż adresu PrivateJet.com za tak wysoką kwotę jest wyjątkowo mało prawdopodobna.

Wirtualne nieruchomości

Uzyskania podobnych wyników trudno jest się jednak spodziewać w przypadku rynku polskiego, gdzie najbardziej pożądanymi i poszukiwanymi adresami, są te domeny, które kończą się rozszerzeniem „.pl”. Oczywiście te kończące się na „com.pl”, „.net” czy „.eu” także są chodliwym towarem, jednak w ich przypadku spada stopień prestiżowości, a tym samym także i wartość – potencjał zysku. Ostatecznie trudno mówić w tym przypadku o średniej jego skali czy nawet przeciętnych cenach domen, bo te osiągają całe spektrum wartości od kilkunastu złotych do kilkuset tysięcy. Rekordowe ceny sprzedaży domen z rozszerzeniem „.pl” oscylują przy tym w okolicach miliona złotoch.

Niewątpliwą zaletą inwestycji w domeny internetowe zdaje się być to, że są one nieodzownym elementem istnienia w sieci www. Prowadzi to w efekcie do prostego założenia, że czym atrakcyjniejszy adres internetowy, tym teoretycznie wyższy potencjał dotyczący wizyt na stronie, a ich liczba bezpośrednio przełożyć się może na wzrost zysku z prezentowanej na stronie treści. Inwestowanie w domeny wydaję się więc z pozoru dziecinnie proste, wystarczy zarejestrować daną domenę lub postarać się przejąć adres już istniejący, co do którego prognozujemy osiągnięcie zysków. W praktyce jednak nie jest to wcale proste, a wie o tym każdy, kto choć raz usiłował zarezerwować dla siebie daną nazwę domeny. Z drugiej strony, adresy już istniejące są bardzo kosztowne, o ile reprezentują oczywiście pożądany towar, i nie zawsze muszą gwarantować  osiągnięcie zysku, ponieważ tak właściwie nabywamy wirtualny produkt, którego wartość szacowana jest na bliżej nieokreślonych wskaźnikach. Finalnie, Internet zalewają także całe masy domen absolutnie bezwartościowych lub wykazujących jedynie szczątkowy potencjał.

Wszystko sprowadza się więc do kwestii posiadanego zaplecza finansowego, pozwalającego na nabycie najciekawszych propozycji, dużej cierpliwości oraz sporych umiejętności prognostycznych, które potrzebne będą do wyłuskania z rynku jedynie najciekawszych propozycji. Nie jest jednak tajemnicą, że najlepsi inwestorzy nie tylko mogą się z handlu domenami utrzymać, ale osiągają pewnie spore zyski. Te jednak nie są gwarantowane, bo na domainingu można także stracić za sprawą nietrafionych inwestycji lub zbyt wysokich cen nabycia. Bez przygotowania i doświadczenia niestety o te błędy nie trudno.