Testerzy oprogramowania wychodzą z cienia programistów

1 Paweł Żal, tester oprogramowania, Unizeto Technologies

unizetoObecnie systemy IT są bardzo złożonymi produktami o dużej liczbie komponentów, które często funkcjonują w różnych zakątkach świata. Powoduje to, że coraz większą wagę przykłada się nie tylko do dobrze napisanego kodu, ale również do odpowiednio przeprowadzonych testów oprogramowania, co umacnia pozycję grupy zawodowej testerów.

W warunkach rozwarstwienia systemów informatycznych, które czasami są również pozbawione usług wsparcia, dla poprawnego funkcjonowania oprogramowania i zapewnienia jego bezpieczeństwa kluczowe stały się odpowiednie testy. Nawet w przypadku wykorzystania rozwiązań open source doskonale sprawdzonych i w dalszym ciągu udoskonalanych przez rzesze użytkowników należy zapewnić odpowiednią weryfikację. – Reusability, czyli powtórne wykorzystanie komponentów, bo o tym mowa, to bardzo pożądane działanie. Nie może ono jednak zwolnić nas z testowania oprogramowania, gdyż w naszym systemie komponent może pracować w nietypowej konfiguracji, mógł być on źle użyty lub nieodpowiednio zintegrowany. Dane rozwiązanie może również zwyczajnie zawierać niewykryte błędy, dlatego mimo wszystko wymaga dodatkowego sprawdzenia – mówi Paweł Żal, Lider Zespołu Testów, Unizeto Technologies.

W praktyce testowanie systemów IT musi odbywać się na wielu płaszczyznach: kodu (testy jednostkowe), funkcjonalności, integracji z innymi systemami, wydajności, bezpieczeństwa. Wraz z udostępnianiem systemów w Internecie wzrosło znaczenie testów bezpieczeństwa. Już 20 lat temu systemy działały w sieciach firmowych, najczęściej bez udostępniania danych na zewnątrz w trybie online, zapewniając dostępność i wydajność wymaganą przez lokalny zespół pracowników. Dziś od systemów wymaga się, żeby były dostępne z każdego miejsca na kuli ziemskiej i o każdej porze, a ponadto aby działały poprawnie, wydajnie i bezpiecznie. Sprostanie tym wymaganiom istotnie zwiększyło znaczenie kompleksowych testów, coraz częściej realizowanych przy wykorzystaniu dedykowanych aplikacji. – Rosnący nacisk na bezpieczeństwo systemów informatycznych tworzonych obecnie najczęściej w charakterze aplikacji webowych pozwolił na dalszy rozwój specjalizacji testowania oprogramowania, dając interesujące możliwości zawodowe osobom chcącym realizować karierę w branży IT – mówi Paweł Żal, Lider Zespołu Testów, Unizeto Technologies.

Testy systemów IT stanowią obecnie ważny element procesu wytwarzania oprogramowania. Ich rola w dalszym ciągu będzie wzrastać wraz ze wzrostem poziomu skomplikowania i liczbą wykorzystywanych komponentów. W przypadku systemów dostępnych z Internetu, w tym systemów webowych, rola testów dodatkowo zyskuje na znaczeniu ze względu na potrzebę zapewnienia wydajności oraz bezpieczeństwa. Wszystko to powoduje, że tester oprogramowania to zawód o świetnych perspektywach.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu