Przejdź do treści

Euro z bankomatu? W stolicy to już możliwe

1 Comperia.pl, euro z bankomatu, Euronet, Mikołaj Fidziński

comperiaPodróż zagraniczna czy uregulowanie raty kredytu to tylko niektóre z przykładów, w których potrzebujemy euro. Do tej pory zakup waluty umożliwiały przede wszystkim kantory oraz oddziały banków. Jednak od niedawna europejską walutę można także wypłacić prosto z bankomatu. O tym, czy to dobre rozwiązanie piszą eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl.

– Procedura wypłaty euro z bankomatu jest analogiczna, jak w przypadku pobierania złotych – mówi Mikołaj Fidziński, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl. – Po wprowadzeniu karty należy podać język obsługi, wpisać PIN oraz wybrać kwotę. Następnie, gdy zaakceptujemy kurs wymiany oraz sumę, którą zostanie obciążony rachunek osobisty, bankomat wysunie kartę, pieniądze oraz pokwitowanie. Warto pamiętać jedynie, że minimalna kwota wypłaty wynosi 50 euro, a bankomat wydaje tylko wielokrotności tej sumy, zatem 100, 150 czy 200 aż do maksymalnie 2 tys. euro.

Obecnie ponad 200 bankomatów sieci Euronet umożliwiających wypłatę w euro znajduje się w Warszawie, jednak w najbliższych miesiącach ich liczba w całej Polsce ma wzrosnąć o około 400.

Ile to kosztuje?

Na całkowity koszt wypłaty euro z bankomatu składa się kurs EUR/PLN oraz ewentualna prowizja banku, w którym klient posiada kartę, za wypłatę gotówki w obcym bankomacie. Jednak w przypadku wielu kont osobistych transakcje te są darmowe albo bezwarunkowo, albo po spełnieniu określonych warunków aktywności na rachunku. Co istotne, prowizja za wypłatę nie zależy od pobieranej waluty.

– W momencie wypłaty euro, operator bankomatu nie pobiera żadnej dodatkowej opłaty, gdyż jest ona niejako zawarta w kursie wymiany – komentuje Mikołaj Fidziński, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl. – Zatem z konta pobrana zostanie tylko kwota w złotych, przewalutowana na euro według kursu operatora.

Kurs, po którym można wypłacić euro z bankomatu, jest taki sam we wszystkich bankomatach, stale uaktualniany i można go sprawdzić jeszcze przed włożeniem karty do maszyny. Co istotne, jak na razie kurs ten jest zaledwie o 1-2 grosze wyższy od kursów NBP, ale także tyle samo niższy od średniego kursu kantorowego. Natomiast w porównaniu do kursów sprzedaży walut w polskich bankach różnica wynosi nawet 20 groszy na korzyść bankomatów.

– Wydaje się, że o ile z czasem nie zostanie podwyższony znacząco kurs wypłaty euro w bankomatach, ta forma zdobycia wspólnej waluty europejskiej, będzie cieszyła się popularnością. Przede wszystkim dlatego, że jest to rozwiązanie wygodne i stosunkowo tanie – podsumowuje Mikołaj Fidziński.