Rower Trójmiejski w sopockim kurorcie uatrakcyjni ofertę turystyczną i poprawi mobilność komunikacyjną w mieście. Zgodnie z podpisaną w dniu dzisiejszym umową na przełomie sierpnia i września Nextbike największy operator systemów rowerowych w Polsce uruchomi 7 stacji dokujących dla 80 rowerów w tym roku i kolejnych 60 w przyszłym .
Rowerowy Sopot
W dniu 14 sierpnia władze Sopotu podpisały umowę z Nextbike Polska, operatorem samoobsługowych wypożyczalni rowerów na stworzenie pierwszej nadmorskiej sieci rowerowej z docelową ilością 140 jednośladów. Od 15 marca do 15 listopada na rowerach Nextbike będzie można poruszać się pomiędzy stacjami zlokalizowanymi przy: dworcu PKP, SKM Sopot , SKM Sopot Kamienny Potok, w okolicy pętli autobusowej ul. 23 Marca, przy placu Przyjaciół Sopotu, przy Szkole Podstawowej nr 9, na Osiedlu Mickiewicza. Taryfikator opłat jest w trakcie ustalania, prawdopodobnie będzie uzależniony od pory roku oraz długości wypożyczenia. Dla mieszkańców Sopotu będą przewidziane specjalne, atrakcyjne warunki. Władze Sopotu zapowiadają, że uruchomienie Roweru Trójmiejskiego to jeden z elementów nowej strategii Sopotu dotyczącej indywidualnej mobilności aktywnej.
Turystyczna odsłona Nextbike
Rower Trójmiejski w Sopocie to innowacyjny projekt realizowany w nowej formule biznesowej. System pod względem technicznym nie będzie się różnił od swoich odpowiedników w innych miastach Polski – powiedział prezes Nextbike’a Tomasz Wojtkiewicz – jednakże w założeniu ma funkcjonować i finansować się bez wsparcia Gminy. Sukces takiego modelu zależy w dużej mierze od intensywności użytkowania i zainteresowania systemem turystów. Dopiero po pełnym roku funkcjonowania będziemy mogli ocenić w jakim zakresie rower ułatwia codzienne życie mieszkańców, a w jakim jest atrakcją turystyczną
Korzyści dla Sopotu
Systemy bezobsługowych wypożyczalni rowerowych przynoszą miastom same korzyści. Szybsze przemieszczanie się z punktu A do B, mniej korków na ulicach, ograniczenie hałasu w centrum, zmniejszenie emisji spalin (rowerzyści Nextbike od początku funkcjonowania systemu ograniczyli emisję 1200 ton CO2 do atmosfery) oraz więcej miejsc parkingowych. Wzorem innych miast rower miejski szybko docenią mieszkańcy Sopotu, a liczni goście i turyści zyskają wygodny i modny środek transportu po mieście. W nowoczesnych miastach stawiających na zrównoważony rozwój i komunikację , rower jest nieodłącznym elementem tkanki miejskiej, podnoszącym jakość życia. Rowerowy lifestyle to znak czasu, wspieranie profilaktyki zdrowotnej oraz promocja hasła: jestem eco – żyje eco.
Więcej rowerów
Rozwój systemu rowerowego jest możliwy przy wsparciu lokalnych sponsorów. Firmy, które inwestują w stacje sponsorskie w centrum lub przy własnych siedzibach, dają szansę swoim pracownikom i klientom zadbać o kondycję fizyczną i zaoszczędzić na kosztach dojazdów. Jednocześnie zapewniają doskonałą promocję własnej marki – przyjaznej ludziom i środowisku. Uzyskują też dostęp do nowoczesnej, niestandardowej i mobilnej formy reklamy. To doskonały przykład symbiozy biznesu z mieszkańcami miasta.