Przejdź do treści

Nowoczesne technologie wsparciem w nauczaniu matematyki

1 Konferencja Zastosowania Technologii Informacyjnej w Nauczaniu Matematyki

W dniach 19-22 sierpnia w Siedlcach odbędzie się IV Ogólnopolska Konferencja Zastosowania Technologii Informacyjnej w Nauczaniu Matematyki: Nowe technologie  nowa matematyka. W spotkaniach i dyskusjach wezmą udział matematycy z całego kraju.

W ramach konferencji przewidziano wykłady oraz cykl warsztatów poświęconych zastosowaniu nowoczesnych technologii w nauczaniu matematyki. Zajęcia warsztatowe będą dotyczyć najnowszych rozwiązań z dziedziny IT – programów, aplikacji oraz narzędzi pomocnych na każdym etapie edukacji. Poruszona zostanie również kwestia zmian w sposobie nauczania i postrzegania matematyki, jako nauki potrzebnej do świadomego rozwoju młodych ludzi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANauczyciele matematyki dostrzegają potrzebę zmian w sposobie nauczania i prezentowania wiedzy. Aktywnie interesują się nowymi technologiami, doskonalą swoje umiejętności, aby móc iść z duchem czasu i rozwoju. Niestety, nie mają wsparcia ze strony systemu edukacyjnego  w matematyce szkolnej nie wprowadzono istotnych zmian od przeszło dwustu lat. Jednym z przykładów, szczególnie krzywdzącym dla polskich uczniów, jest zakaz używania zaawansowanych kalkulatorów na maturze. Jednocześnie, prawie we wszystkich krajach Europy Zachodniej kalkulatory te są stosowane na niemal każdym etapie kształcenia, w tym także na egzaminach dojrzałości  – mówi Piotr Tomczak z firmy Casio, uczestnik oraz współorganizator cyklu warsztatów. Lekcje matematyki prowadzone przy użyciu nowoczesnych narzędzi, np. kalkulatorów graficznych i tablic interaktywnych rozwijają logiczne myślenie, umożliwiają kontrolowanie procesu poprawnego rozwiązywania zadań, będąc znakomitym uzupełnieniem klasycznego programu -dodaje.

Organizatorem konferencji jest dr Tadeusz Ratusiński z Instytutu Matematyki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, przedstawiciel Zarządu Głównego Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, Koordynator Grupy Roboczej SNM Matematyka i Komputery.