Dzieła sztuki pod specjalnym nadzorem

1

Arcydzieła sztuki, skarby kultury i religii zarówno w Polsce, jak i na świecie od niepamiętnych czasów były łakomym kąskiem dla złodziei. Nierzadko stawały się również przedmiotem aktów wandalizmu czy zbezczeszczenia. Dlatego tak istotna jest ich odpowiednia ochrona – w miarę upływu lat coraz bardziej nowoczesna i skuteczna.

oltarz_po_renowacjiPowtórzenie historii z 1911 roku, kiedy Włoch Vincenzo Perrugia ukradł z paryskiego Luwru obraz Mona Lisy wydaje się dziś praktycznie niemożliwe. Słynne dzieło Leonarda da Vinci posiada bowiem specjalistyczną ochronę zgodną z najnowszymi osiągnięciami światowej nauki i sztuki konserwatorskiej. Według opinii wielu osób, włącznie z rzecznikiem paryskiego Luwru, obraz ten jest najlepiej chronionym dziełem na świecie. Zastosowane zabezpieczenia – specjalna dwucentymetrowa szyba pancerna i osłona przed wibracjami i wilgocią – pozwoliły uchronić tę ikonę kultury przed dewastacją, gdy cztery lata temu rosyjska turystka rzuciła w obraz kubkiem z herbatą. Warto przypomnieć, że przed zamontowaniem specjalistycznych zabezpieczeń obraz Mona Lisy został oblany kwasem, a kolejnym razem przedziurawiony kamieniem. Inne słynne dzieło sztuki światowej, watykańska „Pieta” Michała Anioła znajdująca się w bazylice Świętego Piotra została poważnie uszkodzona w 1972 roku. Niezrównoważony psychicznie mężczyzna wielokrotnie uderzył w rzeźbę młotkiem. Po tym akcie wandalizmu zrekonstruowana rzeźba zyskała specjalną, nowoczesną konstrukcję ochronną.

W podobny sposób jak paryska Mona Lisa czy watykańska Pieta chronione są najważniejsze polskie skarby sztuki i dziedzictwa narodowego. Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej znajdujący się na Jasnej Górze w tym roku zyskał najnowocześniejsze zabezpieczenie w postaci pancernej kasety z odpowiednim mikroklimatem; wcześniej osłaniała go wyłącznie szyba pancerna. Jasnogórski obraz ma również w swojej historii epizod związany z jego kradzieżą. Mimo że było to blisko sześćset lat temu, w 1430 roku, obraz do tej pory nosi ślady tego zdarzenia. Zamontowane w tym roku przez wysokiej klasy ekspertów innowacyjne zabezpieczenie ma chronić cudowny wizerunek przed pożarem i celowym zniszczeniem, a także zapewnić odpowiednie warunki środowiska zgodne z najnowszymi osiągnięciami nauki i sztuki konserwatorskiej. Podobne zabezpieczenie zastosowano przy ochronie niezabezpieczonego dotychczas obrazu Matki Bożej Kodeńskiej uznawanego za najcenniejszy skarb Podlasia. Zamontowanie specjalnych zabezpieczeń stało się priorytetem dla obu klasztorów, po tym jak w grudniu ubiegłego roku mieszkaniec Świdnicy podjął próbę zbezczeszczenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, rzucając w niego żarówki wypełnione farbą. Próbę na szczęście nieskuteczną, dzięki zamontowanej, wspomnianej wcześniej szybie pancernej. Nowoczesna ochrona obu dzieł sztuki nie byłaby możliwa bez wsparcia z zewnątrz. Inicjatorem zabezpieczeń obrazów był senator RP, Grzegorz Bierecki, zaś fundatorem – SKOK Ubezpieczenia. Dzięki nowoczesnej ochronie z dobrodziejstw obu obrazów będą mogły korzystać kolejne pokolenia pielgrzymów zarówno z różnych regionów Polski, jak i ze świata.

 

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu