Kawalerki nadal popularne

1 Alicja Czajer-Puchalska, Botanica Residence, DOM.developer

dom developerJednopokojowe studia mieszkalne, zwane potocznie kawalerkami, stale cieszą się zainteresowaniem nabywców. Powodów jest kilka. Wśród nich można wymienić niższą cenę tego typu mieszkań, pewną lokatę kapitału czy popularność zarówno pośród osób młodych, aktywnych zawodowo, jak i starszych, pragnących zamienić większe M na jednopokojowe mieszkanie.

Dobra inwestycja

Po zakończeniu programu Rodzina na Swoim na wrocławskim rynku nieruchomości pojawiły się liczne promocje proponowane przez deweloperów. Ze względu na korzystne warunki w pierwszej połowie tego roku przybyło chętnych do zakupu mieszkań kilkupokojowych. Nie zmienia to faktu, iż coraz mniej Polaków jest w stanie pozwolić sobie na zakup własnego, większego mieszkania. W miastach, które są dużymi centrami akademickimi i biznesowymi, spory odsetek wszystkich lokali deweloperskich stanowią właśnie kawalerki.

Zainteresowanie mieszkaniami jednopokojowymi jest spore, głównie ze strony młodych osób, rozpoczynających karierę zawodową oraz biznesmenów, którzy w małych mieszkaniach w centrum Wrocławia widzą dobry sposób na inwestowanie kapitału – mówi Alicja Czajer-Puchalska, specjalista ds. sprzedaży w firmie DOM.developer. W naszym apartamentowcu Botanica Residence, powstającym u zbiegu ulic Matejki i Sienkiewicza, to właśnie jednopokojowe studia mieszkalne cieszą się największym zainteresowaniem ze strony klientów. Ich ilość obejmuje ok 25% wszystkich lokali.  – dodaje.

Młodzi ludzie po ukończeniu nauki zazwyczaj decydują się na taki zakup, ponieważ pragną się jak najszybciej uniezależnić, a finansowo nie mogą sobie jeszcze pozwolić na zakup większego lokum. Z kolei osoby aktywne biznesowo poszukują kawalerek jako miejsc, w których mogą swobodnie mieszkać w czasie swojej obecności we Wrocławiu. Ostatnią, choć najmniej aktywna grupą, są emeryci chcący sprzedać niewykorzystywane dwu- lub trzypokojowe mieszkanie i zamienić je na kawalerkę. Dzieje się tak głównie ze względu na niższy koszt zakupu oraz mniejsze opłaty eksploatacyjne, co w dobie wzrastających cen energii ma często kluczowe znaczenie przy wyborze lokum.

Kawalerka „skrojona na miarę”

Największym powodzeniem cieszą się mieszkania jednopokojowe o powierzchni ok. 30-35 m2. Taką przestrzeń najłatwiej jest zaaranżować. Przestronne wnętrze z otwartą kuchnią pozwala na zastosowanie nowatorskich rozwiązań. Kawalerka może być urządzona w popularnym wśród młodych osób minimalistycznym stylu lub posiadać elementy dostosowane do trybu życia osoby starszej. Mieszkanie jednopokojowe może też swoim wyglądem przypominać ekskluzywny apartament, wykończony bardzo dobrymi materiałami, trafiający w gusta osób aktywnych biznesowo. Inspiracji na to jak urządzić małe mieszkanie jest więc mnóstwo. Najlepiej jednak zasięgnąć porady eksperta. Nie trzeba udawać się do biura projektowego, ponieważ o poradę można zapytać bezpośrednio u dewelopera.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu