Przejdź do treści

Zmiana pracy w kryzysie – porady ekspertów monsterpolska.pl

1 Małgorzata Majewska, monsterpolska.pl, zmiana pracy

monsterpolskaWedług wyników globalnej ankiety Monster.com, ponad połowa respondentów chciała zmienić pracę z powodu kryzysu ekonomicznego, a jedna trzecia ankietowanych – nawet zawód i ścieżkę kariery. Jedynie 14% zadeklarowało, że kryzys nie wpłynął na ich pracę. Jak mądrze zmienić swoje dotychczasowe życie zawodowe w kryzysie – radzą eksperci monsterpolska.pl.

Jedni kurczowo trzymają się obranej drogi, inni zaś, widząc sytuację na rynku, próbują zmienić swoje życie – w tym również miejsce pracy, a nawet zawód czy branżę. „To może okazać się strzał w dziesiątkę, jeśli decyzja o zmianie kariery zawodowej jest dobrze przemyślana. Jeśli tak jest, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pracownik odnajdzie się w nowej roli i będzie czerpał jednakową, a może nawet większą satysfakcję z nowych obowiązków i pracy” – komentuje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Aby pomóc osobom zastanawiającym się nad takim krokiem i szukającym pracy podjąć tę trudną decyzję oraz przemyśleć, czy taka zmiana będzie dla nich dobra, i doradzić, jak się do zabrać do wprowadzenia jej w życie, eksperci Monster.com przygotowali listę przydatnych wskazówek:

Rozważ nową branżę

Dla niektórych zmiana branży może być tak samo satysfakcjonująca, jak duży krok w karierze. Warto więc zastanowić się, jak możesz przejść z obecnej pracy do nowego sektora. Dla przykładu, jeśli pracujesz jako księgowy, ale pasjonujesz się muzyką, spróbuj aplikować na posadę w księgowości w przemyśle muzycznym.

Zrób research

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie nowej kariery jest szczegółowe zapoznanie się z rynkiem, na który chcesz wejść, i zrozumienie, czego pracodawcy oczekują od pracowników. Spróbuj też poznać ludzi pracujących w wymarzonym przez Ciebie zawodzie, np. podczas konferencji i imprez branżowych, a także stwórz swoje CV w sieci.

Poszukaj realnych możliwości

W niepewnych ekonomicznie czasach znalezienie nowej pracy może być wyzwaniem, w szczególności jeśli chcesz całkowicie odmienić swoją karierę. Sprawdź, czy w wybranej przez Ciebie branży pojawiają się oferty pracy. Pomoże Ci w tym funkcja automatycznego powiadamiania o nowych ogłoszeniach na stronie monsterpolska.pl.

Określ swoje mocne strony

Możesz nie mieć zbyt dużego doświadczenia w pracy, o którą się ubiegasz, ale na poprzednich stanowiskach z pewnością rozwinąłeś swoje umiejętności i zdobyłeś cenną wiedzę. Zastanów się, które z tych kwalifikacji przydadzą Ci się w nowej branży i podkreśl to w swoim CV.

Popracuj nad listem motywacyjnym

List motywacyjny to idealne miejsce na wyjaśnienie, dlaczego chcesz zmienić swoją pracę. Opisz w nim, jakie są Twoje motywacje, podkreśl entuzjazm i pasję, które zaprocentują w przyszłej pracy.

Dorabiaj

Jednym ze sposobów na zmianę kariery jest podejmowanie się różnych zleceń jako wolny strzelec lub praca na niecały etat. Pomoże to zbudować Twoje CV i sprawdzić, czy rzeczywiście ta branża jest dla Ciebie. Nawet weekendowy staż pozwoli lepiej poznać specyfikę danej pracy.

Wróć do szkoły

Jeśli chcesz zoptymalizować swoje szanse na zdobycie intratnej posady, warto rozważyć zdobycie niezbędnych zawodowych kwalifikacji na studiach. Studia wieczorowe lub zaoczne możesz z łatwością pogodzić ze swoją obecną pracą. Odpowiednie wykształcenie pozwoli Ci na zdobycie lepszej pensji w nowym zawodzie.

Przelicz swoje finanse

Zmiana zawodu może być dużym obciążeniem finansowym, więc powinieneś upewnić się, że możesz sobie na to pozwolić. Miej także na uwadze, że początkowo Twoja pensja może być niższa niż dotychczas, więc zastanów się, czy jesteś w stanie się poświęcić.

Siła płynie z pewności

Miej pewność, że masz ważne powody, dla których chcesz zmienić swoją karierę. Jeśli wiesz, co i dlaczego chcesz zmienić oraz jak możesz to osiągnąć, sukces na pewno przyjdzie bardzo szybko. Bądź także przygotowany, że przyszli pracodawcy będą chcieli te powody poznać, chcąc upewnić się, że Twoja zmiana jest zaplanowana i przemyślana, a nie tylko przed czymś uciekasz.