Przejdź do treści

Ze śmieciami… do hipermarketu

1 Eko-Punkty, TESCO, ustawa śmieciowa

tescoNowa „ustawa śmieciowa” wywołała burzę pytań i wątpliwości dotyczących zasad segregacji odpadów. Ale są również inne, zaskakujące efekty nowego prawa. W sklepach bestsellerami pierwszych dni lata są pojemniki do segregacji odpadów i zgniatarki do butelek i puszek. Zaś same super- i hipermarkety zachęcają do bezpłatnego pozostawiania w nich wybranych odpadów.

kosz_do_segregacjiDwu– lub trzykomorowe kosze do domowej segregacji odpadów kupimy już za 70 złotych. Od wejścia w życie nowych, „śmieciowych” przepisów, sprzedaż tych produktów w sklepach Tesco wzrosła o… 600 procent. Podobną popularnością cieszą się stojaki na worki do segregacji, garażowe pojemniki do zbierania odpadów czy kolorowe worki na śmieci. Za niecałe 30 złotych kupimy poręczną zgniatarkę do butelek i puszek. A odkąd miejsce pojemnikach na odpady stało się wyjątkowo cenne i kosztowne, inwestycja w podobne urządzenia wydaje się jak najbardziej uzasadniona.

Warto również pamiętać, iż składowanie niektórych odpadów może być dla nas całkowicie bezkosztowe. Gdy kupujemy nowy telewizor czy lodówkę, sprzedawca ma obowiązek nieodpłatnie przyjąć stare, niedziałające urządzenie. Sklepy Tesco poszły o krok dalej. Bezpłatnie i bez żadnych dodatkowych warunków przyjmują każdą ilość elektrośmieci – czyli zużytych urządzeń AGD i RTV – nawet wówczas, gdy nie kupujemy nowego sprzętu. Dodatkowo, w sklepach sieci znajdziemy tzw. Eko-Punkty, czyli specjalne pojemniki, gdzie możemy zostawić zużyte baterie, tonery drukarek czy drobne elektrośmieci. W 2011 roku Eko-Punkty zebrały ponad 11 ton tonerów oraz 30 ton baterii. Warto także zwracać uwagę na sezonowe zbiórki puszek czy szkła, które często odbywają się przy super- i hipermarketach. W trakcie tylko jednej takiej akcji, odbywającej się w minionym roku przy 16 sklepach Tesco, zebrano 20 ton puszek i szkła!