Przejdź do treści

Rower – mój miejski przyjaciel

1 CH Rondo, Joanna Sawośko-Duda

rondoCoraz więcej Polaków jeździ na rowerach, szczególnie tych mieszkających w mieście. To idealny środek transportu, który pozwala ominąć korki oraz prowadzić ekologiczny i zdrowy tryb życia. Warto jednak wiedzieć jak sprawić, aby jazda rowerem po Bydgoszczy była nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim bezpieczna.

Moda na rower

Z roku na rok liczba osób korzystających z rowerów wzrasta. Według badania „Polacy na rowerach” przeprowadzonego przez CBOS w 2012 roku, aż 70% Polaków deklaruje jazdę na rowerze. W końcu uświadomiliśmy sobie, jakie korzyści przynosi nam jazda jednośladem. Obniżenie kosztów przejazdów, czystsze środowisko naturalne czy możliwość szybszego przemieszczania się z jednego krańca miasta na drugi bez stania w godzinnych korkach to nieocenione zalety roweru w mieście. „Dwa kółka” to również zdrowy styl życia i lepsze samopoczucie, na które wpływa większy wysiłek fizyczny wynikający z jazdy oraz przebywanie na „świeżym” powietrzu zamiast siedzenia w samochodzie czy transporcie publicznym.

Bezpieczeństwo na drodze to podstawa

Podczas jazdy rowerem po mieście ważne jest przede wszystkim bezpieczeństwo – zarówno w zakresie wyposażenia jednośladu, jak i poruszania się zgodnie z przepisami po polskich drogach. Podstawą bezpieczeństwa jest dobre oświetlenie, dzięki czemu cykliści są lepiej widziani przez inne osoby na drodze. Dlatego, zgodnie z przepisami, każdy rower powinien być wyposażony w odpowiednie światła: z przodu jedno światło białe lub żółte ciągłe oraz z tyłu jedno światło odblaskowe oraz jedno światło pozycyjne czerwone (może być migające, oświetlenie rowerowe obowiązkowe po zmroku, w tunelach oraz w warunkach niskiej widoczności). Przed wyruszeniem w miasto powinniśmy także sprawdzić ilość powierza w oponach i sprawność hamulców oraz zaopatrzyć się w pompkę i dzwonek. Warto również pomyśleć o kasku czy kamizelce odblaskowej, które zwiększą nasze bezpieczeństwo i spowodują, że staniemy się bardziej widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Okazja czyni złodzieja

Prawdziwi miłośnicy jednośladów uważają, że rowery są jak wieczne pióro, czyli przynależą tylko do jednego właściciela. Możemy jednak zaobserwować wiele przypadków kradzieży rowerów, mimo że w ostatnich latach liczba tego typu przestępstw spada. Według policyjnych statystyk, w 2012 roku w województwie kujawsko-pomorskim skradziono ponad tysiąc rowerów, a w pierwszym kwartale 2013 roku w samej Bydgoszczy i okolicach zgłoszono prawie 60 zniknięć. Jak więc ustrzec się przed tzw. „drugim życiem rowerów”? Sposobów jest wiele, ale warto pamiętać o podstawowych zasadach.

Najważniejsza reguła mówi, że nigdy nie powinniśmy zostawiać naszego roweru niezabezpieczonego. Zawsze zostawiajmy nasze „dwa kółka” w specjalnie do tego przygotowanych miejscach np. w specjalnych strefach parkowania dla roweru przy budynkach czy centrach handlowych, w których ustawione są stojaki. Będziemy mieć pewność, że takie lokalizacje są lepiej monitorowane i chronione niż zwykła brama czy ogrodzenie. Ważną rzeczą jest również właściwe przypięcie roweru do stojaka. Przypinamy solidnymi zapięciami zarówno koło, jak i ramę, a w sytuacji, gdy demontaż kół jest łatwy, warto przypiąć oba koła. „Niestety problem kradzieży jednośladów jest nieunikniony w dużych miastach. Warto jednak ograniczać ten proceder poprzez tworzenie specjalnych monitorowanych stref dla rowerów – tak jak jest to m.in. przy Centrum Handlowym RONDO. U-kształtne stojaki, które znajdują się przy naszym Centrum pozwalają na łatwe i bezpieczne przypięcie jednocześnie ramy i koła (a nawet dwóch) roweru, co powoduje, że jednoślad trudniej jest ukraść, a także wywrócić. Stosowanie dobrej jakości blokad i zabezpieczeń z pewnością uchroni nas przed niepotrzebnym stresem związanym ze zniknięciem naszych ukochanych dwóch kółek” – mówi Joanna Sawośko-Duda, dyrektor Centrum Handlowego RONDO.

Ponadto, aby lepiej chronić nasz rower przed kradzieżą warto oznakować go w najbliższej Komendzie Policji oraz nadać mu inne cechy szczególne, ułatwiające jego identyfikację. Dobrym rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo rowerzystów jest również systematyczne ich edukowanie. Centrum Handlowe RONDO w strefach dla rowerów zamieściło tablice informacyjne zawierające niezbędne wiadomości dotyczące zabezpieczeń rowerów i bezpiecznej jazdy.

Sezon rowerowy w Bydgoszczy już w pełni, dlatego szczególnie dbajmy o bezpieczeństwo w tym czasie. Przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego i zachowajmy zwiększoną czujność. Nigdy nie zostawiajmy jednośladu bez opieki, niezabezpieczone, a planując pozostawienie go na dłużej wybierajmy specjalne strefy dla rowerzystów znajdujące się przy większych obiektach tj. urzędach czy centrach handlowych. Tam nasze dwa kółka będą na pewno bardziej bezpieczne.