Nowy sposób wydawania książek dociera do Polski

Projekt „I nagle wszystko się kończy” jest próbą przeniesienia na polski grunt idei wydawania książek w oparciu o coraz popularniejszy za granicą mechanizm tak zwanego crowdfundingu, czyli finansowania społecznościowego.

Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, to inicjatywa, w ramach której grupa ludzi jednoczy się wokół wspólnego celu – na przykład wydania książki albo zrealizowania filmu – i go współfinansuje. W zależności od wysokości wsparcia – po zakończeniu zbiórki pieniędzy – wspierający otrzymują różne prezenty, takie jak: elektroniczna wersja książki, jej wydanie papierowe, inspirowane publikacją gadżety, czy możliwość spotkania z autorem.

To, co wyróżnia projekty crowdfundingowe to przede wszystkim fakt, że tutaj czytelnicy, a nie wydawcy decydują o tym, co ma ukazać się na rynku. Interesujące potencjalnych odbiorców projekty są wspierane, natomiast takie, które nie trafiają w ich gusta, nigdy nie otrzymują dofinansowania pozwalającego na wydanie. Po zakończeniu zbiórki pieniędzy projekt zostaje zrealizowany, a wspierający otrzymują ustalone nagrody. Jeśli nie uda się zebrać wymaganej kwoty, wszystkie środki wracają w całości do osób, które je wpłaciły. O bezpieczeństwo transakcji dba platforma crowdfundingowa, która jest zarazem gwarantem rzetelności projektu.

„W dobie coraz większej popularności internetu oraz wzrastającego znaczenia sieciowych społeczności, nowy trend wydawniczy jakim jest crowdfunding zyskuje coraz większą popularność. Tylko w zeszłym roku za pośrednictwem najpopularniejszej amerykańskiej platformy crowdsourcingowej – Kickstarter – wydano 3.777 książek. Jestem wielkim entuzjastą tej idei, dlatego postanowiłem sprawdzić, jak sprawdzi się na polskim rynku. Swoją najnowsza książkę – „I nagle wszystko się kończy” – zdecydowałem się wydać w tej właśnie formie. Mam nadzieję, że zbiór 23 opowiadań – charakteryzujący się, podobnie jak moje poprzednie teksty, ponadprzeciętnie wysokim zagęszczeniem nietypowych pomysłów na centymetr kwadratowy – przyczyni się do popularyzacji idei crowdfundingu książek w Polsce” – mówi Krzysztof Bielecki, autor „I nagle wszystko się kończy”

Do osób współfinansujących książkę można dołączyć na stronie: http://wspieram.to/390-i-nagle-wszystko-sie-konczy.html