Wakacje w wirtualnym mieście – SimCity sposobem na kreatywny odpoczynek

1 CBOS, Origin, SimCity, The Sims 3: Rajska Wyspa

Okładka SimCityRozpoczął się okres letnich wyjazdów, urlopów, ale przede wszystkim odpoczynku od szkoły oraz codziennych obowiązków. 5,4 mln uczniów rozpoczęło wakacje. Nie wszyscy mają możliwość skorzystania z dłuższego pobytu poza miejscem zamieszkania. W związku z tym warto odpowiednio zaplanować wolny czas swojego dziecka, aby lato w mieście łączyło zarówno atrakcyjną rozrywkę, jak i możliwość rozwoju. Doskonałym rozwiązaniem jest gra SimCity, posiadająca walory edukacyjne oraz ucząca przedsiębiorczości poprzez rozrywkę.

Według CBOS, z ponad dwóch piątych gospodarstw domowych, w których są dzieci w wieku szkolnym, żadne z nich nie wyjechało na wypoczynek przynajmniej na siedem dni (43%). Choć w ciągu ostatnich lat odsetek uczniów spędzających wakacje poza domem nieznacznie wzrósł, wciąż znaczna grupa młodych ludzi nie ma możliwości skorzystania z dłuższego pobytu. Mogą oni skorzystać z różnych form aktywności organizowanych przez urząd miasta bądź placówki kulturalne. Nie wypełniają jednak całego wolnego czasu dzieci i młodzieży. Ponadto rodzice nie zawsze mają możliwość, aby spędzić lato na wspólnej aktywności ze swoimi pociechami.

Wakacje w mieście nie muszą oznaczać nudy i braku ciekawej rozrywki. Aby odpowiednio zaplanować ten czas, rodzice mogą skorzystać z niektórych gier komputerowych mających walory edukacyjne i pozytywnie wpływających na rozwój dziecka. Producenci wykorzystują szerokie możliwości technologii w celu propagowania i przekazywania wiedzy. Przykładem takiej gry, która łączy przyjemne z pożytecznym, jest SimCity – symulator budowy i zarządzania miastem.  Rozwija kreatywność, uczy przedsiębiorczości oraz twórczości w poszukiwaniu rozwiązań. Dzięki temu jest nie tylko doskonałą okazją do zrelaksowania się przy grze wideo, ale także możliwością rozwinięcia umiejętności analitycznego myślenia. Gra otrzymała ocenę PEGI 7, co oznacza, że przeznaczona jest dla graczy w wieku 7 lat i starszych.

W gestii gracza, wcielającego się w rolę burmistrza, leży zapewnienie wirtualnym mieszkańcom godnych warunków do życia i pracy, dbanie o ich rozwój, bezpieczeństwo, dostęp do kultury czy bieżącej wody. Nie bez znaczenia pozostają też umiejętności gospodarowania posiadanymi zasobami i środkami: odpowiednie inwestowanie, zarządzanie podatkami oraz tworzenie warunków korzystnych współpracy z innymi użytkownikami. Dzięki temu pozwala w kreatywny sposób spędzić czas w wirtualnym mieście.

SimCity to jeden z najpopularniejszych symulatorów budowy miasta. Od czasu premiery wersji PC 7 marca bieżącego roku gra cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem na całym świecie. Świadczą o tym wysokie wyniki sprzedaży. W czerwcu SimCity okazało się najchętniej kupowanym tytułem PC w 186 salonach Empik w całej Polsce.

Nowe SimCity to najbardziej wciągająca i spersonalizowana odsłona w historii serii, dająca graczom pełną kontrolę nad tworzonymi miastami, od budowy po zrównanie z ziemią. Umożliwia rozwijanie swoich umiejętności w biznesie, zarządzaniu oraz wizjonerstwie. W pracach nad grą brali udział twórcy pierwszej, kultowej części SimCity.

Ponadto na miłośników serii gier symulacyjnych z udziałem Simów czeka nowy dodatek do The Sims 3: Rajska Wyspa. Gracze będą mogli przemierzać głębiny oceanu, wyruszyć zbudowanym przez siebie jachtem w poszukiwaniu nieodkrytych wysp, a także poprowadzić ośrodek wypoczynkowy. Rozszerzenie w polskiej wersji językowej, wydane na komputery PC i MAC, będzie w sprzedaży w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz na stronie Origin od 27 czerwca.

Warto zapoznać się z praktycznym poradnikiem dla rodziców „Jak dobrze wybrać grę na prezent?”, przygotowanym przez firmę Electronic Arts wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego (SPiDOR).

Więcej informacji o grach znajdą Państwo na stronach: http://www.simcity.com/pl_PL, www.thesims3.com oraz http://www.ea.com/pl/. Polub świat Simów na Facebooku: http://www.facebook.com/SimCityPolska, https://www.facebook.com/TheSimsPL.