Dom przyszłości na Śląsku

1 dom pasywny, Termo Organika, Tomasz Niewelt, Wodmetal Dom

termo organikaW Rybniku powstał modelowy budynek w energooszczędnym standardzie domu pasywnego. Komfortowy budynek zużywa na cele grzewcze tylko 13 kWh/m2/rok. Czy tego typu architektura wytyczy standardy budownictwa w Polsce? Zaprojektowany przez polskich architektów budynek spełnia jedną z ważniejszych dyrektyw Unii Europejskiej, wg której od 2019 roku pozwolenia na budowę otrzymają tylko budynki charakteryzujące się zerowym zużyciem energii.

Zapotrzebowanie na energię rybnickiego budynku  wynosi tylko ok. 10%  w porównaniu do typowych budynków stawianych w Polsce. Budynek o powierzchni 240m2, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, zużywa tylko 13 kWh/m2 rocznie, czyli około. 1,5m sześciennego gazu na 1 metr kwadratowy. W tradycyjnym budownictwie zużycie tego surowca waha się między 12 – 15m3 metrów. To oszczędność rzędu 5 tysięcy złotych w skali roku. Koncepcja architektoniczna, poza uzyskaniem standardu pasywności obiektu, uwzględnia ważne czynniki użytkowe. W budynku, charakteryzującym się zwartą formą architektoniczną, na parterze zaplanowano pomieszczenia pokazowe, które prezentują m.in. nowoczesne rozwiązania i urządzenia energooszczędne oraz pracownię projektową na I piętrze.

Chcemy pokazać, że budownictwo niskoenergetyczne jest dla nas osiągalne i opłacalne. Zapraszamy również wszystkich chętnych do zwiedzania budynku. Klienci mogą zobaczyć i poznać zasadę działania całości budynku, jak i poszczególnych jego elementów i urządzeń – mówi Tomasz Niewelt z biura projektowego Wodmetal Dom – Zainstalowane bezpośrednio urządzenia pozwalają na ich prezentację i ocenę efektu działania.

Wyjątkową energooszczędność budynku gwarantuje jego usytuowanie na południe, tak aby zapewnić maksymalnie szerokie doświetlenie pomieszczeń światłem słonecznym, perfekcyjne ocieplenie budynku 30cm warstwą srebrnoszarego styropianu TERMONIUM PLUS Termo Organiki, system wentylacji z odzyskiem ciepła, m.in. rekuperatory o sprawności 90%,  gruntowy wymiennik ciepła długości 70mb, rolety zewnętrzne i wewnętrzne oraz  energooszczędne okna. Termo Organika na której produktach oparta jest izolacja termiczna śląskiego budynku od  lat dostarcza swój styropian do ocieplenia  kluczowych inwestycji energooszczędnych w Polsce.

Od lat promujemy budownictwo energooszczędne dlatego od początku kibicujemy firmie Wodmetal. Budowa energooszczędnych budynków to nie tylko oszczędności pieniędzy wydanych na ogrzewanie, ale także  inwestycja która pozytywnie wpływa na środowisko naturalne – mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki – Nasze srebrnoszare płyty energooszczędne ociepliły pierwszą w Polsce sportową hale pasywną, pierwszy budynek pasywny z certyfikatem Passivhaus Instytut oraz pierwszy na świecie kościół pasywny.

W Polsce ponad 80 proc. budynków wybudowano w sposób nie pozwalający na racjonalne zarządzanie energią. Zużywamy ponad 2 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej, niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Powoduje to, że wielokrotnie przepłacamy za ogrzewanie budynku oraz niszczymy naturalne środowisko, w jakim żyjemy. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.