Ostatnie miesiące na budowę z ulgą

1 Agnieszka Grotkowska, domiporta.pl, Jolanta Korucu, kredyciak.pl

domiportaTylko do końca tego roku będzie można ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane. Wnioski zaś będzie można składać jeszcze przez pięć lat. Warunek? Jeszcze w tym roku trzeba udać się na zakupy.

– Mam w planach budowę własnego domu, ale brakuje mi trochę pieniędzy (nie chcę brać dużego kredytu) i nie wiem co teraz zrobić. Czy śpieszyć się z inwestycją i jednak posiłkować się kredytem, czy spokojnie działać z planem jaki mam? – pyta internauta na forum kredyciak.pl.

On i wszystkie osoby, które chciałyby skorzystać z ulgi na materiały budowlane nie mogą zwlekać z budową. Według proponowanych zmian podatnicy będą mogli występować z pierwszym wnioskiem o pieniądze (dokładnie o część zapłaconego podatku, tj. różnicy między stawką 23 proc., a 7 proc. VAT) tylko do końca 2013 r.

– Wszelkiego rodzaju ulgi były i są chętnie wykorzystywane przez Polaków. Ulga na materiały budowlane, która obowiązuje tylko do końca tego roku może być jednym z elementów, który zachęci osoby rozważające nabycie domu lub mieszkania do przyspieszenia decyzji zakupowej. Możliwe kwoty zwrotu stanowią rzeczywiście dość dużą oszczędność, a tak naprawdę spory zastrzyk finansowy ponieważ rozliczane są dopiero po dokonaniu wszelkich zakupów, wyjaśnia Agnieszka Grotkowska – Dyrektor ds. Projektów Specjalnych z serwisu Domiporta.pl.

Słowem, tylko osoba, która przed dniem 1 stycznia 2014 r. kupi materiały budowlane podlegające zwrotowi podatku VAT, będzie miała prawo ubiegać się po dniu 31 grudnia tego roku o zwrot części tych wydatków. Ostateczny termin składania wniosków zakończy się w grudniu 2018 roku.

Budujesz, remontujesz? Staraj się o zwrot

O zwrot VAT-u mogą ubiegać się osoby fizyczne, które poniosły wydatki związane z nadbudową, rozbudową lub przebudową mieszkania, domu lub pomieszczenia dotychczas niemieszkalnego. Muszą jednak zbierać wszystkie faktury potwierdzające zakupy. Co ważne, nie wszystkie prace i materiały niezbędne do remontu kwalifikują się do odliczeń (szczegółowy wykaz można znaleźć na stronie ministerstwa: www.transport.gov.pl, wpisując w wyszukiwarkę hasło „wykaz materiałów budowlanych”). Przykładowo można odliczyć zakup zlewu, umywalki, wanny z żeliwa, stali, miedzi lub aluminium, ale już zakupu farb na pomalowanie garażu nie.

Składamy wniosek

Wniosek należy złożyć w urzędzie skarbowym. Dokument powinien zawierać: imię i nazwisko osoby fizycznej, jej NIP lub PESEL oaz adres. Ponad to nazwę i adres urzędu do którego składamy wniosek. Wymagany jest też opis czy pieniądze idą na budowę czy remont, rok rozpoczęcia inwestycji, wykaz faktur oraz wartość wydatków, obliczoną kwotę zwrotu, wskazanie sposobu wypłaty kwoty zwrotu (rachunek bankowy, adres) oraz podpis. W przypadku gdy o zwrot ubiega się jeden z małżonków, we wniosku powinny znajdować się dane współmałżonka. Do wniosku należy dołączyć załączniki m.in. pozwolenie na budowę, faktury, dokument potwierdzający prawo do danego lokalu.

Kiedy przyjdą pieniądze?

Jeśli dokumenty są bez zastrzeżeń, pieniądze otrzymasz w ciągu 4 miesięcy. Nie możesz jednak zalegać z innymi podatkami. Oczywiście zwrot jest limitowany. Przykładowo limit zwrotu dla wniosków składanych w II kwartale 2013 r. (dla osób które nie korzystały w latach 2004-2005 z ulg mieszkaniowych) wynosi 33 023,14 zł (12,295 proc. z kwoty stanowiącej iloczyn 70 m kw i ceny 1 m kw – jeżeli inwestycja wymaga pozwolenia na budowę) oraz 14 152,77 zł (12,295 proc. z kwoty stanowiącej iloczyn 30 m kw i ceny 1 m kw – jeżeli inwestycja nie wymaga pozwolenia na budowę). Plusem zwrotu VAT, jest to, że nie podlega on podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Samo złożenie wniosku też jest bezpłatne.