Intel Capital inwestuje w sterowanie za pomocą zmysłów

1 Arvind Sodhani, Computex, Intel Capital, Intel Corporation, Kirk Skaugen

intelPodczas targów Computex dyrektorzy Intel Corporation omówili postępy w integrowaniu urządzeń z technologiami działającymi w sposób zbliżony do ludzkich zmysłów, co ostatecznie przełoży się na bardziej naturalną, intuicyjną i angażującą użytkownika pracę z komputerami.

Aby pomóc w zrealizowaniu tej wizji, Intel Capital – globalna organizacja inwestycyjna Intela – powołała fundusz o kapitale 100 mln dol., który ma przyspieszyć rozwój oprogramowania i aplikacji wykorzystujących te nowe technologie w szerokiej gamie platform firmy Intel.

Fundusz Intel Capital Experiences and Perceptual Computing będzie dokonywał inwestycji w ciągu najbliższych 2-3 lat. Środki będą przeznaczone m.in. na rozwój sterowania dotykowego, przetwarzania obrazu, rozpoznawania gestów i głosu, wyczuwania emocji oraz biometrii.

„Urządzenia ze zmysłami podobnymi do ludzkich – zdolnością widzenia, słyszenia i odczuwania – od dawna pojawiały się w twórczości science fiction. Teraz, dzięki postępom w zakresie mocy obliczeniowej urządzeń i technologii kamer, nareszcie znalazły się w naszym zasięgu — powiedział Arvind Sodhani, prezes Intel Capital i wiceprezes firmy Intel. — Nowy fundusz będzie inwestował w start-upy oraz firmy z większym doświadczeniem, które pracują nad tego typu technologiami, wspierając ich w zakresie rozwijania działalności, oferując dostęp do międzynarodowej sieci biznesowej oraz wiedzy technologicznej, niezbędnej do rozpoczęcia działań w skali globalnej”.

Intel ogłosił inicjatywę percepcyjnego przetwarzania danych na dorocznej konferencji Intel Developer Forum w 2012 r. Od tej pory pakiet programistyczny Perceptual Computing Software Developer Kit (SDK) został pobrany ponad 10 000 razy. Intel zorganizował też Perceptual Computing Challenge, konkurs dla deweloperów tworzących innowacyjne aplikacje za pomocą SDK, z nagrodami o wartości sięgającej miliona dolarów.

Intel i jego partnerzy poczynili też znaczne postępy, jeśli chodzi o wprowadzanie pierwszych technologii percepcyjnych do Ultrabooków™ i innych komputerów osobistych. Oto kilka przykładów:

  • Senz3D, interaktywna kamera firmy Creative sterowana gestami, która trafiła już do deweloperów i będzie dostępna dla konsumentów w trzecim kwartale bieżącego roku.
  • Pomoc w rozwoju i integracji technologii kamery 3D, poprzez współpracę z wieloma partnerami OEM, w celu wdrożenia tej technologii w urządzeniach z rozwiązaniami firmy Intel, które mają wejść do sprzedaży w drugiej połowie 2014 r.
  • Best Buy, największy sprzedawca komputerów osobistych w Stanach Zjednoczonych, dołącza Nuance Dragon Assistant (oprogramowanie umożliwiające głosowe sterowanie urządzeniem) do ponad 10 modeli notebooków z procesorem Intel® Core™, Ultrabooków™ oraz komputerów All-in-One firm Acer, Asus, Lenovo i Toshiba. Przed rozpoczęciem roku szkolnego do tego grona producentów dołączy również Dell.
  • Oprogramowanie firmy Sensible Vision, umożliwiające logowanie poprzez system rozpoznawania twarzy, będzie preinstalowane w komputerach wielu producentów.

„Zarówno Intel, jak i nasi kluczowi partnerzy OEM jesteśmy podekscytowani perspektywą integracji technologii kamery 3D z naszymi platformami następnej generacji, co przełoży się na bardziej atrakcyjne, naturalne i angażujące zmysły wrażenia — powiedział Kirk Skaugen z Intel PC Client Group.

Fundusz Intel Capital Experiences and Perceptual Computing Fund uzupełni istniejący fundusz Intel Capital Ultrabook Fund. Intel Capital zainwestował znaczną część 300-milionowego funduszu Ultrabook w innowacyjne technologie w komponentach związanych z dźwiękiem, sterowaniem dotykowym, bateriami, ekranami, czujnikami i łącznością bezprzewodową, aby komputery oparte na rozwiązaniach firmy Intel były cieńsze, lżejsze oraz bezpieczniejsze i szybciej reagowały na polecenia użytkownika.

Intel Capital — informacje

Intel Capital, globalna organizacja inwestycyjna Intela, nabywa udziały w nowatorskich firmach technologicznych na całym świecie. Intel Capital inwestuje w szeroką gamę firm oferujących sprzęt, oprogramowanie oraz usługi i skupiających się na klientach korporacyjnych, mobilności, zdrowiu, konsumenckim internecie, mediach cyfrowych i wytwarzaniu półprzewodników. Od 1991 roku Intel Capital zainwestował ponad 10,8 mld dol. w 1276 firm z 54 krajów. W tym czasie 201 firm z portfela inwestycyjnego zadebiutowało na różnych światowych giełdach, a 317 zostało przejętych lub wzięło udział w fuzji. W 2012 roku Intel Capital zainwestował 352 mln dol. w 150 transakcjach, przy czym ok. 57 procent funduszy zostało zainwestowane poza Ameryką Północną. Więcej informacji o organizacji Intel Capital i jej różnorodnych zaletach można znaleźć pod adresem www.intelcapital.com lub na stronie @Intelcapital na Facebooku.

Intel — informacje

Intel (NASDAQ: INTC) jest światowym liderem w dziedzinie komputerowych innowacji. Firma projektuje i buduje kluczowe technologie, które stanowią fundament urządzeń komputerowych współczesnego świata.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu