Przejdź do treści

Inwestorzy wspierają ciekawe projekty. Ja mam pomysł, ty kapitał

1 PARP, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Ryszard Ciesielski, Wielkopolski Instytut Jakości

expressWielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych stawiających pierwsze kroki w biznesie, szuka kapitału na sfinansowanie swoich pomysłów. Firmy znajdujące się już na rynku szukają natomiast często możliwości korzystnego zainwestowania kapitału. Wielkopolski Instytut Jakości wie, jak skojarzyć jednych z drugimi.

W lipcu rusza kolejny nabór pomysłów do Inkubatora – projektu oferującego pomoc dla przedsiębiorców, a także osób nie prowadzących jeszcze gospodarczej działalności, ale mających ciekawe biznesowe pomysły. Wielkopolski Instytut Jakości (WIJ), dysponujący funduszami pozyskanymi z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, pomaga nie tylko sfinansować takie przedsięwzięcia, ale i je wdrożyć, skonstruować biznesplan, przeprowadzić badania rynku. Choć należy do Unii Wielkopolan, jest zainteresowany podjęciem współpracy z pomysłodawcami z całego kraju.

Zasilanie przedsiębiorstw kapitałem odbywa się poprzez wejście WIJ do spółki w formie objęcia udziałów. Po zweryfikowaniu zgłoszonych propozycji, zbadaniu ich opłacalności, WIJ wybiera najbardziej interesujące, wnosi do spółki pieniądze, świadczy pomoc doradczą i organizacyjną. Kiedy przedsięwzięcie przynosi zyski, odsprzedaje swoje udziały. Ma na to maksymalnie 10 lat. Pomysły od lipca będzie można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej projektu www.superinkubator.pl.

WIJ zasila spółkę kwotą do 200 tysięcy euro, a jego udziały muszą być mniejsze niż 50 procent. Często jednak biznes wymaga znacznie większych nakładów finansowych. Wtedy optymalnym sposobem na realizację pomysłu przedsiębiorcy jest pozyskanie zewnętrznego inwestora. WIJ pomaga takich znaleźć, więc mile widziane są również pomysły powyżej kwoty, z którą angażuje się WIJ

– Sporo firm, dysponujących kapitałem, wyraża zainteresowanie przeznaczeniem go na realizację inwestycji w tej samej branży, w której obecnie funkcjonują – mówi Ryszard Ciesielski, prezes Wielkopolskiego Instytutu Jakości. – Poza tym może zdarzyć się i tak, że kiedy wychodzimy kapitałowo ze spółki, pomysłodawcę stać na wykup np. tylko 10 procent udziałów. Pozostałą część mogłaby wówczas nabyć firma z zewnątrz, traktując to jako lokatę kapitału. I takie właśnie firmy oraz osoby fizyczne dysponujące zasobami finansowymi zapraszamy do współpracy – myślę że korzystnej dla obu stron. Współpraca taka może się zacząć zarówno na etapie wejścia kapitałowego WIJ do spółki, jak i później – gdy inwestor zewnętrzny jest zainteresowany wykupem udziałów posiadanych przez WIJ w spółce.

W tym drugim przypadku korzyścią dla inwestora jest wejście do firmy, która ma już swoją historię, a jej działalność nie jest niewiadomą. Nawet dokładnie zbadana, wszechstronnie przeanalizowana, ale dopiero rozpoczynająca swoją działalność spółka nie daje takiej gwarancji sukcesu, jak firma zweryfikowana w praktyce. Zainteresowani inwestorzy mogą korzystać z tego samego adresu internetowego co pomysłodawcy, czyli www.superinkubator.pl

WIJ prowadzi więc działania dwukierunkowo. Pomaga przedsiębiorcom w sfinansowaniu ciekawych pomysłów. Szuka też partnerów z kapitałem zainteresowanych finansowaniem interesujących przedsięwzięć.