Przejdź do treści

10 sposobów na sprawienie, aby strona była atrakcyjna dla Google

1 Blink.pl, Google, Pozycjonowanie

blinkW dobie rosnącej konkurencji o wyborze firmy do współpracy czy sklepu, w którym dokona się zakupu, często decyduje widoczność w sieci. Ponieważ kluczowa jest tutaj wysoka pozycja w wyszukiwarce Google, przedstawiamy zwarty poradnik przeznaczony dla tych, którzy chcą wspomóc pozycjonowanie własnych stron www. Poniższe wskazówki wprawdzie nie zastąpią profesjonalnej usługi pozycjonowania, ale ich zastosowanie spowoduje radykalny wzrost szansy na uzyskanie wysokiej pozycji w Google.

1. Nastaw się na użytkownika

Strony powinno się tworzyć z myślą o użytkownikach, a nie wyszukiwarkach jako takich. Koniecznie należy zastanowić się nad pomysłami, które sprawią że dana witryna będzie wartościowa, unikalna oraz angażująca użytkowników i budująca ich lojalność.

Pamiętajmy też, że czytelne i przejrzyste treści oraz opisy, połączone z intuicyjną nawigacją, stanowią zachętę dla klientów do odwiedzenia danej strony, polecania jej na zewnątrz oraz regularnych powrotów.

2. Postaw na własne teksty

Kluczowym dla pozycjonowania jest unikalna treść, czyli taka która nie pojawia się w żadnych innych miejscach w sieci. Naprawdę nie warto kopiować tekstów, które znajdują się w internecie lub które zostały już opublikowane na innych stronach. Wyszukiwarka bardzo negatywnie podchodzi do takich praktyk, obniżając pozycję strony i utrudniając osiągnięcie wysokich pozycji.

3. Pamiętaj o regularnych aktualizacjach

Warto aktualizować swoją stronę przynajmniej dwa razy w miesiącu. Należy wiedzieć, że wyszukiwarka Google cyklicznie odwiedza witryny i poddaje je ocenie pod kątem zawartości merytorycznej i unikalności umieszonych na niej tekstów. Zatem korzystne jest dodawanie nowych informacji w regularnych odstępach, np. raz na dwa tygodnie.

4. Bądź kreatywnym blogerem

Unikatowe treści, powstające „spontanicznie” przy okazji np. tworzenia bloga lub kreowania odpowiedzi na posty zamieszczane na firmowym forum, cechują się naturalnym nasyceniem słowami kluczowymi, charakterystycznymi dla prowadzonej działalności. Ponieważ frazy te doskonale wpływają na pozycje strony w wynikach wyszukiwania, tym bardziej warto uruchomić czy blog, czy forum oraz zamieszczać tam ciekawostki, nowinki, aktualności czy po prostu informacje na temat oferty.

5. Linkuj ze strony głównej

Bardzo ważne dla pozycjonowania jest, by w tekstach zamieszczanych na stronie głównej znalazły się najistotniejsze słowa kluczowe – podlinkowane do podstron, na których można znaleźć więcej informacji na dany temat. Innym pomysłem może być linkowanie do podstrony produktowej czy opisującej daną usługę, ze słowa tego produktu czy usługi, zawartego w wypowiedzi zadowolonego klienta, umieszczonej na stronie głównej.

6. Przemyśl strukturę strony www

Specjaliści od pozycjonowania stron internetowych z Blink.pl radzą, aby strukturę stron internetowych zawsze opierać na podkatalogach, a nie subdomenach. Jednym słowem, zakładając sklep internetowy czy blog o przykładowej nazwie „XYZ” należy zrobić to pod adresem www.xyz.pl/sklep oraz www.xyz.pl/blog. Błędem jest tworzenie subdomen, jak np. www.sklep.xyz.pl czy www.blog.xyz.pl, ponieważ utrudnia się ten sposób osiąganie dobrych pozycji w Google.

7. Zapisuj nazwy elementów graficznych

Wyszukiwarka internetowa nie rejestruje elementów graficznych, które zawarte są na stronach www, stąd niezwykle istotne, aby miały one zaszyte nazwy zawierające najważniejsze słowa kluczowe. Dla przykładu kod: <img src=”IMG0093882.jpg”> lepiej zastąpić kodem: <img src=”moj_bialy_pies.jpg” alt=”Zdjęcie mojego psa rasy maltańskiej biegającego latem po łące”/>.

Tego typu praktyki pomagają nie tylko robotom wyszukiwawczym, ale także stanowią ułatwienie dla osób niedowidzących lub niewidomych, które korzystają z czytników stron internetowych.

8. Hierarchizuj w sposób logiczny

Każda strona internetowa, aby mieć szansę znaleźć się w pierwszych wynikach wyszukiwarki, powinna być oparta na przejrzystej hierarchii oraz umiejętnie zawartych linkach tekstowych, prowadzących do każdej z podstron.

Należy pamiętać, aby stosować logiczną hierarchię znaczników w dokumencie, od <h1> do <h6>, z wplecionymi pomiędzy nie paragrafami (<p>). Znacznik h1 zazwyczaj powinien występować raz, jako główny tytuł strony, natomiast znaczniki h2-h6 jako śródtytuły. Trzeba wiedzieć, że słowa występujące w znacznikach stojących wyżej w hierarchii są oceniane przez wyszukiwarkę jako ważniejsze.

9. Utwórz czytelną mapę strony

Aby witryna była przejrzysta, powinna zawierać mapę tworzoną w języku html, koniecznie z podziałem na sekcje i hierarchię strony internetowej. Wszystkie informacje na temat firmy należy umieszczać na podstronach, np. o nas, oferta, referencje, dane kontaktowe itp. Aby nie przesycić ich treścią, można tworzyć kolejne podstrony, co stanowi zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż rozpisywanie się tylko w jednym miejscu i zmuszanie użytkownika do przewijania strony.

Podstrony najczęściej tworzy się dla produktów i usług, aby móc dokładnie podać ich zalety, parametry czy cenę. Te podstrony warto opisywać za pomocą meta-tagów <title> i <description>.

10. Linkuj także na zewnątrz

Warto zachęcać innych, np. znajomych, do dodawania linków do strony na ich witrynach internetowych, profilach na portalach społecznościowych czy też blogach. Im bardziej ich strony powiązane są tematycznie z pozycjonowaną przez przedsiębiorcę branżą, tym linki będą lepiej oceniane przez roboty wyszukiwacze.

Na zakończenie warto zwrócić uwagę, że wszystkie powyższe elementy wiążą się z samą stroną internetową, natomiast obok witryny ważnym czynnikiem jest także wybór firmy hostingowej, w której tę stronę utrzymujesz. Dobry hoster sprzyja lepszym pozycjom w wyszukiwarce na kilku płaszczyznach. Jedną z możliwości jest zapewnienie użytkownikom atrakcyjnych rabatów i kuponów na usługi pozycjonowania (tak dzieje się np. w Blink.pl, gdzie klienci otrzymują rabat do 500 zł na obsługę w zakresie SEO, czyli usługi pozycjonowania stron). Nie mniej istotne jest też zapewnienie niezawodności i odpowiednich warunków technicznych. Jeśli wyszukiwarka będzie próbowała odczytać stronę, a serwer będzie wówczas niedostępny – nie wpłynie to pozytywnie na ocenę witryny przez Google. Znaczenie może też mieć adresacja IP – lepiej wybrać operatora w tym kraju, do którego kierujemy naszą ofertę.

Pamiętajmy, że zanim skorzystamy z profesjonalnej firmy świadczącej usługi pozycjonowania, możemy samodzielnie poprawić wiele elementów i wpłynąć w ten sposób na to, jak stronę postrzega wyszukiwarka.