Vectoring Huawei: nawet 100 MBit/s na kablach miedzianych

1 Huawei, vectoring

huaweiHuawei ogłosił zakończenie ostatniego etapu prac nad systemem vectoringowym, umożliwiając tym samym jego masowe wdrożenie. Dzięki systemowi Huawei możliwa jest już współpraca systemu ze starszego typu urządzeniami klienckimi VDSL bez straty w jakości połączenia. System opracowany przez Huawei pozwala osiągnąć prędkość ponad 100 MBit/s na odcinku do 300 metrów na pojedynczej parze kabli miedzianych, oferując automatyczną identyfikację urządzeń klienckich starszego typu i inteligentne dopasowanie odpowiedniego trybu pracy w zależności od typu zakończenia. Rozwiązania te zostały już z powodzeniem zastosowane w Szwajcarii i Włoszech.

Łączność szerokopasmowa to podstawa komunikacji w społeczeństwie informacyjnym. Nieustannie pojawiające się nowe usługi, takie jak video HD czy cloud computing wymagają dużej przepustowości łączy, a na całym świecie realizowanych są dziesiątki projektów rozwoju sieci szerokopasmowych. Jednak wdrożenie sieci światłowodowej FTTH wiąże się ze znacznymi kosztami i trudnościami logistycznymi, na które w obecnej sytuacji gospodarczej operatorzy niechętnie się decydują. Pragnąc wykorzystać swoje zasoby do obniżenia kosztów i czasu wdrożenia, widzą oni szansę w wykorzystaniu kabli miedzianych, które w Polsce ma prawie 100% lokali użytkowych, biurowych i mieszkalnych. Systemem, który pozwala na efektywne kosztowo zwiększenie przepływności łącz z 8-20 Mbit/s do nawet 50-100 Mbit/s jest właśnie vectoring. Jest to technologia stosowana w sieciach FTTC i FTTB (Fibre-to-the-Cabinet i Fiber-to-the-Building – doprowadzenie światłowodów do bezpośrednio otoczenia budynków, np. szafy ulicznej lub do samego budynku), zwiększająca możliwości przesyłania danych w kablach miedzianych na tzw. ostatniej mili, czyli odcinku łączącym abonenta z urządzeniem dostępowym operatora. Technologia ta eliminuje zakłócenia podczas transmisji danych, nawet kilkukrotnie zwiększając przepustowość łączy abonenckich.

W 2009 roku Huawei zaprezentowało prototyp vectoringu i przeprowadziło pierwsze testy we współpracy z British Telecom i Swisscom. Jednak przez dłuży czas vectoring mierzył się z problemem kompatybilności z urządzeniami abonenckimi starszej generacji działającymi w już istniejących sieciach. Aby pokonać tę trudność Huawei opracowało Auto Sense Function, które automatycznie identyfikuje urządzenia końcowe użytkowników i dzięki temu stosuje wobec nich odpowiednie działanie urządzania dostępowego DSLAM. Zastosowanie trybu „Forced Friendly” wymusi na urządzeniach starszego typu pracę w trybie „Vectoring-Friendly” i tym samym zapewni kompatybilność z nowym systemem. Oznacza to, że dzięki Auto Sense Function urządzenia starszego typu mogą funkcjonować w sieci bez straty w pierwotnej jakości połączenia, a operatorzy mogą przeprowadzić migrację z dotychczasowego systemu VDSL do systemu vectoringowego bez konieczności zmiany oprogramowania lub wymiany modemów abonenckich. Dzięki temu zwiększenie przepływności sieci do poziomu nawet 100 Mbit/s może odbyć się znacznie szybciej i być efektywne kosztowo.

Podczas Broadband World Forum 2012 Huawei otrzymało nagrodę InfoVision w kategorii Best Fixed Broadband Access w uznaniu korzyści wynikających z wdrożenia systemu vectoringowego dużej pojemności (Largest Capacity Vectoring) w ramach jednego urządzenia dostępowego. Jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla rozwiązań dedykowanych sieciom stacjonarnym.

Huawei jest też pierwszym dostawcą, który zaprezentował prototyp technologii G.fast, pozwalającej osiągnąć przepływność rzędu 1 Gbps na kablu miedzianym. Do kwietnia 2013 Huawei dostarczyło na całym świecie ponad 1,2 miliona linii vectoringowych VDSL2.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu