Złoty Krzyż Zasługi dla Marcina Beme

1 Audioteka.pl, Bronisław Komorowski, Marcin Beme, Złoty Krzyż Zasługi

4 czerwca 2013 roku, w rocznicę wyborów z 1989 roku, prezydent wręczył odznaczenia państwowe osobom mającym wybitny znaczenie w różnych dziedzinach życia: kulturze, biznesie czy sporcie. Wśród uhonorowanych osób znalazł się założyciel serwisu Audioteka.pl – Marcin Beme, który otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za promowanie kultury, wybitne osiągnięcia dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości oraz za promowanie polskiej myśli technicznej.

Prezydent Bronisław Komorowski przyznał we wtorek odznaczenia za zasługi dla polskiej kultury, za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej, osiągnięcia sportowe oraz dla przedsiębiorców. Odznaczeni zostali między innymi: Grzegorz Jarzyna, Katarzyna Nosowska (w dziedzinie kultury), Zofia Noceti-Klepacka (sport), dr Andrzej Stanisław Dziembowski (nauka). Odznaka powędrowała również do kilku przedsiębiorców, wśród których znalazł się Marcin Beme, prezes Audioteki.

Cieszę się, że działania serwisu Audioteka.pl zostały docenione jako część tej rzeczywistości, na którą przez lata tak ciężko pracowało poprzednie pokolenie. Uhonorowanie Audioteki –  obok tych, dzięki którym Polska jest dzisiaj wolnym krajem – jako firmy, która z tej wolności dobrze korzysta, to ogromne wyróżnienie – mówi Marcin Beme, założyciel oraz prezes serwisu Audioteka.pl. Audioteka to rzeczywiście dość niezwykle połączenie kultury i technologii. Zajmujemy się książkami, czasami muzyką, ale całość działa dzięki połączeniu tego z dość zaawansowanymi technicznie aplikacjami mobilnymi i bardzo zaawansowanymi technicznie aplikacjami samochodowymi. Ponadto, zaczynamy też odnosić pierwsze sukcesy za granicą, gdzie bardzo mocno będziemy promować polskich autorów i polska kulturę.

Audioteka

audiotekaAudioteka to pierwsza na świecie mobilna platforma oferująca dostęp do audiobooków przez aplikacje mobilne na telefony Nokia, iPhone, BlackBerry, telefony z systemem Android, bada i systemem Microsoft oraz przez aplikacje samochodowe. Audioteka rozpoczęła działalność w 2008 roku i jest leaderem rynku w Polsce, Czechach, Francji i Hiszpanii, a jeszcze w tym roku uruchomi działalność m.in. w Szwecji, Finlandii na Węgrzech i w Niemczech.

Audioteka to jednocześnie największy producent audiobooków w kraju, posiadający zespół producencki, który na zlecenie wydawców, często również w formie ko-edycji, realizuje nagrania audiobooków dla większości wydawców, aby aktywnie kreować najwyższej jakości ofertę audiobooków na rynku.

Funkcję Prezesa Zarządu AUDIOTEKA S.A. pełni Marcin Beme – seryjny przedsiębiorca. Beme został w zeszłym roku wybrany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych do programu Polish High Fliers (http://polishhighfliers.pl/business/), promującego Polskę za granicą jako kraj zdolnych i utalentowanych przedsiębiorców, naukowców i artystów. W tym roku magazyn BRIEF wymienia go wśród 50 najbardziej kreatywnych ludzi w biznesie w Polsce. Również w tym roku Marcin Beme został wybrany przez Internet Standard „Człowiekiem Roku Polskiego Internetu”.