Przejdź do treści

Jak oni zrobili te zdjęcia? Warsztaty Akademii Nikona na wystawach Grand Press Photo 2013

1 Akademia Nikona, Grand Press Photo 2013, Paweł Duma, Samuel Arandy

nikonWystawa najlepszych zdjęć prasowych ubiegłego roku, nagrodzonych w konkursie Grand Press Photo 2013, wyrusza w trasę po Polsce. Po raz pierwszy w wybranych lokalizacjach towarzyszy jej cykl bezpłatnych warsztatów Akademii Nikona, prowadzonych przez Pawła Dumę. Najbliższe spotkanie odbędzie się 11 czerwca 2013 roku o godzinie 20, zaraz po przy wernisażu wystawy Grand Press Photo na warszawskim Dworcu Centralnym.

Ze wszystkich współcześnie uprawianych gatunków fotografii, reportaż jest najpopularniejszą dziedziną wymagającą najwięcej poświęceń, zdolności a przede wszystkim doświadczenia i wrażliwości. Myśląc o fotoreportażu mamy zazwyczaj przed oczyma bardzo spektakularne wydarzenia. Jednak zdjęcia nagrodzone na Grand Press Photo 2013 świadczą o tym, że najważniejsza jest umiejętność opowiadania historii – czasem zwyczajnych, czasem codziennych, czasem dziejących się tuż obok nas, ale zawsze poruszających.

Oglądając zdjęcia nagrodzone na konkursach fotografii reportażowej często zadajemy sobie pytanie w jaki sposób tworzyć równie pasjonujące opowieści i jak błyskawicznie komponować kadry, które zapadają w pamięć. Dowiedzą się tego uczestnicy warsztatów Akademii Nikona, które w tym roku będą towarzyszyć wystawie pokonkursowej Grand Press Photo 2013 w wybranych polskich miastach. Paweł Duma, fotograf oraz wykładowca Akademii, opowie o najważniejszych aspektach fotografowania oraz oprowadzi po pokonkursowej wystawie.

W ramach warsztatów odbędzie się wspólne oglądanie nagrodzonych zdjęć oraz prelekcja, w czasie której, omówione zostaną poszczególne elementy, które składają się na udaną fotografię. Zajmiemy się rolą przypadku, szczęścia, światła, kompozycji ale też techniki fotografowania. Podejmiemy dyskusję o tym co można a czego nie można poprawiać w czasie postprodukcji.

Pierwsze warsztaty Akademii Nikona odbędą się 11 czerwca 2013 roku o godzinie 20, zaraz po przy wernisażu wystawy Grand Press Photo na warszawskim Dworcu Centralnym. Zgłoszenia na warsztaty można wysyłać na adres [email protected]. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Kolejne warsztaty dobędą się w CH Sadyba w Warszawie, w Gdańsku, Łodzi, Krakowie i Poznaniu.

Paweł Duma jest związany z fotografią od 25 lat, od kilkunastu lat zajmuje się edukacją fotograficzną. Jest ekspertem firmy Nikon, współautorem książek „Kadruj z Głową” i „Radość Fotografowania”. Z Akademią Nikona związany od samego początku jej istnienia. Prywatnie pasjonat podróży bliskich i dalekich w towarzystwie nieodłącznego aparatu fotograficznego.

Grand Press Photo to konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Do tegorocznej edycji w sześciu kategoriach zgłoszonych zostało ponad 4,8 tys. ocenianych przez jury pod przewodnictwem Samuela Arandy, laureata World Press Photo 2012. Wszystkie zdjęcia, które trafiły do finału, będą prezentowane na wystawach pokonkursowych w 10 polskich miastach. Mecenasem konkursu Grand Press Photo jest Nikon Polska.