Przejdź do treści

Fachowa pielęgnacja trawnika tylko z redcoon.pl

1 kosiarki, redcoon

Piękny i równo przycięty trawnik to wizytówka zadbanego ogrodu. Już wczesną wiosną każdy właściciel choćby kawałka ziemi ruszył, by przygotować swój zielony kobierzec na nadejście pełni sezonu. Aeratory napowietrzyły zmęczoną ziemię i poprzycinały przerośnięte korzenie. Tam, gdzie pojawiły się puste place, wprawni ogrodnicy wysypali dosiewkę. Na całe zaś trawniki zostały wysypane najlepsze nawozy, tak, by wkrótce spod ziemi wyrosła piękna i bujna trawa.

Jak piękna, dobrze odżywiona trawa budzi zazdrość, tak zaniedbana i pozostawiona samej sobie- już niekoniecznie. Aby cieszyć się gęstym i gładkim jak stół trawnikiem, należy go regularnie kosić. Jest to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Wiosną koszenie powinno odbywać się regularnie, zgodnie z indywidualnym tempem wzrostu danego gatunku trawy oraz miejscem jej wysiewu. Przy sprzyjających warunkach pogodowych kosić należy nawet raz na tydzień. Najlepsza wysokość kobierca to 2,5 do 4cm. Należy pamiętać, że nie powinno się ścinać trawy poniżej 1/3 jej wysokości, bo wówczas marnieje na skutek zbyt dużej utraty masy, odsłaniają się korzenie i trawa usycha.

kosiarka elektrycznaAby trawnik wyglądał jakby dbał o niego profesjonalista, należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Wiemy doskonale, ze czasy kosy dawno już minęły. Dziś mamy do dyspozycji różnego typu kosiarki, a do trudniej dostępnych miejsc- podkaszarki. W sklepie redcoon.pl dostępnych jest niemal 200 produktów, które ułatwiają równe koszenie trawnika. Najbardziej popularne są kosiarki takich marek jak Bosh, Wolf Garten, Black&Decker czy Makita. Do pielęgnacji trawników w wielu ogrodach używa się kosiarek elektrycznych.  Aby nimi kosić, wystarczy tylko podłączyć je do prądu, a podczas pracy uważać, by nie przejechać po kablu zasilającym. Dopóki urządzenie podłączone jest do zasilania, dopóty można kosić. Kosiarki posiadają różne stopnie wysokości koszenia trawnika, dlatego w bardzo prosty sposób można dopasować koszenie do indywidualnych warunków panujących w danym ogrodzie. Najchętniej kupowanym modelem jest  Makita ELM3310 o mocy 1100 W przeznaczona do pielęgnacji trawników do 400 m². To kosiarka elektryczna posiadająca 3-poziomy wysokości koszenia (od 20 do 55 mm). Można stosować ją zarówno z 27-litrowym koszem jak i bez niego. Dodatkowo posiada funkcję zbierania liści, która zdecydowanie ułatwia pielęgnację trawników, bez konieczności ich ręcznego grabienia. Osoby niedysponujące czasem mogą zaopatrzyć się w automatyczne kosiarki elektryczne. Po ich wcześniejszym zaprogramowaniu, same dokonują koszenia, uwzględniając ukształtowanie terenu czy warunki atmosferyczne. Posiadają one również system alarmowy oraz kod PIN zabezpieczający przed kradzieżą.

Kosiarki spalinowe wyposażone są w silnik zasilany mieszanką paliwa z powietrzem. Aby móc używać takiego sprzętu we własnym ogrodzie, należy zaopatrzyć się jedynie w baniak z benzyną i to właściwie już wszystko. Gdy skończy się nam paliwo w urządzeniu, wystarczy „zatankować” je z baniaka i można kosić dalej. Dużą zaletą tego typu kosiarek jest brak przewodu zasilającego, na który trzeba by uważać podczas pielęgnacji trawnika. Wady- jeśli skończy się paliwo w pojemniku zapasowym, trzeba przerwać koszenie i udać się na stację benzynową w celu uzupełnienia jego zapasów. Należy przy tym pamiętać, by stosować tylko benzynę zawierającą nie więcej niż 95 oktanów.
Złotym środkiem pomiędzy kosiarkami elektrycznymi a spalinowymi  są kosiarki akumulatorowe. Zapewniają one swobodną pracę bez żadnych ograniczeń przewodowych a ich praca jest cicha. To doskonałe rozwiązanie do przydomowych ogródków czy na działkę. Gdy akumulator się rozładuje, należy podłączyć go do prądu. By uniknąć przerw w koszeniu- gdy posiadamy większą powierzchnię pokrytą trawą- warto zaopatrzyć się w zapasowy akumulator, który pozostanie w gotowości w razie potrzeby. Największą popularnością spośród kosiarek akumulatorowych cieszy się Gardena PowerMax 36 A Li 4035-20. Urządzenie posiada akumulator litowo-jonowy 36 V, 3,0 Ah, pięć wysokości koszenia (27-65 mm), wskaźnik diodowy informujący o stanie akumulatora, funkcję mielenia trawy i wiele innych, poprawiających komfort pracy udogodnień.

Najbardziej ekologicznym sposobem koszenia trawnika jest użycie kosiarki bębnowej, która działa na takiej samej zasadzie, jak nożyczki. Noże ścinające umiejscowione są na bębnie lub walcu i obracając się (w trakcie popychania kosiarki) przycinają trawę. Ten typ kosiarki idealnie nadaje się do wypielęgnowanych trawników, gdyż może ucinać źdźbła naprawdę krótko. Duże koła pozwalają na koszenie właściwie w każdym terenie. A co napędza to urządzenie? Siła mięśni ogrodnika. W tym miejscu należy dodatkowo zaznaczyć, że nie musi ona być wielka.

podkaszarka

Często zdarza się, że nie można wszędzie dotrzeć zwykłą kosiarką. Takimi miejscami są na przykład okolice krzewów płożących czy ozdobnych roślin, murki i okolice ogrodzeń. Do uporządkowania takich miejsc idealnie nadają się podkaszarki. Są niewielkie, dlatego można nimi dotrzeć nawet w najbardziej problematyczne miejsca. Istnieje wiele typów podkaszarek: zasilane stałym prądem elektrycznym, akumulatorowe, ostrzowe i żyłkowe. Najchętniej kupowaną w sklepie redcoon.pl  podkaszarką jest Gardena AccuCut 450 Li 8841-29. Posiada ona mocny akumulator litowo-jonowy, którego wydajność wystarcza na ponad 30 minut pracy. Podwójny wyłącznik bezpieczeństwa, chroni przed przypadkowym włączeniem. Podobnie jak w kosiarkach akumulatorowych, tak samo w przypadku podkaszarek z akumulatorem, nie trzeba martwić się o ewentualne przecięcie przewodu zasilającego, co jest dodatkowym czynnikiem zapewniającym bezpieczeństwo użytkowania.

Zakładając trawnik, pragniemy by stał się on naszą dumą, wizytówką domu. Nie chcemy jednak spędzać na jego pielęgnacji całego wolnego czasu. Dlatego warto zakupić sprzęt dobry i dostosowany do naszych wymagań, by oszczędzić czas i energię.

http://www.redcoon.pl/c07070100-Pielęgnacja-trawników

W ten sposób szybko i bez zbędnego wysiłku można pielęgnować nawet największe zielone kobierce. Bo piękny trawnik to zadbany trawnik.

www.redcoon.pl