Przejdź do treści

10 nowości polskiej chmury obliczeniowej powstałych we współpracy z rodzimymi użytkownikami

1 Maciej Kuźniar, Oktawave, Oktawave Watch

oktawavePolski rynek usług IT ma swoje wymagania, ma swoją charakterystykę i upodobania. Oktawave jest już na tym rynku od jakiegoś czasu, co pozwoliło firmie dokładnie wsłuchać się w potrzeby użytkowników w zakresie nowych narzędzi i funkcji. W tym czasie Oktawave prowadziła rozmowy ze swoimi użytkownikami, by dać klientom dokładnie to, czego potrzebują w realizacji swoich codziennych zadań. Wynikiem tych prac jest aktualizacja Oktawave, która przynosi odpowiedź na wszystkie oczekiwania i sugestie użytkowników. Sprawdźcie 10 najciekawszych nowości, które zostały wdrożone wraz z użytkownikami platformy.

1. Import i eksport obrazów

Wprowadzono mechanizm importu i eksportu pełnych obrazów instancji (format OVF) zapisywanych na OCS. Od teraz każda instancja OCI może być wyeksportowana z infrastruktury Oktawave oraz przeniesiona i uruchomiona w innym miejscu. Umożliwiono także import obrazów wirtualnych maszyn stworzonych w innym środowisku, tak aby można je było uruchomić w Oktawave. Dzięki temu każdy swoją ulubioną konfigurację będzie mógł zawsze uruchomić tam, gdzie aktualnie tego potrzebuje.

2. Kopie zapasowe

Jednym z pożyteczniejszych mechanizmów jest również narzędzie do tworzenia i zarządzania kopiami zapasowymi bazującymi na kopii pełnych obrazów. Od teraz można w panelu administratora ustawić harmonogram wykonywania pełnych kopii zapasowych każdej OCI oraz automatyczne przeniesienie takiej kopii do systemu storage’owego OCS.

3. Rezerwacja i zarządzanie IP

Warto też zwrócić uwagę na mechanizm rezerwacji i zarządzania adresami IP. W tym także możliwość obsługi zewnętrznych sieci IP klienta (PI – provider-independent address space). Od teraz w Oktawave można na stałe zarezerwować adresy IP oraz swobodnie przenosić je pomiędzy różnymi serwerami OCI. Udostępniono również możliwość obsługi przez infrastrukturę Oktawave zewnętrznych klas adresowych  IPv4 należących do klienta.

4. Przebudowana autoryzacja do OCS

Zmieniono także sposób wyświetlania danych dostępowych do storage’u OCS wraz z przebudową mechanizmu logowania z panelu administratora. W związku z przygotowaniami do rozpoczęcia certyfikacji ISO 27001 Oktawave podniosła w ten sposób standard bezpieczeństwa OCS, gwarantując bezpieczny sposób przechowywania danych dostępowych do usługi.

Rozdzielono też warstwę autoryzacji od warstwy transmisji w OCS. Od teraz do autoryzacji  i pobrania tokena można wykorzystać HTTPS (SSL), a zapisywanie i pobieranie  danych z OCS może być realizowane także za pomocą nieszyfrowanego protokołu HTTP.

5. Kompatybilność z Amazon S3

Wielu klientów chciało migrować z usługi Amazon S3 do Oktawave, ale do tej pory małym utrudnieniem była niekompatybilność tych dwóch środowisk. Oktawave zmienia to. Od teraz system storage’owy OCS jest w pełni kompatybilny z Amazon S3. Dzięki temu każde oprogramowanie, które działa z Amazon S3, będzie również działać z OCS.

6. Wersjonowanie obiektów

Jedną z nowości storage’u jest także umożliwienie włączenia mechanizmu wersjonowania dla obiektów przechowywanych w OCS. Dzięki włączeniu tej funkcji żadne dane z OCS nie zostaną niechcący usunięte. Co więcej, w każdym momencie można wrócić do poprzednich wersji swoich obiektów. Funkcja ta może być włączona przez wysłanie specjalnego nagłówka do kontenera lub przez Dział Obsługi Klienta.

7. Własna domena w OCS

Oddano także w ręce użytkowników możliwość obsługi zewnętrznych domen przez OCS. Od teraz każdy może wskazać własny adres domenowy na konkretny kontener w OCS, co pozwala na lepsze zarządzanie zbiorami danych.

8. Lepszy panel LiveView

Usprawniono także widok panelu LiveView – poprawiono czytelność widoku przedstawiającego stan usług uruchomionych przez klienta, dodając również mechanizmy zarządzania widokiem alertów oraz  czyszczenia logów.

9. Monitoring typu full page w Oktawave Watch

Oktawave Watch również zyskało kolejną funkcję. Udostępniono nowy typ testów, tzw. full page z analizą HAR szybkości ładowania się wszystkich elementów badanego serwisu. Dzięki analizie HAR użytkownicy zobaczą, które elementy (takie jak np. pliki graficzne, style, skrypty, zewnętrzne linki) wpłynęły na czas otwierania się badanej strony internetowej oraz jakie fazy pobierania strony trwały najdłużej.

10. I jeszcze 35

Pomniejszych zmian związanych interfejsem, panelem partnera i zarządzaniem usługami jest jeszcze 35. Niektórzy użytkownicy z pewnością je zauważą, ale nie wszystkie są warte po prostu pierwszych stron gazet.”Ta aktualizacja chmury Oktawave nie byłaby możliwa bez naszych użytkowników i ich wsparcia. Sugestie, które zebraliśmy w trakcie rozmów z setkami użytkowników, są nie do przecenienia i za wszystkie bardzo serdecznie dziękujemy. Oktawave jest dla użytkowników i chcemy, by była taką chmurą, jakiej właśnie oczekuje nasz rynek. A że nie jesteśmy molochem, takim jak Amazon czy Microsoft, możemy działać szybko i reagować na realne zapotrzebowanie” – podsumowuje Maciej Kuźniar, główny architekt Oktawave.